ma.gurushealth.ru

Појадок, ужина и вечера за пациентите со гастритис

Видео: појадок ручек ужина вечера, ужина?

Во оваа статија, ќе разговараат на темата како "Исхрана за гастритис, во менито за ден", но не пред малку се опише оваа болест. Ова е прилично честа појава нарушување што предизвикува воспаление на слузницата на желудникот. Исто така, оваа болест може да наруши на телото. Кога пациентот страда од болест, напасувањето на храна е комплицирана, што доведува до слабост и замор.

Појадок во гастритис болест

Појадок за гастритисМногу често специјалисти даде не е само совет, но, исто така, направи посебен мени. Појадок гастритис треба да бидат полесни од ручек и вечера. Некои луѓе обично се исклучи појадок на оваа болест од вашата дневна исхрана, но тоа е неприфатливо, бидејќи тоа е благодарение на појадок пациентот добива потребната енергија за тој ден. Ручек е поцелосен, затоа што е составен од прв, втор јадење и десерт. Ве молиме имајте предвид дека вечерата треба да биде светлина гастритис. Покрај тоа, вечера и ужина треба да се одржи најмалку четири часа пред спиење.

Тоа е строго забрането за време на гастритис:

 1. Честите прејадување;
 2. Хард исхрана;
 3. Закуски во брза храна;
 4. Искуси.

Закуски со гастритис со висока киселост

Кога надуени со гастритис гастричната киселост значително намалена активност сок распределба, со што се отежнува прекумерно пасење. Менито може да се направи на тие производи:

 • Жолчките;
 • Гречеани каша;
 • Риба (сите освен море);
 • Млеко дома;
 • овес;
 • говедско месо;
 • Зеленчук лесно да се вари;
 • Бобинки и овошје.

не заборавајте да се исклучат таквите производи во гастритис со високо ниво на киселост:

Видео: Како да слабеете / Исхрана / Спорт / ПП || здрав појадок, вечера, ужина

 • кондиторски производи;
 • Зачини со вкус засилувачи;
 • Акутна адитиви.

Еден од примерите на менито со гастритис:

Видео: протеини омлет рецепт за неколку видеа. Книгата на вкусна и здрава храна

 1. За појадок: омлет барат млеко каша и млеко чај;
 2. На ручек: домашна млеко со croutons од бел леб;
 3. За вечера: шницли од месо и неколку лесно гарнир;
 4. На ручек: една чаша зелен чај или млеко;
 5. За вечера: риба на пареа (не морските) и цвекло пире;
 6. Во текот на ноќта можете: чаша млеко.

Вечера во недоволна киселост во желудникот

Со таква гастритис време оштетување на ткивото во внатрешноста на стомакот, што може да доведе до намалување на гастричниот сок може да се случи. Со ова мени, струја мора да биде многу различни и апетитот за во оваа варијанта треба да се зголеми производството на желудникот сок.

Закуски и вечера мени за гастритис обврска да ги задржи овие производи:

 1. мед;
 2. Слатки плодови;
 3. цитрус;
 4. Карфиол и зелка;
 5. Супа со билки
 6. Производи од риба;
 7. Говедско месо.

Пример мени на горенаведените форми на болест на желудникот:

 • За појадок: овес, чај;
 • На ручек: Бисквит овошје;
 • За ручек: светло пилешко супа;
 • За вечера: урда со мармалад и пире од зеленчук;
 • Пред спиење: ниско-масен јогурт.

Видео: Појадок Виталиј Островски. Најдобрите јадења за појадок

За повеќе информации, ве советуваме да се консултираат со специјалист. Впрочем, тоа ќе се направи посебен режим на исхрана за вашето тело и го пропишува натамошно лекување.

Маки гастритис?

Елена Malysheva: да се ослободи од гастритис да се биде дома за 2 недели, без учество на лекарите ...

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Исхрана и исхрана во дебелината. Постот исхрана и деновиИсхрана и исхрана во дебелината. Постот исхрана и денови
Исхрана козметика Нова ГодинаИсхрана козметика Нова Година
Појадок со панкреатитисПојадок со панкреатитис
Акутна атрофичен гастритисАкутна атрофичен гастритис
Режим и мени угостителски бременаРежим и мени угостителски бремена
Диети од различни земји за здравјето на женитеДиети од различни земји за здравјето на жените
Ефективна диета за жените после 30 годиниЕфективна диета за жените после 30 години
Диети кои го намалите вишокот на тежина кај женитеДиети кои го намалите вишокот на тежина кај жените
Основните принципи на добра исхранаОсновните принципи на добра исхрана
Пример мени и исхрана за гастритис за една неделаПример мени и исхрана за гастритис за една недела
» » » Појадок, ужина и вечера за пациентите со гастритис