ma.GurusHealth.ru

Примена Maalox гастритис

Maalox за гастритисГастритис - патолошка промена во желудникот епител предизвикани од прекумерно лачење на хлороводородна киселина или несоодветна секреција на слуз и бикарбонат. Се манифестира со болка во епигастрична регионот (горниот дел на стомакот), зголемување на постот и прием кисела или зачинета храна, гадење, замор, намален апетит. Гастритис често препорачуваме употреба на Maalox дрога.

Maalox - медицински уред антацид лек е во форма на таблети и во суспензија. тоа Доделете со гастритис, чир, gastroduodenitis, болести на медиум ГИ. Фармаколошко дејство во насока на намалување на киселоста на желудникот со хлороводородна зголеми. Структурата вклучува: Algeldratum - algedrat или алуминиум хидроксид. Magnesii hydroxydum - магнезиум хидроксид.

Акција Maalox за гастритис

Maalox за гастритисГлавниот ефект на лекот е во насока на зголемување на pH на желудникот. Нормално, киселинско-базната рамнотежа на желудникот е поместена во кисела средина, која е резултат на секреција на хлороводородна киселина. Заштита на епителните клетки под овие услови обезбедува тајната на слузните жлезди. Гастритис развива ако киселина активност надминува активност на заштитни фактори. Maalox, поради содржани слаби бази, силна неутрализира хлороводородна киселина. pH на желудникот се зголемува и се намалува влијанието на вознемирувања на епителот. Покрај тоа, магнезиум, дел од дрога се поврзува со мукозните клетки, обвивна и заштита на нив од другите стимуланси. Алуминиум како тривалентен метал, способен да се дружат со токсични материи кои спаѓаат во желудникот со храна, и да ги отстрани од телото. Несакани ефекти на Maalox гастритис може да се смета како намалена активност на ензими за варење. Ензими содржани во желудникот сок - пепсин и gastriksin работат само на pH 1,5-2,5, со зголемување на подготовка на ацидо-базната рамнотежа - намалување на својата дејност.

Maalox е пропишана за луѓето кои страдаат од хронична или акутна гастритис, gastrodoudenita, како и оние кои се соочуваат со непријатност во стомакот после јадење зачинета, кисела или топла храна, кафе или алкохол.

Примена и Дозирање Maalox гастритис

За време на егзацербација на хронични форми на гастрит Maalox подготовка е пијан во неколку часа по оброкот се препорачува прием спиење. Една доза од 15 ml од суспензијата или, ако препаратот е таблети - 1-2 парчиња. Таблети произведени во форма на пелети, кои се џвака и се одржува во устата додека се раствори. Пред преземањето на едно шише со суспензија треба да се разбудени. На дневна доза од максималната дозволена гастритис е шест пати Reception - 6-12 таблети или кесички 6 кашеста маса. Во текот на третманот не е повеќе од 3 месеци. Во акутната форма на гастритис Maalox го зема половина час пред јадење и после појавата на непријатни тешки чувство во стомакот. форма фармаколошко ослободување на лекот не влијае на неговата клинички перформанси.

Видео: Maalox | Упатства за употреба

Земање на дрога Maalox не се препорачува за лица со висока чувствителност во компонента, бремени жени и доилки, луѓето со болести на бубрезите и уринарниот тракт, деца до 15 години, како и оние кои страдаат од нетолеранција на гликоза, фруктоза, галактоза, недостаток изомалтаза ензим и сахароза. Во текот на третманот на гастритис Maalox неопходни за следење на содржината на фосфати во исхраната, со цел да се спречи хипофосфатемија и хиперкалциурија.

Пред да го користите Maalox антацид задолжителна консултација гастроентеролог.

Маки гастритис?

Видео: Гастритис Зголемена гастричната киселост резултат на примената на НПБ производи

Елена Malysheva: да се ослободи од гастритис да се биде дома за 2 недели, без учество на лекарите ...

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Гастритис и gastroduodenitis: Што е разликата?Гастритис и gastroduodenitis: Што е разликата?
Суспензии за гастритисСуспензии за гастритис
Голема медицинска енциклопедија IC nevronet. лековиГолема медицинска енциклопедија IC nevronet. лекови
Што Almagel се за гастритис?Што Almagel се за гастритис?
Прва помош за gipermagneziemiiПрва помош за gipermagneziemii
Антациди за чир на желудникот: Almagel, enterosgel, Maalox, алуминиум фосфат гелАнтациди за чир на желудникот: Almagel, enterosgel, Maalox, алуминиум фосфат гел
Almagell на gastroduodeniteAlmagell на gastroduodenite
Alyumag (alumag). Таблети кои содржат алуминиум хидроксид и магнезиум хидрохлорид 0,2 g на…Alyumag (alumag). Таблети кои содржат алуминиум хидроксид и магнезиум хидрохлорид 0,2 g на…
Maalox (maalox). (Од зборови: магнезиум, алуминиум хидроксид). подготовка Комбинација во форма на…Maalox (maalox). (Од зборови: магнезиум, алуминиум хидроксид). подготовка Комбинација во форма на…
Pepcid (rersidilum). A раствор на хлороводородна киселина во производите на ензимска хидролиза на…Pepcid (rersidilum). A раствор на хлороводородна киселина во производите на ензимска хидролиза на…