ma.GurusHealth.ru

Almagell на gastroduodenite

Almagell на gastroduodeniteГлавните атрибути смета gastroduodenita болка во пределот на стомакот, губење на апетит, гадење и подригнување, ги вознемири неговата столица. Сериозноста на симптомите зависи од работата на метаболизмот. Во текот на овој процес болест вклучува воспаление во прилог на желудникот и цревата повеќе. Факторите кои предизвикуваат формирање на болеста некои болести и употреба на силно ладна или топла храна. Големи лекови кои се пропишани во gastroduodenitis, и се Almagell Fosfalyugel.

Almagelum главната активна елементи се алуминиум и магнезиум хидроксид. Овие лекови се неутрализира влијанието на хлороводородна киселина и формира филм на површината на слузокожата, кој ги штити хранопроводот, желудникот и дванаесетпалечното црево од штетните ефекти на гастричниот сок.

Како да се земе Almagell на gastroduodenite? Од неговото пуштање во форма на суспензија, својот пијалак 5-10 ml до четири пати на ден после јадење. Лекови не е да се полее со вода, иако не се јавува желба, бидејќи суспензијата има пријатен лимон метален вкус. Пред преземањето на Almagel, шишето треба да се разбудени.

Како да се земе Fosfalyugel на gastroduodenite?

Fosfalyugel на gastroduodeniteЛекот се смета за Fosfalyugel антациди кои имаат обвивна, аналгетик и adsorbing акција. Тоа е зошто тоа е често се пропишани за gastroduodenitis за детекција. Најчесто се користи активен лек за лекување на болести со нормална или висока киселост.

Во текот на развојот на воспалителен процес болест влијае на слузницата, како и зголемување на pH ниво само ја влошува состојбата. Исто така, како Almagell, Fosfalyugel на gastroduodenite може да го намали степенот на хемиско дејство. Во овој случај, процесот на варење во секој случај не страдаат поради киселоста нема да падне под нивото на стандард.

Не помалку важна точка се смета Fosfalyugel имот за да се заштитат и да го покрие мукозните филм за да се спречи штета и враќање на клетките на кожата. Лекот како превентивна може да го забави развојот на хронични форми на гастритис. Покрај тоа, Fosfalyugel намалува зачестеноста и времетраењето на егзацербации gastroduodenitis.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Голема медицинска енциклопедија IC nevronet. лековиГолема медицинска енциклопедија IC nevronet. лекови
Што Almagel се за гастритис?Што Almagel се за гастритис?
Третман gastroduodenitis мед и прополисТретман gastroduodenitis мед и прополис
Антациди за чир на желудникот: Almagel, enterosgel, Maalox, алуминиум фосфат гелАнтациди за чир на желудникот: Almagel, enterosgel, Maalox, алуминиум фосфат гел
Панкреатит и гастроПанкреатит и гастро
Гадење и повраќање во текот gastroduodeniteГадење и повраќање во текот gastroduodenite
Alyumag (alumag). Таблети кои содржат алуминиум хидроксид и магнезиум хидрохлорид 0,2 g на…Alyumag (alumag). Таблети кои содржат алуминиум хидроксид и магнезиум хидрохлорид 0,2 g на…
Примена Maalox гастритисПримена Maalox гастритис
Maalox (maalox). (Од зборови: магнезиум, алуминиум хидроксид). подготовка Комбинација во форма на…Maalox (maalox). (Од зборови: магнезиум, алуминиум хидроксид). подготовка Комбинација во форма на…
Исхрана №1 во gastroduodeniteИсхрана №1 во gastroduodenite