ma.gurushealth.ru

Детски инфекции

Видео: Деца заразни болести, инфекции кај децата © детски заразни болести

Деца, дури и ако тие се знаат правилата на хигиена, тие не секогаш се почитува.

Свесни за опасноста, мозочен удар на куче, си играат во песок, кој е често тоалет за животните, не ги мијат рацете пред јадење или по напуштањето на тоалет.

Затоа, постојано изложени на инвазијата на паразити како Giardia, токсоплазма, pinworms, или Ascaris човечки токсокаријаза.

џардијаза

Тоа е паразитски болести на гастроинтестиналниот тракт. Тој е одговорен за Giardia intestinalis. Giardia живее во тенкото црево на човекот, жолчните канали и панкреасот. Во облик на круша, и четири пара на флагели кои ќе ви овозможи да се движат брзо. Закачено на мукозата на домаќин на гастроинтестиналниот тракт. Таму тие се хранат и да се репродуцира.

Од време на време некои паразити трансформира во цисти, кои се излачуваат во фецесот. Во една движењето на дебелото црево може да биде неколку милиони цисти, заразни на другите. Во гастроинтестиналниот тракт на луѓето да добијат Giardia од контаминирана храна или кога детето не се мијат рацете по одење во тоалет.

Значи, ова е класичен болест на "валкани раце".

Џардијазата може да се манифестира во:

- анорексија;
- гадење, надуеност, повраќање;
- повторувачки водена дијареа;
- главоболка, замор, несоница;
- алергиска реакција на сите видови на осип.

Педијатриска lamblia, згора на тоа, предизвикува нарушување на варењето на мастите и јаглените хидрати, што може да доведе до недостаток на витамини (особено растворливи во масти: А, Д, Е, К). Честа причина за дијареа е причина за неисхранетост, според тоа, нарушување на физичкиот развој.

Симптоми на акутна инфекција да се случи само по 1-3 недели. Тие се двосмислени и зависи од здравјето на имунолошкиот систем на бебето. За да се утврди дали тоа е заразен, треба да се изврши некои едноставни лабораториски тестови за присуство на цисти во столицата. Една анализа не може да произведе резултати, бидејќи цистите се појавуваат периодично. Тие бараат посебни контејнери. Треба да преземете свеж измет со шпатула, што е еквивалентно на соодветната димензија на лешник (од 2-3 различни локации).

Потоа садот за да се обезбеди на лабораторијата што е можно поскоро. Од Loaded измет врши имунолошки откривање на Giardia антиген. Дури и ако еден човек во семејството е болен, сите членови мора да се провери.

токсоплазмоза

Таа е предизвикана од паразит на видовите Toxoplasma. Овие мали паразити се размножуваат во епителните клетки на тенкото црево на мачки и други животни. По неколку циклуси на токсоплазмоза клетка се претвора во сексуален машки и женски клетки. Тие се меѓусебно поврзани за да формираат зигот, кој, по школка заштита (ооцити) е отстранета од фекалии нанадвор. Инфекцијата се јавува преку консумирање на овошје и зеленчук, контаминирана почва од ootsitov- валкани раце, загадена земја или песок, содржат ootsity- оштетена кожа.

Паразити можат да бидат сместени во лимфните јазли, скелетните мускули, срцевиот мускул, мозокот, очите и другите органи. Таму тие се одгледуваат повторно. Токсоплазмоза gondii инфекција обично се јавува без симптоми. Понекогаш може да има треска и потечени лимфни јазли.


Инфекцијата со овој паразит се најде во студијата на крв кон антитела специфични за Токсоплазмоза gondii. Телото во одговор на инфекција произведува специјални протеини (IgG, IgM), чие присуство во крвта индиректно укажува на можноста од инфекција. Најбрзиот начин да се провери присуството на паразити откриени од страна на методи молекуларна биологија (PCR). Токсоплазмоза gondii инфекција е многу опасно за бремените жени, особено во првиот триместар.

pinworms

Ова е класичен болест на "валкани раце". Таа се развива кога децата не ги мијат рацете по играње заедно во песок, или по одење во тоалет. На неизмиени раце може да биде pinworm јајца, кои спаѓаат во устата, на пример, за време на оброк. Pinworms живеат главно во последниот дел на тенкото црево, каде што оплодувањето се случува. Веднаш зад умре машки и женски мигрираат во насока на анусот.

Тука лежат јајца, предизвикувајќи неподнослива чешање, која е зајакната со распределба не се лепи, иритирачки течност. Чешање не им овозможи на детето да спие. тоа гребење собира јајца на кожата на прстите или под ноктите, а во текот на оброкот ги поминува во устата. Тие јајца се заразни на луѓето по шест часа на испорака.

Најчестите симптоми - е:

- недостаток на апетит,
- бледило,
- болки во стомакот,
- раздразливост,
- потешкотии во концентрирањето,
- проблеми со спиењето.

Pinworms се наоѓаат кога се дава Трошните на аналитичка лабораторија (само за многу тешки инфекции), или истражуваат областа околу анусот за околу два часа по спиење.

токсокаријаза

Наречен од страна на т.н. куче roundworm (Toxocara canis). Ова паразитски болести врши од страна на претежно млади кучиња и мачки. Инфицирани (паразит влегува во телото на кученца и мачиња) одвои огромна сума на јајца. Ларвите може да биде животно волна.

Кај луѓето, овој паразит предизвикува болест, наречена синдром ларва мигранс. Roundworm јајца се излачува во измет од кучиња и мачки. Кога тие се на човечкиот дигестивен тракт, се во тенкото црево, каде што колонизација на ларви. тогаш тие ќе поминат низ цревниот ѕид и во крвните садови се шета со крвта низ целото тело.

Во принцип, локализиран во црниот дроб и централниот нервен систем. Се карактеризира со висока активност, остануваат живи во телото и до две години. Симптоми на инфекција е тешко да се препознае. Во повеќето случаи тие се асимптоматски.

Само под интензивен наезда на ларви, детето може да биде:

- висока температура,
- слабост
- поспаност,
- гадење.

Инфекција со овој паразит е откриен во тест на крвта за откривање на антитела насока Toxocara canis (IgG).

аскаријаза

Ascaris луѓе (Askaris lumbricoides) - ова е заеднички паразит на луѓето. Тие се многу лесно да се инфицираат со внесување на јајца со живи ларви. Тие се на валкани овошје или зеленчук, па дури и на неизмиени раце. helminth јајца може да биде куче или мачка крзно. Женките црви се направи до 200 000 јајца во текот на денот. Тие се отстранети од измет.

По јадењето јајца храна контаминирана падне во гастроинтестиналниот тракт, главно во тенкото црево, каде што лежеше ларви. Тие ќе поминат низ цревниот ѕид и да навлезат во крвните садови. Таму заедно со усвојувањето на крв низ црниот дроб, срцето, а потоа на белите дробови. Ако многу од нив, можат да предизвикаат воспаление на белите дробови, понекогаш трае неколку недели.

По некое време, да падне во душникот и бронхиите дрво. Тогаш кашлица ги води до грлото, каде што се проголта повторно. За време на враќањето патувањето ларвите се претвори во возрасни црви. Нивното присуство во гастроинтестиналниот тракт не е без трага. Паразити не само да јадат храна наменета за луѓето, но во јавноста токсична супстанција труење на организмот. Возрасни црви живеат 1 до 2 години.

Аскаријаза може да се случи:
- болки во стомакот,
- гадење, повраќање,
- дијареа,
- нарушувања на апетитот,
- осип,
- чешање на кожата,
- главоболка,
- треска,
- постојана кашлица.

Да се ​​признае на болеста, е под истрага за присуство на измет јајце клетки. За време на инфекција може да доведе до алергиски реакции на токсините произведени од паразитот. Затоа, тест на крвта за присуство на ИгЕ антитела.

А добар начин да се избегнат овие несакани "гости" во телото на вашите деца - тоа е нивната честа раце за перење со сапун вода пред секој оброк, по игра во песок или со животни. Тоа е важно да се мијат овошјето и зеленчукот пред јадење, особено кога ќе ги носат своите деца.

Кога мислите дека детето може да се инфицирани со паразит, доволно е да се изврши едноставна проверка на измет и крв.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Giardia во желудникот и панкреасотGiardia во желудникот и панкреасот
Видови, видови, форми на Giardia кај луѓетоВидови, видови, форми на Giardia кај луѓето
Повеќето мали црви (хелминти) кај луѓетоПовеќето мали црви (хелминти) кај луѓето
Што е Giardia цисти?Што е Giardia цисти?
Третман џардијаза, симптоми, знациТретман џардијаза, симптоми, знаци
Тоа изгледа како Giardia кај децата и возрасните (на фотографијата)?Тоа изгледа како Giardia кај децата и возрасните (на фотографијата)?
Giardia lamblia наезда, која тече во форма на дисфункција на цревата или асимптоматски…Giardia lamblia наезда, која тече во форма на дисфункција на цревата или асимптоматски…
Животниот циклус на Giardia и Џардијазата развојЖивотниот циклус на Giardia и Џардијазата развој
Симптоми на џардијаза светлинаСимптоми на џардијаза светлина
Знаци на Giardia црниот дроб на возрасни и едно детеЗнаци на Giardia црниот дроб на возрасни и едно дете