ma.gurushealth.ru

Превенција на рефлуксен езофагитис

Вежби со рефлукс езофагитисДа се ​​лекува рефлуксен езофагитис - болест на органите за варење, не треба да се применуваат само за медицински третман и посебен режим на исхрана, но, исто така, да се вежба, кои се забрзуваат закрепнување и има корисен ефект врз телото.

Пред почетокот на сет на вежби, треба да се потсетиме на неколку правила:

 • вежба не обезбедува терапевтски ефект, не се реши главниот симптом на болеста - металоиди, тие само го забрза процесот на лекување на човек кој страда болест;
 • јасно дефинирани превенција шема на рефлуксен езофагитис не е за сите пациенти да изберете поединечни сет на вежби соодветни за нив лично;
 • гимнастика нема да биде ефективна од себе. Тој е ефикасен само во комбинација со лекови и исхрана.

образование предности физичка рефлуксен езофагитис

Превенција на рефлуксен езофагитисПред да зборуваме за придобивките од физичка активност треба да се напомене дека тие мора да бидат избрани многу внимателно, водејќи сметка за толеранција на оптоварување на телото и стадиумот на болеста. Во тешки облици на рефлуксен езофагитис треба да се воздржат од нив.

Главните позитивни аспекти на вежбање терапија вклучуваат:

 1. поттикнување и подобрување на заштитните функции на човечкото тело;
 2. за време на вежбање се развива на мускулниот систем на организмот, физичко образование придонесе за подобрување на исхраната на ткивата и заздравувањето на раните;
 3. под услов дека остварувањето на рефлуксен езофагитис се избрани правилно, всушност, ја зацврстуваат долниот езофагеален сфинктер. Само неговата опуштеност води до фактот дека содржината на желудникот тече назад во хранопроводот и предизвикува воспаление;
 4. често посебна физичка активност рефлукс помогне да се намали во текот на ноќта;
 5. спречување на рефлукс езофагитис.

Вежби за дишење со рефлуксен езофагитис

Остварување со рефлуксен езофагитисВрз основа на резултатите на превентивни вежби за рефлуксен езофагитис - правилно дишење:

 1. Пред да почнете со вежби да се најде удобна позиција, тоа е најдобро да се вклопат во седечка или стоечка позиција. Тогаш ќе треба да се земе длабок здив и полека издишете. Издишване треба да бидат вклучени во процесот на абдоминалните органи. Ваквата акција треба да се повтори 4 пати.
 2. Респираторни обука не може да го направи без следната вежба: бавно длабок здив и брзо, инстант издишување стомакот. Повторете 10 пати.
 3. Друга задача: полека се земе длабок здив, да застане здивот за 5 секунди и вирус на мускулите на стомакот и да се направи претпазливи бавно издишување. Постепено, потребата да се зголеми до 15 секунди задоцнување дишење.
 4. Следната вежба: бавно дишење и постепено (во неколку посети).

Вршење на вежби за дишење, не заборавајте за време на одмор. По сите, вежбањето може да предизвика вртоглавица, па дури и несвестица.

предупредува:

 • тоа не е неопходно да се изврши сет на вежби со тежок рефлуксен езофагитис;
 • оптоварување треба да се применуваат само на празен стомак;
 • Сите сообраќајот треба да се направи само во мирна состојба, а особено на правилна положба на телото (стоење или седење).

Рефлуксен езофагитис може да ескалира до три пати годишно, па оваа вежба треба да се користи за спречување на болеста. Треба да се врши неколку пати неделно.

Не секој знае дека вежбите со рефлуксен езофагитис може да назначи само лекар, па пред обуката е најдобро да се консултираат со специјалист.

Нема потреба да се спушти слушалката само на респираторниот стрес. Идеална опција ќе биде да се комбинираат со други активности: џогирање или пливање.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Класификација на езофагитисКласификација на езофагитис
Фаза на рефлукс езофагитисФаза на рефлукс езофагитис
Што лекови се користат во третманот на рефлуксен езофагитис?Што лекови се користат во третманот на рефлуксен езофагитис?
Хируршки третман на рефлукс езофагитис и fundoplicationХируршки третман на рефлукс езофагитис и fundoplication
Рефлуксен езофагитис оценка 2Рефлуксен езофагитис оценка 2
Контактна рефлукс езофагитисКонтактна рефлукс езофагитис
На дијагноза на рефлукс езофагитисНа дијагноза на рефлукс езофагитис
Дисталните не-ерозивен рефлуксен езофагитис: Што е тоа?Дисталните не-ерозивен рефлуксен езофагитис: Што е тоа?
Хроничен рефлукс езофагитисХроничен рефлукс езофагитис
Жолчка рефлукс езофагитисЖолчка рефлукс езофагитис
» » » Превенција на рефлуксен езофагитис