ma.gurushealth.ru

Менито кога gastroduodenite недела

Менито кога gastroduodeniteДиета на gastroduodenite не е само специјализирани постапка храна, и често, единствената опција на третман. Несомнено, постојат многу лекови кои помогне да се елиминира симптомите на болеста, но ако тоа не е составен од најмалку еден груб мени за недела, тоа е веројатно дека тие ќе бидат во можност да се покаже добар ефект.

Вреди да се запамети дека кога gastroduodenite особено значење се листи, кои јасно насликани, што може, а што не може да се јаде храна. Не помалку строго неопходни за усогласување со диета и со методот на правото готвење.

Видео: Исхрана за гастритис добра исхрана техника !!! 20 кг за една недела

Изготвување на менито на gastroduodenite

Исхрана за gastroduodenite - МениКако што велат тие, малку и често. Овој израз се вклопува во рака. Значи, вие треба да се јаде на секои 4-5 часа, додека не се јадат големи количини на храна. Така, дел треба да биде околу 250 грама.

Дробни мени е најдобрата опција, со цел да ги задоволи вашето тело, сепак, да ги земе предвид фактот дека периодот што треба да биде умерена: не е голема и не е мала.

Мени за недела на исхрана во gastroduodenite вклучува подготовка не само зеленчук, но, исто така, јадења со месо. Кога овој метод се користи за печење, врие и пареа.

Важна карактеристика е конзистентноста на храната. На пример, во менито на gastroduodenite вклучува употреба на трошлив, и готви житарици, месо и треба да се консумираат во форма на ќофтиња или patties. Не занемарување на фактот дека тие консумираат храна треба да биде на собна температура, во спротивно, можете едноставно да му наштети на стомакот.

Пример мени за една недела во gastroduodenite

Менито кога gastroduodenite неделаПодолу е груба диета менија за една недела за пациентите.

Во понеделникот, на појадок може да се консумираат месо, хамбургери кои се готват со пареа, една плоча на пире од компири и да се полее со чаша чај сите. На ручек, тоа ќе биде доволно желе. Ручек треба да биде погуста во исхраната за gastroduodenitis: дел од ориз супа, полнети печени пудинг од варено месо, и една чаша од јаболко компот. Попладневна ужина може да се состои од неколку крекери и чаша куче зголеми лушпа. За вечера треба да се ограничи дел суфле сирење, млечни леќата и желе. Ако сакате, во текот на ноќта може да се пие една чаша млеко.

Во вторникот, со еден груб мени за една недела во исхраната не се менува многу за gastroduodenitis. За појадок може да поднесе каша, и чинија бисер јачмен супа со месо шницли. Попладневниот чај може да се остави во истата, но за вечера да се јаде 1 варено јајце и 200 грама ориз пудинг.

Видео: Исхрана 5 менија за една недела рецепти за гастритис

Во средата, појадок останува иста: житни, чај. Сепак, можете да додадете и варени јајца. Но, за ручек би било добро да се јаде 1 печени јаболка со чаша млеко. Вечерата е исто така супа, само за да имаат зеленчук, а еден мал дел од желе јаболка. Снек повторно се промени, и за вечера, можете да поднесете Krupenik 200 грама на леќата и чаша млеко.

Во четвртокот, одличен појадок во gastroduodenite е ориз каша со шолја чај. За ручек се служи ориз супа со месо котлети и морков пире. Вечерата ќе биде добро, ако се присутни lapshevika плоча со печени сирење и чаша млеко.

Во петокот наутро, остатоци може да се хранат морков Пире и 1 jellied јазик. За ручек, супа, повторно, но сега овесно млеко. Тој е придружуван од 2 риба хамбургери и служат на портокалова желе. Но, за вечера може да се консумираат некои пилешки котлети, сад јачмен и повеќе од 150 грама морков пире и да се полее со чаша ова сите на овошје желе неацидичната.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Како да се направи диета мени за една недела за болно чир на желудникот?Како да се направи диета мени за една недела за болно чир на желудникот?
Јадења во gastroduodeniteЈадења во gastroduodenite
Мени за гастритис и проценува моќ за пациентотМени за гастритис и проценува моќ за пациентот
Almagell на gastroduodeniteAlmagell на gastroduodenite
Што може да се јаде со gastroduodenitis?Што може да се јаде со gastroduodenitis?
Исхрана со ерозивен гастритис (ерозија), рецептиИсхрана со ерозивен гастритис (ерозија), рецепти
Исхрана №1 во gastroduodeniteИсхрана №1 во gastroduodenite
Аналгетик кога gastroduodeniteАналгетик кога gastroduodenite
Исхрана за gastroduodeniteИсхрана за gastroduodenite
Табела №5 на gastroduodeniteТабела №5 на gastroduodenite