ma.gurushealth.ru

Производи со рак на желудникот: сок, млеко, овошје, лук

сокови во рак на желудникотЗа жал, многу луѓе денес страдаат од рак. рак на желудникот е на второ место по рак на дојка кај жените и рак на белите дробови кај мажите. Секој лекар ќе потврди дека една од најважните компоненти за луѓето погодени од болеста или подложени на операција е правилна исхрана. Тоа е важно да се земе во предвид она фаза на болеста, сепак, исхраната треба да се следи во секој случај, вклучувајќи го и правото да изберат храна за рак на желудникот.

Производи кои не се препорачува за употреба со оваа болест:

Видео: Кока-Кола и млеко ЕКСПЕРИМЕНТ !!! (Кока-Кола и млеко)

  • Зеленчук, кои предизвикуваат надуеност (грашок, леќа, грав);
  • овошје со тврда кожа или киселинска содржи (слива, цариградско грозде, портокал);
  • масна храна (сланина, сланина, печено месо на скара);
  • слатки десерти и садови (торти, пудинзи);
  • солени, пушеле храна и акутна (харинга, пушена риба);
  • силен чај, кафе, алкохолни пијалоци.

Млеко и рак на желудникот

Тоа е вреди да се знае дека млекото во рак на желудникот, како и било која млечни производи, тоа е најдобро да се вклучат во исхраната, или да ги јадат во мали количини, а не секое тело е во состојба да го обработи. Постои уште еден аспект. Многу научници се заинтересирани за процесот на влијание на млечни протеини на клетките на ракот. На пример, јапонските научници го истражувале три пептид ензими содржани во laktoferritsine - млечни протеини и откриле дека протеинот има одлични антибактериски и антивирусни својства. Покрај тоа, тоа влијае на имунолошкиот систем со што стимулира.

Исхрана именува лекар, почнувајќи од здравствената состојба на пациентот. Храна, пијалок за време на овој период треба да содржи доволно протеини, јаглехидрати и калории. Таа треба да содржи витамини и минерали кои помагаат на телото да се опорави побрзо.

Сок и рак на желудник

Течноста е многу важен за организмот во која било форма, особено ако пациентот страда од повраќање и губење на крв. Покрај тоа, кај пациенти со рак на желудник често намален имунитет, во кој случај сокови во рак на желудникот може да биде многу корисна. Тоа е најдобро ако тоа е сок со пулпа, таа содржи повеќе хранливи материи, и на телото му дава чувство на ситост. Ова е особено важно кога пациентот тешко да се земе обична храна neperetertuyu по операцијата, главната работа е да се види за присуство на едем.

Препорачани сокови од рак на желудникот:

  • сокови од зеленчук (цвекло, домати, целер, морков);
  • Бери (рибизла, цреша, малина);
  • овошје (јаболко, праска, круша).

Овошје, зеленчук и рак на желудникот

Производи во рак на желудникОвошје, како и овошни сокови се многу корисни во рак на желудникот, тие се составен дел на правилна исхрана и исхрана. Најчесто тоа е потребно да се користи на жолта и зелена боја, како и црвено овошје, бидејќи тие содржат каротеноиди, или повеќе, едноставно витамин А, кој има антиоксидантни својства. Тоа беше благодарение на него дека клетките на телото може да се ажурираат. Репка сок и репка имаат потентен анти-воспалителни ефекти, освен тоа, тие се способни за потиснување на распаѓање на желудникот. Салати се корисни ротквица, спанаќ, кромид и зеленчук, Ц и Д. витамин богата

Видео: Методи за третман на рак сокови метод Вокер Broysa рецепти со цвекло и морков сок гераниуми пелин да

Лук и рак на желудникот

Корисните својства на лукот е познат по долго време, но многу малку луѓе знаат дека секојдневно користење на тоа во утринските часови да се спаси луѓето многу проблеми во иднина, вклучително и малигни тумори. Сите, бидејќи на содржината во него diallilsulfidina - супстанца која ја намалува количината на канцерогени материи во организмот. Вреди да се знае што канцерогени, заедно со други негативни фактори кои можат да предизвикаат појава на рак. Сепак, тоа не е неопходно да се консумираат лук за рак на желудникот во големи количини.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Оброци за рак на желудник, кој може да се јаде, апетитот и храна, како да се јаде?Оброци за рак на желудник, кој може да се јаде, апетитот и храна, како да се јаде?
Појадок со панкреатитисПојадок со панкреатитис
Протеинска храна за време на бременостаПротеинска храна за време на бременоста
Диети за губење на тежината и подобрување на здравјето на женитеДиети за губење на тежината и подобрување на здравјето на жените
Корисни производи на чир на желудникот кои се готви на пептичен улкус?Корисни производи на чир на желудникот кои се готви на пептичен улкус?
Исхрана и исхрана во хронична gastroduodenitisИсхрана и исхрана во хронична gastroduodenitis
Мени за рак на желудник, здрав појадок рецептиМени за рак на желудник, здрав појадок рецепти
Диета менија и третман на атрофичен гастритисДиета менија и третман на атрофичен гастритис
Третман на деца гастритисТретман на деца гастритис
Диети од различни земји за здравјето на женитеДиети од различни земји за здравјето на жените
» » » Производи со рак на желудникот: сок, млеко, овошје, лук