ma.gurushealth.ru

Кнедли и кнедли за гастритис

Кнедли со гастритисПовеќето луѓе не претставуваат вашата исхрана без равиоли или кнедли. Толку популарна овие јадења заслужуваат причина. Тие не се само хранливи и вкусни, но исто така многу лесно да се подготви. Но, во секој исхраната секогаш прави свои прилагодувања болести како што се гастритис.

Впрочем, кога станува збор за воспаление на слузницата на желудникот, што го прави невозможно употребата на многу омилени јадења. Затоа, во канцеларија на специјалист, па често се слуша прашањето што ќе може да има во оваа болест.

Видео: Уна

Дали е можно да кнедли за гастритис?

можно за гастритис кнедли е тоа?Од нутриционистите може да се слушне упорит препорака за целосно да ги елиминира од исхраната. Причината за ова е тоа што ова јадење, првиот се состои од тесто и месо заедно уште во стомакот, многу лошо вари. Поради тоа доведува до компликација на болеста и појава на непријатни симптоми.

И второ, во рамките на подготовките за кутии месо кнедли вклучува разни додатоци и зачини, забрането за гастритис. Исто така, важно е фактот дека тоа јадење се користи со различни зачини како оцет, мајонез, сенф. И тие многу лесно може да предизвика акутна форма на болеста.

Но, како што секој знае, во било кое правило постојат исклучоци. Еве и во случај на гастритис понекогаш може да се поглезите со кнедли. Но, да се направи тоа, потребно е само повремено, и во согласност со голем број на услови:

  • Кнедли во секој случај не треба да се купи-во. Тоа sculpt нивниот дом точно контрола на процесот на готвење;
  • За пополнување на посно месо се користат сорти (телешко, говедско, пилешко, или зајак);
  • Не зачини и зачини не треба да се мелено, сол, се додава во мали количини;
  • При подготовка на тестото треба да се ограничи 1 јајце.

Исто така, треба да се запомни дека готви јадење за гастритис треба да се консумира во форма на топлина и без сосови и додатоци, како што мајонез, сенф или путер.

Од кнедли во исхрана мени не е вклучена во болести на гастроинтестиналниот тракт, секој одлучува за себе - да ги имаат или се откаже од ова јадење. Впрочем, во користењето на кнедли, дури и готви според овој рецепт, ризикот останува компликации на гастритис.

Дали е можно да кнедли за гастритис?

Кнедли со гастритисСе е јасно со кнедли. Сега е потребно да се реши проблемот со, како што е миленик на многу јадења, како кнедли. Што е ризик на нивната употреба кај пациенти со гастритис? Ако тие се исти како кнедли, тестото кој е сместен во, повторно, ризикот останува тешка работа на дигестивниот тракт. Ова може соодветно да доведе до влошување на болеста.

Видео: Готвење

Но, има уште една верзија на ова јадење, која нутриционистите препорачуваат за пациенти со гастритис. Ова мрзливи pierogi. За нивно подготвување ви е потребно:

  • Чаша брашно;
  • 0,5 кг урда;
  • Шеќер 2st. лажици;
  • Јајца 1pc;
  • Нафта мозоци. 3 лажици. лажица:
  • Сол на врвот на нож.

Урда нанесуваат низ сито или скршени блендер додека не се изедначи, а потоа се меша со останатите состојки. Додека тестото се меси, се стави на тенџере на оган вода и да ја доведе до вриење.

Додека водата не почне да врие, подготвени урда тесто колбаси ролни и се сече на мали парчиња. Тие треба да бидат лесно натопена во солена вода до вриење, намалување на топлина за ниско и да чекаат додека не се плови.

Подгответе се мрзливи кнедли гастритис треба да се користи во форма на топлина, нивните претходна зачинет со масло, крем или мармалад одмастена. Ова јадење има висока енергетска вредност и затоа е дел од диета поштеда за било гастроинтестинални заболувања.

Маки гастритис?

Елена Malysheva: да се ослободи од гастритис да се биде дома за 2 недели, без учество на лекарите ...

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Можеме месо за гастритис?Можеме месо за гастритис?
Пареа котлети за гастритисПареа котлети за гастритис
Може ли да borscht и зелка супа за гастритис?Може ли да borscht и зелка супа за гастритис?
Тестенини со гастритисТестенини со гастритис
Додатоци во супи и чорби за гастритисДодатоци во супи и чорби за гастритис
Може ли да пифтија за гастритис?Може ли да пифтија за гастритис?
Може ли да borscht, кнедли, салати, житарици дуоденален улкус?Може ли да borscht, кнедли, салати, житарици дуоденален улкус?
Дали е можно да се леб, тестенини, кнедли, тестенини, кнедли и палачинки со чир на желудникот?Дали е можно да се леб, тестенини, кнедли, тестенини, кнедли и палачинки со чир на желудникот?
Можно за гастритис колбас е тоа?Можно за гастритис колбас е тоа?
Зајакот со панкреатитисЗајакот со панкреатитис