ma.gurushealth.ru

Feline измет содржи клучот за лекување на ракот

Оваа година ќе бидат дијагностицирани со околу 1,6 милиони нови случаи на рак - смртоносна болест која е веќе неколку децении и понатаму останува приоритет за истражувачите од целиот свет. Сега научниците се обрнува внимание на микроскопски паразит Toxoplasma gondii, која ќе помогне да се создаде вакцина против рак. Читателите може да се погоди каде е пронајден на телото.

Т. gondii (токсоплазмоза) - едноклеточни паразит кој живее во цревата на сите топлокрвни животни, но се смета за идеален медиум црево обични домашни мачки за него. Паразитот може да влезе во телото преку употреба на лошо обработена храна, загадена вода, а исто така и во директен контакт со изметот на мачката (на пример, кога чистење мачји).

Т. gondii може да предизвика опасни инфекција, позната како токсоплазмоза. Тоа се манифестира симптоми слични на грип, вклучувајќи болки во мускулите и треска. Кај луѓето со ослабен имунолошки систем, токсоплазмоза предизвикува оштетување на мозокот, очите и внатрешните органи. Сепак, во повеќето случаи, Т. gondii инфекцијата поминува без сериозни последици.

Според авторите на новата студија, предводена од д-р Дејвид поврат (Дејвид Џ Bzik) и Барбара Фокс (Барбара Фокс) од Geisel Факултетот за медицина на Dartmouth колеџ, одамна студирал Toxoplasma има анти-канцер својства.


Тие објаснуваат дека влезот на паразитот во телото се активира од страна на имуните клетки кои нормално се одговорни за борба против рак, како што цитотоксични Т лимфоцити (CTL, Т-убијци). Иако ракот може да ја ослабне имунолошкиот систем на пациентот, Toxoplasma е во можност да "рестарт" тоа.

Мутирани Т. gondii рак станица

Од Toxoplasma останува опасна инфективен агенс, научниците се соочи со задача за правење на тоа безопасни, додека одржување на терапевтски потенцијал. Многу небезбедно да влезат агресивни паразити кои живеат со рак кои имаат ослабен имунолошки систем.

Научниците создадоа мутант Т. gondii нарекува «CPS», што апсолутно не е во можност да се репродуцира. Ова го прави на безбедноста на вакцината, бидејќи инфекцијата нема да се шири.

Д-р чудак рече: "агресивен тумор - тоа е како воз со полна брзина слегува од шините. CPS - е микроскопски "суперхерој" со неверојатна сила, која е на потег запира возот. Паразитот запира прогресијата на ракот, па дури и предизвикува тумори да се намалува во големина под влијание на природната имунолошка одбрана, и целосно да ги уништи. "

Во текот на тестирањето CPS вакцина на глувци со агресивна меланом и рак на јајниците научници значително да се подобри стапката на преживување на животните. Чудак вели CPS вакцина "е исклучително ефикасна имунотерапија против ракот, надминување на сите кои дојдоа пред него."

Научниците наведуваат дека CPS да се провери на лицето на кое треба да се разбере подобро на механизмот на неговото дејствување. Во секој случај, вакцината има голем потенцијал во терапијата на ракот.

Неодамна, во издание на весник на леукоцитите биологија објави резултатите од една интересна студија на нова терапија за рак. Научниците сугерираат дека антихистаминици може да биде ефикасна во онколошки болести, но нивниот механизам на дејствување во овој случај не е целосно јасна.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Токсоплазмоза кај луѓето: симптоми, третманот, симптоми, причиниТоксоплазмоза кај луѓето: симптоми, третманот, симптоми, причини
Токсоплазмоза retinohorioiditТоксоплазмоза retinohorioidit
ТоксоплазмозаТоксоплазмоза
Домашни миленици: здравствените ризици сопственициДомашни миленици: здравствените ризици сопственици
Токсоплазмоза кај деца: симптоми, третманот, симптомите, дијагнозаТоксоплазмоза кај деца: симптоми, третманот, симптомите, дијагноза
ТоксоплазмозаТоксоплазмоза
Solitaire во морето и реката риба (риба тенија) наSolitaire во морето и реката риба (риба тенија) на
Токсоплазмоза е паразитски болест која се карактеризира со хроничен тек, лезии нервен систем,…Токсоплазмоза е паразитски болест која се карактеризира со хроничен тек, лезии нервен систем,…
Жолтица кај новороденчето во токсоплазмоза клиника, дијагностикаЖолтица кај новороденчето во токсоплазмоза клиника, дијагностика
Http://sweli.ru/media/k2/items/cache/10dd7f46ca2f22ce7ce9308c89d2507c_s.jpgинфекции, возбуден од…Http://sweli.ru/media/k2/items/cache/10dd7f46ca2f22ce7ce9308c89d2507c_s.jpgинфекции, возбуден од…
» » » Feline измет содржи клучот за лекување на ракот