ma.GurusHealth.ru

Што Almagel се за гастритис?

Almagell за гастритисГастритис - многу честа патологија, која вклучува различни видови на воспалителни и дегенеративни промени на гастричната слузница. Промени во морфолошка структура на внатрешната мембрана на желудникот доведува до дигестивни нарушувања, намалување на квалитетот на животот, а за некои сериозни компликации. Важно е да се напомене дека оваа група на болести се најмногу подложни млади и активни луѓе.

Almagelum - медикаментот од групата од антациди, супстанции кои го намалуваат киселоста на гастроинтестиналниот сок. Almagelum главна компонента е алуминиум хидроксид. Помошни супстанции, исто така вклучува магнезиум хидроксид, и сорбитол. Almagel A во својот состав понатаму содржи локален анестетик - бензокаин.

Акција Almagel гастритис

Што Almagel за гастритис?Терапевтски неутрализација акција Almagelum е непосреден хемиска реакција со хлороводородна киселина, намалување на агресивни лезија кисел медиум на гастричниот сок на желудникот мукозата на гастритис. Во реакцијата на хлороводородна киселина со хидроксиди на алуминиум и магнезиум хлориди се формираат соодветните неутрален. Алуминиум хидроксид е повеќе активни во реакција на неутрализација, со оглед на магнезиум хлорид кои произлегуваат од хемиската реакција на магнезиум хидроксид на, се елиминира можната компликација на запек.

Бензокаин, исто така познат како бензокаин, која е дел од Almagel А значително го намалува манифестација на болка во соларниот плексус, бидејќи овој синдром е еден од главните симптоми на болеста со гастритис.

Назначување Almagel гастритис

Almagelum користи за гастритис, која е придружена со зголемување на киселоста на желудникот сок. Препорачливо е да ја искористам оваа дрога, и во акутни и хронични воспалителни процеси во стомакот. Исто така е подготовка за профилакса, особено во третманот на заболувања поврзани со нестероидни анти-инфламаторни лекови, или кортикостероиди.

Примена и Дозирање Almagelum гастритисКако да се земе Almagel за гастритис?Пред преземањето на медицина шише подаваат потребата на. Доза за возрасни - една или две лажички на лекот што се зема орално за следниот половина час пред оброк, дополнителна доза се зема непосредно пред спиење. На максимална дневна доза од Almagell гастритис - 16 лажички. Во назначувањето на максималната толерирана доза за еден ден, за време на третманот треба да биде не повеќе од две недели. Ајде добредојде на дрога деца до 10 години. Дозата се пресметува како една третина од возрасен, за деца на возраст од 10-15 години - што е половина од возрасните дневна доза.

Компатибилност Almagell и омепразол за гастритис

Омепразол - подготовка од групата на инхибитори на протонска пумпа, со што се намалува киселоста на желудникот сок од страна на инхибирање на активноста на одредени ензими овозможување избор на хлороводородна киселина. При определување Almagelum омепразол и поефикасна соработка - општи и локални - намалување на киселоста на желудникот. Almagell - Достапен, време-тестиран, безбедно, а сепак, многу ефикасен и незаменлив лек кој се користи за гастритис. Овој лек може да се ублажат непријатните симптоми на гастритис доволно брзо, но, за ефикасен третман на било која болест на гастроинтестиналниот тракт е најдобро да се консултираат со специјалист.

Видео: болки во стомакот што го правам во мојот дом. Како да се третираат стомакот. Како да се исчисти стомакот

Маки гастритис?

Видео: Almagel А - Велика преглед на Арчибалд

Елена Malysheva: да се ослободи од гастритис да се биде дома за 2 недели, без учество на лекарите ...

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Cardiomagnil гастритисCardiomagnil гастритис
Almagel (Almagel) *. Комбиниран препарат по 5 ml од кои содржат 4.75 ml од специјално подготвени…Almagel (Almagel) *. Комбиниран препарат по 5 ml од кои содржат 4.75 ml од специјално подготвени…
Антациди за чир на желудникот: Almagel, enterosgel, Maalox, алуминиум фосфат гелАнтациди за чир на желудникот: Almagel, enterosgel, Maalox, алуминиум фосфат гел
Almagell на gastroduodeniteAlmagell на gastroduodenite
Alyumag (alumag). Таблети кои содржат алуминиум хидроксид и магнезиум хидрохлорид 0,2 g на…Alyumag (alumag). Таблети кои содржат алуминиум хидроксид и магнезиум хидрохлорид 0,2 g на…
Примена Maalox гастритисПримена Maalox гастритис
Maalox (maalox). (Од зборови: магнезиум, алуминиум хидроксид). подготовка Комбинација во форма на…Maalox (maalox). (Од зборови: магнезиум, алуминиум хидроксид). подготовка Комбинација во форма на…
Pepcid (rersidilum). A раствор на хлороводородна киселина во производите на ензимска хидролиза на…Pepcid (rersidilum). A раствор на хлороводородна киселина во производите на ензимска хидролиза на…
Мешани ерозивен гастритисМешани ерозивен гастритис
Алуминиум хидроксид (aluminii hydroxydum). Синоними: алуминиум hydroxydatum, a1uminium hydroxyde.…Алуминиум хидроксид (aluminii hydroxydum). Синоними: алуминиум hydroxydatum, a1uminium hydroxyde.…