ma.gurushealth.ru

Упатство за користење на свеќи од хемороиди

Видео: Ichthyol прирачник свеќи настава

Свеќи од хемороиди - водичДоста често во третманот на пациентите хемороиди пропишани свеќи. Ректален супозитории се популарни, како што се средства за брза акција. Употребата на егзацербација на воспаление или хемороиди во рана фаза, ви овозможува брзо отстранување на непријатни, па дури и болни симптоми, смируваат болка и чешање во појавата на болеста.

Ректален супозитории се направени со една или повеќе активни супстанции, со цел олеснување на состојбата на пациентот. Активни состојки не само што дејствува локално на воспалени области на ректумот, но, исто така, се апсорбира во крвотокот. Садовите, област која е богата со ректумот, лековите се шират низ телото, делува на тоа како целина правилно. Сите лекови од овој тип на апликација, упатство за употреба, што укажува на тоа кога да се примени овој тип на средства од хемороиди. Но, не сите пациенти се знае точно како да се вметне восок цилиндри од правото да се прими од максималниот ефект на третманот.

Употребата на свеќи од хемороиди

Како да се вметне свеќа од хемороиди?Всушност, ако користењето на средствата од ректални хемороиди бара внимателно проучување и беспрекорна почитување на упатствата, дека не е лесно да се заменат со други средства, на начин да се користи дека повеќе е јасно? Не брзаат да се откаже од свеќи, дури и ако не сте во можност да влезат во нив. Научете како да го вметнете супозитории, следејќи ги инструкциите, тоа е лесно, а ефектот добиен со нивно правилно воведување е многу висок. Свеќи дејствува директно на воспаленото место, и натопени во крв, влијае на неговата смрт. Други предности на нивното користење се:

 • леснотија на употреба;
 • минимален ризик од несакани ефекти, предмет на упатства;
 • мала количина на контраиндикации;
 • висок терапевтски ефект.

Како да се вметне свеќа од хемороиди?

Употребата на свеќи од хемороидиПодобро да се користи свеќи во раните фази на развој на хемороиди и во присуство на внатрешни хемороиди. Во други случаи, тие може да имаат само краткорочен ефект. Исто така, оваа доза форма се користи во рамките на подготовките за операција на една област или ректумот по операцијата за време на периодот на рехабилитација.

Во секој од овие случаи, тоа е важно за следење на инструкциите и правилна употреба на супозитории. Како да се вметне свеќа од хемороиди? И покрај едноставноста на манипулација, со воведувањето на лекот треба да се подготви:

 • Прирачник јасно се наведува дека се воведе свеќа од хемороиди треба да биде по движењето на дебелото црево или клизма.
 • По движењето на дебелото црево треба да се направи задолжително хигиена: измијте ги со топла вода и сапун и анусот, исушете со мека крпа.
 • Воведување на свеќа треба да лежи на негова страна. Оваа позиција е само точно, но многу луѓе, во спроведување на упатствата, обидете се да внесете медицина во "стои".

Видео: Свеќи Genferon упатство

Со супозитории инструкции што треба да излезе на пластична амбалажа непосредно пред администрација. Ова се должи на фактот што отворено свеќа на собна температура може да почне да се топи. Со користење на овој лек не се препорачува. Воведување на свеќа за да се забрза за истата причина: во рака тоа може да се топи, телесната форма и да стане мека. Во овој случај, неговата употреба ќе предизвика тешкотии:

 • Ако свеќи во пакетот за некое време биле надвор од фрижидер, пред ставање на супозитории тоа место во ладилникот на восок база замрзна.
 • не треба да се дава свеќа премногу длабоко, бидејќи неговите активни состојки треба да работат на хемороиди се наоѓаат во ректумот.
 • Правилно да запалат свеќа, малку ширењето на задникот. Внесете го супозиторија истакна врвот во анусот со прстот. Не заборавајте да го носат стерилни ракавици пред манипулација.
 • Употребата на ректален супозитории хемороиди препорачува инструкциите пред спиење, бидејќи состојбата на организмот остатокот се постигне максимално терапевтски ефект.
 • Ако треба да се стави свеќа во активната време од денот, треба да легне за половина час по завршување на постапката, стомакот. Овој пат ќе биде доволно за да восок база се стопи, и лекови за да стапи на сила.

Некои свеќи од хемороиди по нивното воведување може да се чувствуваат потреба за чистење на дебелото црево. Ако не може да се толерира, можете да направите чинот на дефекација, и по една четвртина од еден час, за да повторно да влезе во супозиторија. Во тој случај, кога ќе оди во тоалет по дваесет минути или повеќе по примената на свеќи, потребно е да се ре-употреба на лекот.

Ако лекарот да се избере вистинскиот лек, ако немаат контраиндикации и несакани ефекти не се јавуваат како што е опишано во упатствата, по само неколку минути ќе се чувствуваат ефектите од лекот, поради неговата одлична циркулација и мала карлица системи. Но, со цел да се постигне максимална терапевтски резултат на тоа, вие не треба да скокаат од каучот веднаш штом ќе се вметне на лекови. рамка восок треба комплетно да се топи во ректален област.

Карактеристики на примената на свеќи од хемороиди

Како да се вметне свеќи од хемороиди?Во секој настава на ректален форми на анти-hemorrhoidal манифестации може да се најде на листата на можни несакани ефекти. Внимателно прочитајте ги овие упатства дел, како и во делот "Контраиндикации". Како несакани ефекти често се јавуваат:

 • и иритација на кожата;
 • алергиски реакции;
 • чувство на печење во анусот;
 • дијареа;
 • цревни грчеви и колика.

Ако почувствувате овие симптоми, воведувањето во согласност со упатствата на лекот треба да се прекине. Исто така, не можете да вметнете супозиторија во анусот, чиј рок на траење. Свеќа мора да бидат соодветно спакувани, во спротивно тоа може да предизвика труење, како резултат на имотот на лекови оксидира до токсични структури под влијание на надворешни фактори.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Имиња економија свеќи од хемороиди за време на доењето (доење)Имиња економија свеќи од хемороиди за време на доењето (доење)
Свеќи natalsid на надворешните хемороидиСвеќи natalsid на надворешните хемороиди
Свеќи од хемороиди betiolСвеќи од хемороиди betiol
Свеќи од хемороиди gemoprostСвеќи од хемороиди gemoprost
Свеќи со глицерол (suppositoria сума glycerino). Супозитории од кои секој содржи 1.44 g на глицерол…Свеќи со глицерол (suppositoria сума glycerino). Супозитории од кои секој содржи 1.44 g на глицерол…
Може ли да индометацин супозитории за хемороиди?Може ли да индометацин супозитории за хемороиди?
Болка relievers свеќи од хемороиди со новокаинаБолка relievers свеќи од хемороиди со новокаина
Свеќи Viferon хемороидиСвеќи Viferon хемороиди
Свеќи nigepan хемороидиСвеќи nigepan хемороиди
Тромбин свеќи од хемороидиТромбин свеќи од хемороиди
» » » Упатство за користење на свеќи од хемороиди