ma.gurushealth.ru

Итна медицинска помош за децата со конјунктивитис

Видео: Поддршка за различни болки во дете - Итни - д-р Komarovsky Училиште

конјунктивитис - воспаление на конјунктивата, на слузокожата за покривање на површината на окото. Воспалението може да резултира од инфекција, алергија, како и механички или хемиски иритација. Кога кератоконјуктивит воспалителен процес влијае не само на конјунктивата, но исто така и на рожницата.

етиологија 

Етиологијата на заразни конјуктивитис кај новороденчиња и постари деца се различни. А голема улога во развојот на патогени инфекција на очите се игра, постојано присутен во породилниот канал кај новороденчињата. Најчестите патоген е Chlamy-Кол trachomatis, но најголема закана за интегритетот на окото е Neisseria gonorrhoeae. Кај постарите деца доминира патогени респираторниот тракт, особено Haemophilus видовите.

епидемиологија

Конјунктивитис е најбаналните на окуларна инфекција во детството. Тоа може да се случи на било која возраст. Бебињата често стануваат инфицирани додека минува низ раѓањето колонизирана од патогени начин-постарите деца се шири патогени дишните патишта се случува преку воздухот капки. Конјунктивитис - ова е обично спорадично нарушување, но можно е и појава на епидемии на вирусен конјунктивитис.

патофизиологија 

Патогени кои влегува во конјунктивалното ќесе, се размножуваат таму, предизвикува конгестија и формирање на воспалителни ексудат. Тоа може да биде гноен ексудат, фибринозен или крвава. Во некои инфекции, воспаление и може да влијае на рожницата (кератитис).

клинички знаци 

Во постарите деца со конјунктивитис поплаки на фотофобија, болка или јадеж во очите, странски тело сензација во присуство на окото, очните капаци се држат заедно, или црвенило на конјунктивата. Доенчиња и мали деца обично се забележани на црвенило на очите или на очните капаци се држат гноен корка. Времетраењето на акутна период од заразни конјунктивитис е обично 2-4 дена, но во случај на отпор на лекување или нема симптоми третман може да перзистира подолго.
Како и со било која друга жалба, офталмолог треба внимателно проучување на структурата и функцијата на двете очи (каде што детето е доволно стари за да се направи) - се оценува визуелна острина, истражува визуелното поле на конфронтација, како и функцијата на надворешните мускули на окото, периорбитален регионот, очните капаци (со еверзија на горниот очен капак), на конјунктивата, на рожницата (со флуоресцеин обојување), pupillary рефлекс, предната комора и окуларна дно.
За конјуктивитис карактеризира со еритема и зголемена секреција (кинење). Понекогаш има хемоза. Интензивни црвенило и гној се почесто забележани во инфективен конјунктивитис отколку во алергични. Флуоресцеин боење конјунктивитис се случува само во случај на кератитис што се случува кога на инфицирани со вирусот херпес симплекс или аденовирус. Важно е да се запамети дека со конјунктивитис визуелна острина не е оштетена.
На посебна конјуктивитис не треска, и (или) други системски симптоми. Сепак конјунктивитис може да биде само манифестација на вирусна инфекција на горниот респираторен тракт, која може да се зголеми температурата.

дијагностика 

Дијагнозата на заразни конјунктивитис се базира на клинички податоци. Грам боењето на тест, кој е произведен во новороденчето или сомнителни (во врска со дијагноза) случаи обично открива повеќе од 5 леукоцити, а често и бактерии. Откривање на Грам-негативни диплококи интрацелуларен кај бебињата во првите неколку недели од животот претпоставува N.gonorrhoeae. Во некои случаи произведува струготини и (или) сеење конјуктивата C.trachomatis или да се идентификуваат специфични вирусни или бактериски патогени.

диференцијална дијагноза 

Диференцијална дијагноза на синдромот црвено (или розова) вклучува конјуктивитис око, периорбиталните и орбитален инфекција, присуството на странски тела, повреда на рожницата, увеитис и глауком. Периорбиталните и орбитална инфекција предизвикува значителни оток и нежност околу очите и (или) повреда на мобилноста на окото. Туѓи тела се пронајдени во директен преглед на очите, често само по еверзија на горниот очен капак. Така, диференцијална дијагноза се сведува на четири клинички ентитети: конјунктивитис, механичко оштетување на рожницата, глауком и увеитис. Како увеитис и глауком се ретки. Црвенило во такви случаи е локализиран по должината на работ на рожницата, и изолација се состојат главно од lacrimal течности. Понатаму, глауком е нарушен вид, и рожницата станува матна.
Лекарот секогаш треба да се запамети дека конјунктивитис може да биде само манифестација на системски заболувања, како што се мали сипаници, Кавасаки болест.

компликации 

Конјунктивитис е обично се одржува спонтано исклучок е инфекција предизвикана од вирусот на херпес симплекс или N.gonorrhoeae. Потенцијалните компликации се корнеална улцерација и формирање на лузна, што доведува до влошување на видот.

третман 

Бактериски и вирусни конјунктивитис - ова е далеку најчеста причина на црвени очи во детството. Откако беше дијагностициран со конјунктивитис ќе се врши врз основа на дифузен конјунктивална инјекција и присуството на гноен исцедок со нормална визуелна острина, мора да го инсталирате на заразните и незаразните природата. На алергиски конјунктивитис потекло е генерално се утврдуваат врз основа на хроницитет на болеста со егзацербации сезонски, јадеж и присуство на истовремена алергиски rinita- во отсуство на сигурност може да се направи од страна на Грам боење.
Ако има докази во корист на заразна природа на конјунктивитис лекарот мора да одлучи дали конјунктивитис е манифестација на системски болести, како што се мали сипаници, или тоа е релативно независни нарушување. Изолирани (примарни) Конјуктивитис може да биде предизвикана од инфекција со различни вируси и бактерии (со најтешки штета е предизвикана од вирусот на херпес симплекс и гонококот) или C.trachomatis, особено во првите 3 месеци од животот.
Мора да изврши тестирање со флуоресцеин за да се утврди на дрвото (кога прободени) улцерација на корнеата, што е карактеристика на херпетични болест. Во случај на такво лезии кои се лекуваат со ацикловир или други антивирусни лекови под надзор на офталмолог. Бебињата на возраст од 1 месец треба да бидат исклучени гонококните природата коњуктивитис (инфекција за време на поминување низ начини на мајката раѓање) од страна на тест боење по Грам или сеење. Откривање на тест Грам-негативни диплококи во внатрешноста на клетката, бара хоспитализација на детето заради интравенски пеницилин, иако е потребна дефинитивна дијагноза за да ги добијат резултатите од бактериолошки тестови (сеење). Последните извештаи за ефикасноста на една интрамускулна инјекција на цефтриаксон е предмет на потврда.
Кај доенчиња постари од 1 месец и постарите деца со очигледни симптоми на конјунктивитис боење тестови или сеење рутински не се врши. Деца до 3 месеци возраст со конјунктивитис предизвикан од C.trachomatis, усно се доделени еритромицин (50 mg / kg на ден). Постарите деца се бара само локална примена на антибиотици (како што е капнување во конјунктивалното ќесе). Деца со невообичаено тешка болест или неуспех на третманот во рок од 48 часа, препорачливо е да се спроведе лабораториски испитувања.
Потребните студии кај деца помали од 3 месеци вклучуваат боење по Грам и култура да се идентификуваат бактерии, како и стружење на конјуктивата или културолошки студии на присуството на C.trachomatis. Постарите деца треба тест Грам боење и култура за да се утврди на бактерии. Во отсуство на дијагностички тестови корнеална улцерација за херпес симплекс вирусот обично negativnymi- култура на аденовируси целисходно кога постојано или тешко хеморагични лезии и избегнува непотребна лабораторија issledovaniy- но специфичен третман за ова постои етиологијата на болеста.
Сите деца со конјунктивитис треба да се преиспитаат по 48 часа. Неуспехот да се подобри диктира потребата за понатамошно истражување, како и долго и внимателно набљудување.
GR Флејшер
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Болка во очите на можните причини за болка во очитеБолка во очите на можните причини за болка во очите
Аденовирусен конјуктивитис, симптоми и третманАденовирусен конјуктивитис, симптоми и третман
Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…
Лузни пемфигоидЛузни пемфигоид
Воспалителни болести на очите и ушите кај деца: третман, превенција, симптомиВоспалителни болести на очите и ушите кај деца: третман, превенција, симптоми
Конјуктивитис кај децата, причини, симптоми, третманотКонјуктивитис кај децата, причини, симптоми, третманот
Panophthalmitis-акутна гноен воспаление на мембрани ткиво и окото. Етиологија, патогенеза.…Panophthalmitis-акутна гноен воспаление на мембрани ткиво и окото. Етиологија, патогенеза.…
Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…
ParatrahomaParatrahoma
Болести на рожницатаБолести на рожницата
» » » Итна медицинска помош за децата со конјунктивитис