ma.gurushealth.ru

Правилната исхрана на gastroduodenite

Оброци gastroduodeniteСите болести на дигестивниот систем, вклучувајќи гастро бара строго почитување на исхрана. Формирањето на болести под влијание на голем број на меѓусебно поврзани фактори, меѓу кои лачат абнормално режим оброк. Како да се јаде за да се олесни симптомите? Најважната работа - да се избере правилната исхрана.

Главните компоненти, обезбедување на секој човек долговечноста е здрав начин на живот и правилна исхрана. Било која болест бара итен одговор и јасен акционен план со кој се промовира отстранување на болка и други симптоми. Во прилог на итен третман за секој пациент се советува како да се јаде кога gastroduodenitis.

Исхрана во оваа болест вклучува придржување балансирана исхрана оброк и фреквенција. Зголемено производство на слуз вклучува употреба на храна за шест пати на ден. Ако ги следите сите правила, можете да се намали киселоста и заштита на слузницата на формирање на чир. Ниско-се разбира gastroduodenite треба да биде топло.

Општи совети за тоа како да се јаде, она што храна и рецепти се погодни, ве молиме консултирајте се со вашиот лекар. Во принцип, исхраната на пациентот треба да преовладуваат супи живина и риба, како и габи. Покрај тоа, телото се вклопуваат млечни производи, житарици, овошје и зеленчук. Месо е дозволено само посно.

Покрај тоа, кога моќта е gastroduodenite рецепти не содржат богата супа, како и масни месо и риба. Покрај тоа, според marinades забраната и кисели краставички, конзервирана и пушеле производи, свежи печива и црн леб. Исто така е важно да се откажат од алкохолни производи, кафе, суровини и зеленчук, а некои плодови.

мени за храна во gastroduodenite

Како да се јаде во gastroduodenite?Да се ​​занимава со тоа како да се јаде, ќе треба да ги собереш неколку соодветни рецепти. Пример мени на gastroduodenite треба да изгледа вака:

 • Слузни вискозна течност на каша и супи;
 • Посно внимателно мелење месо;
 • јајца;
 • Топла пијат многу течности, која вклучува неколку рецепти желеа, компоти и decoctions.

На пример, во менито на денот кога gastroduodenite може да се состои од:

 • Појадок - млеко каша, слатка сирење и павлака.
 • Tiffin - печени јаболка.
 • Ручек - гриз супа, каша од ориз со месо, овошје компот.
 • Снек - куче зголеми лушпа.
 • Вечера - варени јајца, пире од зеленчук со риба.
 • Ужина во текот на ноќта - јогурт.

Еве како да се јаде со gastroduodenitis, така што нема да ја иритираат дигестивниот тракт и помогне терапија.

Неколку рецепти од gastroduodenite

Оброци gastroduodenite: рецептиМонотоно исхрана може брзо да се оптеретувам со пациентот, а со тоа може да се пристапи креативно на храна и малку забава мени оригинални рецепти.

Примерите вклучуваат јадења како што се:

 • Бери мус - направен од една чаша на плодови, 1 лажица масло. l. гриз, 1 лажица масло. l. шеќер и ½- чаша вода. Бобинки се притисне и се прелива вода да се вари и се исцеди. Како резултат на мешавина е ставен на оган и додадете шеќер и житни култури. Сите донесе до вриење и се остава да се излади. Тогаш сите е добро изматен со миксер, додадете сок, а потоа оди во погрешна насока.
 • Урда десерт јагода - создадена од kg кајмак 0.5, 1 лажица масло. млеко, 0,3 кг на јагода, ванила и шеќер по вкус. Урда нанесуваат со шеќер и се додава млекото. Како резултат на мешавина беше шлаг со помош на Корола и се меша со сецкани јагоди и ванилин.

И така, благодарение на креативноста и варијации во храната што е дозволено според gastroduodenite, можете да се третираат на вкусни, подобрување на здравјето.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Јадења во gastroduodeniteЈадења во gastroduodenite
Исхрана и исхрана мени дебелото црево дивертикулозаИсхрана и исхрана мени дебелото црево дивертикулоза
Панкреатит и гастроПанкреатит и гастро
Almagell на gastroduodeniteAlmagell на gastroduodenite
Гадење и повраќање во текот gastroduodeniteГадење и повраќање во текот gastroduodenite
Правилната исхрана во 1 триместар од бременоста.Правилната исхрана во 1 триместар од бременоста.
Што може да се јаде со gastroduodenitis?Што може да се јаде со gastroduodenitis?
Исхрана №1 во gastroduodeniteИсхрана №1 во gastroduodenite
Симптоми gastroduodenitaСимптоми gastroduodenita
Исхрана и исхрана во хронична gastroduodenitisИсхрана и исхрана во хронична gastroduodenitis