ma.gurushealth.ru

Што салати може да биде гастритис?

Салати за гастритисГлавен услов за лекување на гастритис е добро организирана исхрана и почитување на строга диета, така и за сите пациенти и стана главна тема на дозволени јадења во оваа болест. Впрочем, секој сака да се прошири, се покажа како доста оскудни исхрана.

Многу често го слушнав ова прашање: "Што се салати може да биде во оваа болест, така што тие помагаат да се подобри варењето на храната, и направи никакво зло"? Постојат многу рецепти за салати, но главното прашање станува одобрени производи кои го сочинуваат ова јадење. Во секој гастроинтестинални заболувања, тие треба да бидат во исхраната и не предизвикуваат дополнителни оштетувања на воспалени слузница.

Состојките дозволено во салати за пациентите со гастритис

Салата рецепти за гастритисОд основен услов е нормализација третман на гастритис на желудникот, храната добива да тоа не мора да ја иритираат слузокожата, и да се нормализира секрецијата на дигестивните секрети.

Покрај тоа, мора да има доволно количество на протеини и витамини, во спротивно тоа ќе доведе до нарушување на органите за варење. Затоа, сите оние кои страдаат од болести како што се гастритис, како состојка во следниве производи се препорачуваат за салати:

 • Зеленчук. Во оваа болест, ако се зголеми киселоста, се препорачува варени или бари на пареа. Но со намалена секреција да се подготват јадења во вредност од преземање свежи;
 • Најдобро од зелена копар или магдонос;
 • Бобинки и овошје може да биде и состојки за салати, дозволено за гастритис. Од нив треба да се исклучи премногу груби и кисели плодови;
 • Да се ​​пополни оваа антена е најдобро рафинирано масло, како што не ја иритира слузницата на желудникот. Покрај тоа, кој претпочита да се пополни салати со мајонез или павлака, во случај на дијагностицирање гастритис тоа е најдобро да се префрлат на природен јогурт. Тој ќе го направи еден сад навистина исхрана.

Но, во прилог на салати од зеленчук пациенти со гастритис е сосема можно, и месо, риба или морска храна. Само следниве прашања треба да бидат тука:

 • За сите рецепти, која обезбедува месо, треба да се земе само на посно: телешко, говедско, пилешко, мисирка, зајак,
 • Морска храна може да се користи било кој треба да се користи само svezheotvarennye, но во секој случај не маринирани;
 • Риба треба да се земе малку маснотии видови како што се Полок, пастрмка, треска, ослиќ.

Користењето на горенаведените производи не прават никакви проблеми да се подготви многу видови на салати, кои нема да им наштети на воспалени слузница и на de исто време се нормализира дигестивниот процес.

Салата рецепти за гастритис се многу лесно да се излезе со свои, земајќи ја како основа на класичната верзија и се менува во своето дискреционо право состојки во него. Исто така, треба да се има на ум дека во гастритис употреба на сол во салати треба да биде строго ограничена, и едноставно треба да се избегнува било кисели компоненти.

Што салати може да биде гастритис?За производи, салати забрането во такви болести како гастритис, го вклучуваат следново:

 • Секаков вид на пушеле месо (риба, месо);
 • Полу-готови производи (колбаси);
 • Оцетна киселина;
 • мајонез;
 • Кисели производи (зелка)
 • Маринирани и кисела зеленчук;
 • Горчлив зеленчук, придонесувајќи за иритација на мукозните (кромид, лук, ротквица);
 • Сите видови на зачинета зачини.

Може ли да винегрет за гастритис?

Винегрет за гастритисОва прашање е исто така многу често се поставува од страна на пациентите. Овој вид на зелена салата како и секој може да го користи како ден и го стави на празничната маса. И со гастритис винегрет е дозволено само со неколку разлики од класичната варијанта. Кои се состојките потребни за да го готви?

Бидејќи пациентите со гастритис во подготовка на салати било исхраната треба да се избегне солена, кисела, пушеле и зачинета, тогаш треба да ги следат истите правила за време на готвењето салата. Тоа е, пациенти со воспалителни болести на желудникот е потребно да се отстранат од рецепт како кисели краставички и кисела зелка.

Производи кои се потребни за подготовка на оваа салата:

Видео: нутриционист совети за тоа како да се добиваат на тежина, гарнир за месо е подобро: житарици, леб, салата, зеленчук?

 • Морков 1 компјутер;
 • Репка мали димензии;
 • Компири 2 парчиња;
 • копра;
 • Конзервирана грашок 1 банката;
 • Рафинирано растително масло.

Рецепт за салата гастритис се состои од неколку фази:

 1. Компири, моркови и цвекло варени во нивните јами сварен, потоа се лади и чисти;
 2. Зелените се добро измиени и obsushivayut;
 3. Варен зеленчук сече на мали коцки и се става во сад. За таа била додадена на нарвалска раце или со нож сецкани билки;
 4. Додадете малку сол и растително масло, и сите се добро се меша.

Диететски верзија на овој миленик на многу јадења подготвени, а ние може да се каже со сигурност дека нема штета, тој не донесе на гастричната слузница.

Маки гастритис?

Видео: домати: сезоната со вкусна салата од домати за здравјето? Растително масло е штетно!

Елена Malysheva: да се ослободи од гастритис да се биде дома за 2 недели, без учество на лекарите ...

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Сушење за гастритисСушење за гастритис
Што е со храната што треба со ерозивен гастритис?Што е со храната што треба со ерозивен гастритис?
Како да се јаде на хроничниот гастритис медицински маса, готвење рецептиКако да се јаде на хроничниот гастритис медицински маса, готвење рецепти
Исхрана и исхрана на површни гастритисИсхрана и исхрана на површни гастритис
Може ли да има крем за гастритис?Може ли да има крем за гастритис?
Може ли да се пржени јајца за гастритис?Може ли да се пржени јајца за гастритис?
Исхрана со ерозивен гастритис (ерозија), рецептиИсхрана со ерозивен гастритис (ерозија), рецепти
Може ли домати за гастритис?Може ли домати за гастритис?
Можно за гастритис колбас е тоа?Можно за гастритис колбас е тоа?
На хроничен атрофичен гастритис и површински активниНа хроничен атрофичен гастритис и површински активни
» » » Што салати може да биде гастритис?