ma.gurushealth.ru

Симптоми и третман на спастична запек, како да се излечи?

Третман на спастична запекВо некои околности, едно лице, без оглед на возраста и полот може да биде нарушена дефекација. Сличен проблем се јавува во речиси секој поединец. Како да се ослободите од спастична запек, многу луѓе едноставно не знаат и да почне да паника.

Соочени со тешки движењето на дебелото црево. Ние мора да се обиде што е можно побрзо да се справи со овој проблем. Научниците веруваат дека храната за исхрана на луѓето, целосно надвор од телото во рок од 40 часа. Ако во текот на овој период не е забележана дефекацијата, тоа значи лице абнормалност која бара третман. Ако имаше вистински одложување дефекацијата треба веднаш да побара помош, со цел да се третираат спастична запек подобро време. Ова ќе се избегне проблеми подоцна.

Пред да се започне со третманот, мора навремено да ги идентификува спастична запек, симптомите на кои се различни од другите видови на патологија.

Симптоми на спастична запек

Симптоми на спастична запекМногу луѓе веруваат дека треба да се оди во тоалет секој ден. Ако го одложи празнење на повеќе од 24 часа, луѓето ги користат лаксативи. Како само може да предизвика сериозна болест. Треба да знаете дека секој човек има фреквенција на дебелото црево движење може да варира со текот на времето. Затоа дефекацијата задоцнување преку ноќ, а не девијација.

Во повеќето случаи, симптомите на спастична запек може да варираат. Тоа зависи од тоа како болест е предизвикана од повреда на стол. Има случаи каде што, во прилог на други симптоми на нарушувања дефекацијата може да се случи. И покрај тоа, потребно е да се обрне внимание на фактот дека станува збор за повреда на стол има одредени симптоми, и само тогаш ќе бидат доделени на правилен третман.

За болести спастичен запек се карактеризира со следниве карактеристики:

 • Дефекацијата е отсутен за до 48 часа;
 • Број на измет многу мал;
 • Постои чувство дека дебелото црево не е целосно испразнета;
 • Пресудата на конзистентност станува тешко, сува и има форма на мала топка;
 • Постои болка во абдоменот;
 • Патологијата може да придонесе за појава на надуеност и гасови. Покрај тоа, оток може рефлексно влијание врз срцето и другите органи;
 • Кожата може да стане бледа;
 • Пациентот е намален апетит и непријатен вкус во устата и подригнување.

Третман на спастична запек

Симптоми и лекување на запек спастичнаПо концертот сите симптоми, треба да се побара помош од лекар. Па, како да се излечи спастична запек дома потешко, тоа е најдобро ако третманот ќе назначи експерт. Постојат моменти кога само-помош и лаксативно во спастична запек. Сето тоа зависи од она што ја предизвикало повреда на стол.

Ако дијагнозата е потврдена третман треба да бидат назначени во согласност со утврдените заболувања. Кога постои спастична запек, што да се прави на прво место, многумина едноставно не знам. Се препорачува да се направи мени, се елиминира од вашата исхрана сите штетни и иритација на цревата, храна. Исто така треба да се пијат многу течности, тогаш третманот ќе бидат ефикасни.

Во случај дека имаше спастична запек кај дете од 3 години, третманот не е без затоплување, кој е ставен на стомакот. Се должи на ефектот на затоплување на бебето ќе биде во можност да го испразните вашиот утробата. Исто така се препорачува да се прибегне кон масажа, која се врши во насока на стрелките на часовникот и дланка се борат со некои симптоми. Ако се направи правилно повредата на еден стол на детето ќе помине брзо и третманот ќе биде краткотрајна. Не смееме да заборавиме дека постојат случаи каде што третманот трае една недела, но ова е само за тешки болести. Најлошо од сите, ако спастична запек не се покаже нејзините симптоми и третман кај децата може да биде одложен. Ова се должи на фактот дека кон крајот на откривање на тешко столици може да предизвика сериозни компликации.

Третман на спастична констипација кај возрасни е најчесто се одвива со користење на дрога. Така, ќе можете брзо да се справи со проблемот. Кога се јавува силна болка во стомакот, што предизвика болест, антиспазмотици може да е единственото средство за олеснување на состојбата на пациентот. Најчесто, лекарите препишуваат antispasmodic Dibazol со спастична запек. Оваа дрога е пропишана за возрасни. Бремени жени е најдобро да се избегне оваа дрога.

Во некои случаи, лекови со спастична запек, може да помогне повеќе од традиционалната медицина. Најчесто, појавата на симптомите, пациентите се пропишува:

 • бисакодил;
 • Ferrolaks;
 • макрогол;
 • атропин;
 • microlax;
 • Sennosides.

Со цел да се избегне повреди на дебелото црево движења, треба да се пијат витамини и свежи сокови. Исто така, тоа е подобро да се изврши превентивна одржување, па како да се ослободи од спастична запек е потешко отколку спречување на неговата појава.

Секој треба да се запамети дека спастична запек - оваа болест, што значи дека е потребно лекување, а потоа и симптоми нема да го наруши нормалниот живот.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…
Што помага при запек во текот на бременоста?Што помага при запек во текот на бременоста?
На симптомите на синдром на нервозно дебело цревоНа симптомите на синдром на нервозно дебело црево
Запек и тешко столици (главен), како да се омекне столче, што да правам?Запек и тешко столици (главен), како да се омекне столче, што да правам?
Хроничен колитис, спастична дебелото црево со запекХроничен колитис, спастична дебелото црево со запек
Алергиски спастична ентероколитисАлергиски спастична ентероколитис
Третман на спастична колитисТретман на спастична колитис
Хроничен колитис со запекХроничен колитис со запек
Запек. Механизми на развој на запекЗапек. Механизми на развој на запек
Спастична запек кај деца и возрасниСпастична запек кај деца и возрасни
» » » Симптоми и третман на спастична запек, како да се излечи?