ma.gurushealth.ru

Што свеќи може да биде бремена од запек?

Свеќи од запек во текот на бременостаАкција ректален супозитории да се елиминира запек поради нивните иритирачки ефект врз слузницата на ректумот и помогне само кога тие rectoanal цревни проблеми, а во моментот недостатокот на механички проблеми на излез на столче. Најпознатите - дува и глицерин супозитории. Акција дува супозитории подразбира дополнителни излезни гасови цврстина на ректумот и да се зголеми активноста локомоторен.

Таквите супозитории омекне и конгестија, иритирачки на мукозната мембрана, да се олесни дефекација. Свеќи бисакодил за запек, Dulkolaks олеснува поголема излез на слуз, кој ја смирува содржината на дебелото црево и позитивен ефект врз празнење. Во принцип, супозитории не може да биде лек, но само привремено го олеснува лице со тешка констипација.

Во текот на репродуктивниот период нарушувања во дебелото црево навики поврзани со стагнација на измет, полн со разни компликации и разни мерки се преземени за да ги елиминира. Со оглед на ефикасноста на супозитории смена на проблеми со стол, се поставува прашањето дали е можно запек бремените жени да запалат свеќи, а не дали тоа ќе им донесе зло? Наместо прашањето треба да биде поинаку - секоја искра од запек може да биде бремена? Дефинитивно, кога тоа е неопходно да се елиминира дува супозитории, а оние кои не содржат масла кои се бремени не се препорачува.

Купување на свеќи од запек во текот на бременоста е дозволена само по посетата на лекар. Селекција на лекови треба да биде избалансиран и добро обмислен. Ризикот од ректален супозитории во овој период е да се зголеми тон на грлото на матката и на ризик од абортус. Исто така, дел од свеќи препорачува за бремени запек може да содржи состојки кои предизвикуваат алергиски реакции, хиперсензитивност на жената.

Што свеќи може да биде бремена од запек?

Свеќи од запек за бремени жениИзбор на свеќи е дозволено бремените жени со констипација, е ограничена на барања, не го оштети нормалниот развој на плодот. Затоа, овие лекови треба да има благо лаксативно дејство, без да предизвика зголемување на тонусот на матката и не содржат супстанции кои можат да се вклучат во цревниот ѕид. Исто така, супозитории се користи само за да се постигне еднократен ефект, а во секој случај не може да се направи нивната нормална употреба. Во присуство на како основна активна супстанција во соли на супозитории, магнезиум, масла, освен тие ги кршат иритирачки ефект процесот на мастеринг во бременоста витамини, кои можат да доведат до фетална абнормалност. Затоа, изборот кој свеќи од запек во текот на бременоста може да се претпочита глицерин супозитории и алатки врз основа на морето buckthorn масло.

Подготовката вклучуваат глицерол и вазелин. На имотот на овие супстанции се апсорбира влага се зголемува обемот на столче и помек конзистентност. Покрај тоа, тој многу фино влијае на нервите на ректумот, поттикнување на зголемувањето на неговата моторна активност. Затоа, дури и по 39 недели од бременоста глицерин супозитории може да се примени без опасност од предвремено породување.

Свеќи за запек во текот на бременостаКонтраиндикации за нивното користење се:

Видео: Запек во текот на бременоста?

  • воспаление на ректумот;
  • влошување на хемороиди;
  • анални фисури.

Применуваат овие свеќи од запек во текот на бременоста, 15 минути после појадок, како и нивното влијание доаѓа многу брзо, за триесет минути. Несакани ефекти тие го немаат, но ако имало било какви непријатности (јадеж или чувство на печење во анусот) потребно е да се консултираат со лекар.

Buckthorn супозитории за запек во текот на бременоста

Buckthorn супозитории за запек во текот на бременостаНа Чудотворната моќ на морето buckthorn Бери е одамна познат. Неверојатни регенерира, антимикробно и антивирусни својства на овие масла се користат за лекување на многу болести. Достапноста, ефикасноста и безбедноста на морето buckthorn супозитории за запек во текот на бременоста гарантира нивната широка употреба во третманот на проктитис, колитис, чиреви, пукнатини во анусот, хемороиди, и во многу други случаи. Нема контраиндикации (освен за индивидуална нетолеранција) да се направи употреба на овие супозитории потребно кога проблеми со запек придружени со хемороиди.

Имајте на ум дека морето buckthorn масло има многу мало влијание slabyaschim, па го користите супозитории како ефективно средство за застојот на измет не се препорачува. Особеноста на свеќи врз основа на ова масло е тоа што може да се користи кога други средства за да се применуваат строго забрането, така што нема да предизвика повеќе штета. Величенствениот рана-лекување својства, во комбинација со благо лаксативно дејство и позитивен ефект на зајакнување на имунолошкиот систем на телото на една бремена жена, да ги направи неопходни во третман на хемороиди предизвикани од запек.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Најефикасен свеќи за третман на внатрешни хемороидиНајефикасен свеќи за третман на внатрешни хемороиди
Свеќи viburkol хемороидиСвеќи viburkol хемороиди
Свеќи од хемороиди betiolСвеќи од хемороиди betiol
Свеќи со глицерол (suppositoria сума glycerino). Супозитории од кои секој содржи 1.44 g на глицерол…Свеќи со глицерол (suppositoria сума glycerino). Супозитории од кои секој содржи 1.44 g на глицерол…
Може ли да индометацин супозитории за хемороиди?Може ли да индометацин супозитории за хемороиди?
Болка relievers свеќи од хемороиди со новокаинаБолка relievers свеќи од хемороиди со новокаина
Супозитории лаксатив за запек кај постарите лицаСупозитории лаксатив за запек кај постарите лица
Најефикасен свеќи од хемороиди за бремени жениНајефикасен свеќи од хемороиди за бремени жени
Најдобрите и zheffektivnye лаксатив за хемороидиНајдобрите и zheffektivnye лаксатив за хемороиди
Запек од свеќи ViferonЗапек од свеќи Viferon
» » » Што свеќи може да биде бремена од запек?