ma.gurushealth.ru

Колку калциум треба новороденче?

Видео: Прашање 2. POWER мајката Доењето - општи принципи. доењето

калциум - е една од главните минерали во телото на човекот, што е потребно за формирање на здрави коски и заби, мускулна функција, преносот на нервните импулси, и секреција на хормони.

Од дневните потреби за калциум е значително зависи од возраста на лицето и кај доенчиња соодветен довод на овој минерал може да спречи многу сериозни болести и нарушувања во развојот.

Според американските лекари, мајчиното млеко и повеќето доенчиња содржат повеќе од доволно калциум за целосен развој на првата година од животот на детето.

Затоа, дополнување со калциум не е секогаш оправдано.

Деца 4-6 месеци

Американската академија за педијатрија (ААП) предупредува родителите дека се воведе цврста храна пред 6 месеци не е потребно, иако голем број на други национални здравствени власти се овозможи воведување на цврста храна од 4 месеци.

Што е тоа, за огромното мнозинство на деца 4-6 месеци, мајчиното млеко или формула е единствениот извор на калциум. За среќа, тие содржат многу витамини и минерали, вклучувајќи калциум.


Единствениот несреќна исклучок - е витамин Д, кој во мајчиното млеко е премногу мал за дете. И тоа беше витамин Д игра клучна улога во апсорпцијата на калциум. Еве, природата се потпира на сонцето, но значителен дел од годината, нашите деца не може да се врши под своите зраци.

Затоа, американските педијатри советуваат: ако детето на оваа возраст пијат најмалку 32 унци (950 мл) млеко или формула еден ден - не заборавајте да се консултирате со вашиот лекар за капки со витамин Д3. Но, не се почне со земање витамин Д3 сами!

по одбивањето

Дури и по 6 месеци, кога исхраната на бебето ќе биде цврста храна, диететски додатоци на калциум не е потребно за повеќето деца.

Имајте на ум дека ААП препорачува не порано од 1 година за воведување на кравјо млеко во исхраната (важен извор на калциум). И покрај тоа, вашето дете ќе добијат доволно калциум од друга храна, вклучувајќи зајакнати житни култури, а сите деца на иста мајчиното млеко, што може да ја формираат основата на моќност до една година.

Препорачана доза на калциум за доенчиња

Одделението за проучување на додатоци во исхраната американскиот Национален институт за здравство врз основа на современите научни истражувања има воспоставено нивната стапка на потрошувачка на калциум за деца под една година.

За момчиња и девојчиња до 6 месеци, вклучувајќи и соодветна калциум (AI) се смета дека е 200 mg на ден. За деца од 7 месеци до 1 година, оваа стапка е веќе 260 mg на ден.

Дали ни е потребна додатоци во исхраната со калциум?

Мајки кои следат одредени рестриктивни диети често не се во можност да се даде на бебето млеко со потребните калциум.

Особено, цврсти поддржувачи вегетаријанска исхрана може да има недостаток на калциум, витамин Б12, цинк и железо. Како резултат на тоа, млекото ќе биде некомплетно.

Втората опција е можно недостаток на калциум во исхраната на децата - тоа е нетолеранција на лактоза, во која е потребно да се бараат алтернативни извори на енергија.

Дури и во такви случаи, експертите веруваат ААР мултивитамински минерални додатоци непотребни. Наместо тоа, тие препорачуваат диета за да се збогати мајка и природни производи за деца со калциум.

За дете од 6 месечна возраст може да биде кељ и брокула, како и ореви и морска храна. Доилките треба да јадат повеќе лиснат зеленчук и млечни производи, обезбедување вкупно најмалку 1000 мг калциум дневно.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Додатоци за доенчиња и вештачко хранење на доенчињаДодатоци за доенчиња и вештачко хранење на доенчиња
На потребата за витамин К во новороденчињаНа потребата за витамин К во новороденчиња
Како да се хранат доволно бебетоКако да се хранат доволно бебето
Споредба на млеко и малиот формулаСпоредба на млеко и малиот формула
Барање за калциум и витамин Д во новороденчињатаБарање за калциум и витамин Д во новороденчињата
Доење. Составот на мајчиното млеко.Доење. Составот на мајчиното млеко.
Мешани хранење на новороденото (доење и шише)Мешани хранење на новороденото (доење и шише)
Температурата на телото на новороденчето. Треба новороденче витамини и микроелементиТемпературата на телото на новороденчето. Треба новороденче витамини и микроелементи
Здравјето на коските е поставен во детствотоЗдравјето на коските е поставен во детството
Дали црви се пренесуваат преку мајчиното млеко?Дали црви се пренесуваат преку мајчиното млеко?
» » » Колку калциум треба новороденче?