ma.GurusHealth.ru

Суспензии за гастритис

Суспензија за гастритисГастритис често се јавува потреба да се користи антацид adsorbing и обвивна средства, чија цел - да се заштити на ѕидот на желудникот од агресивното дејство на хлороводородна киселина.

Обвивна средства се дистрибуирани во текот на ѕидовите на желудникот, имаат аналгетски, антиеметици и одредување акција антацид - намалување на киселост на гастричниот сок, адсорпција - се отстранува од токсини стомакот. Овие лекови често се користат во форма на суспензии.

Главните предности на суспензии се смета за можност да се создаде со долго дејство лекови и да им даде вкус. Покрај тоа, употребата на лекарства во оваа форма не се бара џвакање и се дава на децата и на лицата со пречки во голтањето. Во третманот на различни видови на гастритис таа игра значајна улога фактот дека обвивна својства на лековите најдобро се манифестира токму кога земање на дрога во оваа форма.

Gastritis популарни суспензии се магнезиум, алуминиум хидроксид, Almagel, Maalox, Fosfalyugel, смектитна, како и други Vikair.

Еден од антациди лекови успешно вработени во третманот на гастритис со висока киселост е Almagel. Во составот на гел се хидроксиди на алуминиум и магнезиум. Првиот од нив значително го намалува распределба пепсин варење обезбедување на, и реакција со хлороводородна киселина, неутрализира неговото делување. Магнезиум хидроксид, во дополнение, спречува појава на запек.

Almagel неутрализира киселоста на желудникот во рок од неколку минути по администрацијата, дејството трае 2-3 часа. Компонентите на препаратот се активни само во стомакот и цревата, речиси без да се апсорбира во крвта и без напрегање негативни ефекти врз другите органи.

Пред употреба, суспензијата мора да биде разнишан шише. Половина час по приемот е пожелно да се користи било каков вид на течност.

Не се деца под Almagel месеци, бремени и доилки, луѓето со болести и болести на бубрезите, Алцхајмерова болест, нетолеранција на компонентите на препаратот.Суспензија за гастритисЕден популарен суспензии за гастритис е Fosfalyugel. Лекот има обвивна, неутрализирање и апсорпција на ефект. Тоа не предизвикува токсични ефекти, па затоа може да се користи за лекување на децата и бремените жени. Еден ретки несакани ефекти кога се користи Fosfalyugel е појава на запек.

Гастритис со ниски киселост исто така може да се администрира Maalox, кој е аналоген Almagel.

За чистење на стомакот на токсини користи Smekta произведени во форма на прав и enterosorbent користат да се направи суспензии.

Антациди и покривниот доза кашеста маса од гастритис обично се зема по оброкот. Дозата е избран гастроентеролог зависност од киселост, тенденција на запек или пролив, возраста и коморбидитети на пациентот.

Маки гастритис?

Елена Malysheva: да се ослободи од гастритис да се биде дома за 2 недели, без учество на лекарите ...

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Голема медицинска енциклопедија IC nevronet. лековиГолема медицинска енциклопедија IC nevronet. лекови
Што Almagel се за гастритис?Што Almagel се за гастритис?
Хроничен гастритис антрумотХроничен гастритис антрумот
Cardiomagnil гастритисCardiomagnil гастритис
Almagel (Almagel) *. Комбиниран препарат по 5 ml од кои содржат 4.75 ml од специјално подготвени…Almagel (Almagel) *. Комбиниран препарат по 5 ml од кои содржат 4.75 ml од специјално подготвени…
Антациди за чир на желудникот: Almagel, enterosgel, Maalox, алуминиум фосфат гелАнтациди за чир на желудникот: Almagel, enterosgel, Maalox, алуминиум фосфат гел
Третман на хроничен гастритис лекови, дрога и таблетиТретман на хроничен гастритис лекови, дрога и таблети
Almagell на gastroduodeniteAlmagell на gastroduodenite
Alyumag (alumag). Таблети кои содржат алуминиум хидроксид и магнезиум хидрохлорид 0,2 g на…Alyumag (alumag). Таблети кои содржат алуминиум хидроксид и магнезиум хидрохлорид 0,2 g на…
Примена Maalox гастритисПримена Maalox гастритис