ma.gurushealth.ru

Може ли да се пие компот за гастритис?

Компот со гастритисОние кои се принудени да го следат начинот на исхрана, која им овозможува да се врати на функцијата на желудникот, треба да биде многу внимателно избрани јадења и пијалоци. Оваа статија ќе ви кажам за тоа дали може да се пие задушени овошје во гастритис, кој им даде предност во подготовка пијалок: свежо овошје или сушено овошје. Рецепти за нивната подготовка се многу едноставни. По готвење овошје и бобинки задржат нивните корисни својства. Вистината е дека тоа не е сите витамини.

процесот на конзервирање може да издржи витамин ПП, многу од тоа во јаболко, слива и вишна супа, така што тие или нивна комбинација е многу корисно.

Во најмала рака термичка обработка е добро одржувани витамин Ц. Нејзините многу во рибизла, во праски, јагоди, морето buckthorn, ананас и цариградско грозде.

Canning конзервирани и витамин Б2, кој е активно вклучен во реставрација на мукозата на гастроинтестиналниот тракт. Поради овие околности опишани биолошки активна супстанција е широко се користи во третманот на воспалителни процеси. А многу витамин Б2 во цреша, во мијалникот и во морето buckthorn. Направени од нив компот гастритис е широко се користи како дел од третманот, но само ако болеста се јавува на позадината на намалена секреција на гастричниот сок.

Компот на сушено овошје за гастритис

Компот на сушено овошје за гастритисВо зима, кога свежо овошје не се користи за подготовка на пијалаци суво овошје. Лекарите веруваат дека задушени овошје во гастритис, исто така, може да биде многу корисно. Тие се зачува најмногу корисни елементи во трагови, секој од суво овошје има лековити својства, така што вистинската комбинација на состојки овозможува да се подготват многу важни за организмот пијалаци.

Терапија за гастритис компот може да бидат подготвени од сушени јаболка и круши. Тоа ќе биде голем број на витамин A, B, C, E и F. Во тоа, тие имаат пектин, железо, цинк и јод. Таков состав подобрува активноста на гастроинтестиналниот тракт, така што за пиење не само што е можно, но, исто така, е потребно по намалена секреција на гастричниот сок.

За да се зачува наведени погоре состав помага правилната подготовка. Алгоритмот е како што следува:

  1. Мојот сите состојки под млаз вода.
  2. Додадете ги на тава.
  3. Пополнете ладна вода.
  4. Доведете го до вриење.
  5. Кук јаболка и круши за половина час, а другата варен овошје помалку (15-20 минути).
  6. Стави шеќер не е потребно. Суво овошје и самите се слатки, но ако сакате малку да подсладите пијалок, тоа е потребно да се заменат со шеќер со мед.
  7. Супа се смета дека се подготвени кога суво овошје зголемија во обем и да стане мека.

Подобрување на варењето способни сливи, смокви активира панкреасот, кајсии елиминира анемија. Правилно подигање на суво овошје, тоа е лесно да се готви здрава компот на сушено овошје, гастритис може да пие, но само ако пациентот се намали киселоста на желудникот сок.

Маки гастритис?

Елена Malysheva: да се ослободи од гастритис да се биде дома за 2 недели, без учество на лекарите ...

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Црна цреша и вишна со панкреатитисЦрна цреша и вишна со панкреатитис
Праски на панкреатитисПраски на панкреатитис
Може ли ананас панкреатит?Може ли ананас панкреатит?
Можно за џем панкреатит е тоа?Можно за џем панкреатит е тоа?
Може ли да киви панкреатит?Може ли да киви панкреатит?
Може ли да компот со дијареа (пролив)?Може ли да компот со дијареа (пролив)?
Може ли да кајсии за гастритис?Може ли да кајсии за гастритис?
Авокадо за гастритисАвокадо за гастритис
Може ли да се јаде тиквички за гастритис?Може ли да се јаде тиквички за гастритис?
Урда тепсија со гастритисУрда тепсија со гастритис
» » » Може ли да се пие компот за гастритис?