ma.gurushealth.ru

Диета мени за хемороиди

Видео: Рецепти исхрана

Мени за хемороидиНеуспехот на гастроинтестиналниот тракт веднаш влијание врз здравјето на луѓето. Формирање на јазли во долниот дел на ректумот - хемороиди, предизвикани главно оштетен режим и исхрана. Затоа, во третманот на овој деликатен проблем на прашања организација правилна исхрана се од централно значење. Кога хемороиди, главната цел е да се олесни дефекација, за да се избегне трауматски последици. Оваа задача ќе се постигне со посебно мени и исхрана насоки за хемороиди, вклучувајќи:
 1. Забраната на производи со заклучување ефект.
 2. Потрошувачка на дробните делови од храна, во одредено време.
 3. Дневно пие околу два литри течност. Оваа бројка не ги вклучува течност во форма на чај, сок, компот, а кои се содржани во течни јадења.

Видео: правилно мојата исхрана за губење на тежината, менито 1 ден

Менито за хемороиди мора да бидат присутни млечни производи, овошје, зеленчук и билки. Диета мени со хемороиди треба да се балансира со хранливи материи и да се земе во предвид индивидуалните карактеристики на лицето, пациент со хемороиди. На пример, присуството на дуоденален болест гастритис или повици за внимателно користење на храна богата со сурова влакна и диетални влакна. Се бара посебен пристап кон изборот на менито на производи за третман на хемороиди кај бремени жени, доилки и постарите лица.

Диета мени со хемороиди за една недела

мени Храна за хемороидиДиететски мора да се држи во која било фаза и форма на болеста, но тоа е назначена со акутна или хронична форма. Различни рецепти на менито за хемороиди се достапни во постоперативниот период кога внатрешен hemorrhoid или, кога е забележано упорно крварење, инфекција hemorrhoidal конуси. За време на егзацербација на болеста, непосредно пред почетокот на исхрана црево очисти глад или прием на лаксативи.

Месо и риба во исхрана мени за хемороиди за една недела не смее да има повеќе од два пати. Основа на исхрана се состои од зеленчук во салати, чорби и супи и чорби од зеленчук. Овес, леќата и други житни култури се подготвени во вода и мора да биде течност. Целосно исклучени од неделникот мени за хемороиди зачини од брашно и слатки, како и производи со високо ниво на растителни влакна. Треба да пијат сокови исклучиво свежи обична вода, зелен чај и минерална вода без гас. Вода треба да пијат често, но во секој случај не се во процес на исхрана. Ако проширени вени на ректален област е придружена од страна на постојана крварење, се препорачува да го додадете во храната трици, ленено семе или хлебните, коноп семе. Во исто време на ден се препорачува да се пие по половина килограм на зеленчук и овошје во една стара.

диета мени за хемороидиПример мени за хемороиди за една недела, можете да го препорачуваме следново:

 1. Првиот ден - за појадок леќата каша и супа од траума на вечера - супа од тиква, варено месо производи и shipovnika- пијалаци за вечера - риба направени барат салата, облечени со растително масло со цвекло, моркови, суво овошје компот. Да срдечна закуска, може да се јаде јогурт, да попладневниот чај да се готви неколку парчиња на меко сирење, во текот на ноќта треба да пијат кефир. Општо земено, во текот на ноќта 200 мл јогурт се препорачува секој ден.
 2. На вториот ден - во утринските часови може да биде пареа омлет со овесна каша и овошје компот. На ручек препорачува супа од зеленчук со мелено пилешко и задушени овошје, и за вечера пилешки гради, бари на пареа, овошен сок или салата.
 3. Утрото на третиот ден од кајмак печен пудинг со боровинки, зелен чај со мед. На вечерата се состои од пилешко супа со јајце тестенини, пареа морков колачи, салата од цвекло, суво грозје и чистење компот. Јадење е понудено braised зелка со пилешко и брусница пијат супа.
 4. Во четвртокот, банана за појадок преплавена ферментирани печени млеко, урда за ручек тепсија со суви сливи, пијат со морето buckthorn. Стил јачмен каша со риба бари на пареа, свежа салата од моркови, цвекло, сончоглед кернели, исполнет со сончогледово масло и билни лушпа.
 5. Петтиот ден е испуштање кога употребата на пијалаци, сокови, decoctions на билки, шумски плодови и овошје.
 6. На вториот ден од појадок треба слатка леќата каша, задушени овошје, а за ручек можеш риба котлет со пире од компири, овошје компот. Вечера леќата пареа риба и пченка салата и брокула.
 7. мени недела треба да се состои од овес каша со плодови и се зголеми колковите каша за појадок, во брокула и палента супа, зелен чај. А вечера - пареа риба котлети со јачмен каша. Снек и попладне чај консумира јогурт, свежо овошје, овошје, леб и сирење, сокови од persimmon и круша, крекери.

Таквите мени со хемороиди секој ден од страна на професионалци составен промовира ефикасна излекување на болеста.

Мени со хемороиди секој ден

Мени за недела за хемороидимени храна со хемороиди треба да вклучува храна која се нормализира движења на дебелото црево и да ги елиминираат производи кои придонесуваат за зголемување на протокот на крв во карличните органи. Храната треба да биде удобно температура и не содржат груби честички кои се слабо се вари. Пример мени за хемороиди секој ден изгледа вака:

 1. Појадок овес, со малку маснотии урда и јогурт или течен крем.
 2. Тестенини и зеленчук со пилешко супа, чорба, или пареа риба со леќата, зеленчук салата со растително масло, од пијалаци јогурт или обезмастено млеко.
 3. За вечера што нуди избор на месо или риба (не мрсна храна), бари на пареа, со гарнир од варен зеленчук, јогурт или зелен чај.

На ручек избраните овошје, јогурт, тресење на млеко или овошен јогурт мус. Таквите секојдневна исхрана, каде што има млечни производи, зеленчук, овошје и каша, варен во вода, најмногу целосно го отелотворува сите барања кои се однесуваат на оптимална мени. За максимален ефект во третманот на болести, исхраната треба да се комбинираат со други терапии. Најчесто тоа е активен животен стил со прифатлива вежба, свеж воздух и народни лекови.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Хемороиди излегува после одење во тоалет, запек, дијареа?Хемороиди излегува после одење во тоалет, запек, дијареа?
Што храна да се јаде за хемороиди?Што храна да се јаде за хемороиди?
Може ли да имаат семе за хемороиди?Може ли да имаат семе за хемороиди?
Хемороиди и пролив (дијареа, течни столици)Хемороиди и пролив (дијареа, течни столици)
Кои овошје и зеленчук може да се јаде со хемороиди?Кои овошје и зеленчук може да се јаде со хемороиди?
ХирургијаХирургија
Исхрана и мени за храна пред и по операцијата за отстранување на хемороидиИсхрана и мени за храна пред и по операцијата за отстранување на хемороиди
Може ли да Ламинариа со хемороиди?Може ли да Ламинариа со хемороиди?
Исхрана и исхрана за хемороиди и пукнатини на ректумотИсхрана и исхрана за хемороиди и пукнатини на ректумот
Лекување на хемороиди воспаление кај бремени жениЛекување на хемороиди воспаление кај бремени жени