ma.gurushealth.ru

Третман стол и запек сува

Видео: Елена Malysheva. Како корисни сливи?

Сува столче или запекЕдно лице е често нарушен дефекација. Запек може да се случи во секој, без оглед на возраста и полот. Ако постои сува столче и запек, лицето често се доживува непријатност и понекогаш болка. Обрни внимание на доцнењето на дефекацијата ако има празен за две или повеќе денови.

Во случај на сува измет не помине долго време, пукнатини може да се појави во стомакот. Тоа е најдобро да се промени структурата на измет и се справи со празнење процес за некој контакт за помош. Само-лекување може да се практикува само ако во која е неопходна појавата на сува запек не предизвика сериозни заболувања интервенција на специјалист.

Третман на сува запек

Третман на сува запекДа го поправат проблемот, треба да се ревидира вашата исхрана. Тешко, сува столче може да се случи како резултат на неадекватни потрошувачката на течност или прекумерна употреба на одредени лекови.

Се препорачува да бидат прикажани на proctologist и гастроентеролог и да мокрите и анализа столче. По дијагнозата, лекарот може да се утврди причината што предизвика појава на запек и сува изметот. Да се ​​елиминира комплексна терапија болеста е пропишано почесто. Така, третман на сува запек елиминира болеста, и тоа нема да се измачува пациентот.

Лекарот обично ги назначува следниве лекови:

  • Mebeverin можност да се елиминира грчеви;
  • Lactusan да се лаксативно средство;
  • Linex, придонесува за нормализирање на цревната микрофлора.

Во прилог на терапијата со лекови се препорачува да се разгледа вашата исхрана и да ги елиминираат храна од менито што се влијае на правилното функционирање на цревата. Вие треба да јадат храна богата со растителни влакна. Тоа е најдобро ако лекарот ќе направи правилна исхрана.

Видео: Вештачко хранење - д-р Komarovsky Училиште

Во случај на запек со сушен измет не помине, лекарот пропишува дополнителни целосна gastroscopic испитување. Така, тоа ќе биде можно да се разбере дали исхраната на промени или ќе определи дополнителен третман е потребно за да се олесни отстранувањето на основната болест.

На здрав човек не се појави сува столче и запек, се препорачува да се изврши превенција. Да го направите ова, секој ден за прошетка на чист воздух на цревата лесно се ракува. Исто така, не заборавајте за адекватен внес на течности. Вода или сок ќе ви помогне да ја омекне столче, со што се овозможува да се нормализира движења на дебелото црево.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Запек и тешко столици (главен), како да се омекне столче, што да правам?Запек и тешко столици (главен), како да се омекне столче, што да правам?
Запек и чешање на анусотЗапек и чешање на анусот
Распределба за запекРаспределба за запек
Болка во цревата со запек и поБолка во цревата со запек и по
Запек и овци измет, столче коза топки, како зрно грашокЗапек и овци измет, столче коза топки, како зрно грашок
Изметот хемороиди, болка за време на дефекацијата по операцијата (отстранување)Изметот хемороиди, болка за време на дефекацијата по операцијата (отстранување)
Анализи за запекАнализи за запек
Ендокрини симптомите на запекЕндокрини симптомите на запек
Сува уста и дијареа (дијареа)Сува уста и дијареа (дијареа)
Лаксативи за запек за постари лицаЛаксативи за запек за постари лица