ma.gurushealth.ru

Запек и чешање на анусот

Видео: Нервозни анусот

Чешање за запекМногу чести поплаки на луѓето кои страдаат од редовните запек е чешање на анусот, која се појавува по движењето на дебелото црево. Зошто може да биде толку негативни симптоми, и како да го избегнат? Причините кои предизвикуваат непријатни симптоми нарушуваат квалитетот на животот на пациентот може да биде и надворешно и внатрешно, но ниту еден од нив носи сериозни ризици по здравјето. Постои овој абнормален непријатност кај луѓето, бидејќи недостаток на движења на дебелото црево иритираат ѕидови анусот caked измет. Поради ова, на површината постојат мали ssadinki и пукнатини. Ова станува основен предуслов за која започна запек предизвикува сериозни чешање во перинеумот. Треба да ги преземат потребните превентивни мерки за да се спречи појавата на непријатни сензации во анален област. Сите од нив се за да се врати нормалното функционирање на дигестивниот тракт. движења на дебелото црево човек мора да биде редовен, столче конзистентност имаат соодветна стапка, како и патувања во бањата не избави болка. Во случај кога пациентот престане запек, предизвикувајќи иритација на ѕидовите на анусот, ќе се одржи и постојано чувство на чешање во него.

Пациентите со овие непријатни симптоми често се заинтересирани за тоа како третман може да помогне во оваа ситуација. Да се ​​оди на лекар и да се идентификуваат вистинските причини за запек предизвика чешање на анусот, специјалист ќе бидат доделени на соодветните патологија комплексна терапија. Но, проблемот не се реши самостојно. Да го направите ова, прво треба да се прилагоди на начинот на исхрана. Тоа подразбира да се исклучат сите производи кои придонесуваат за прекршување на стол. Исто така треба да се обрне внимание на начинот на живот. Оние луѓе кои се карактеризираат со недостаток на физичка активност, треба да се зголеми за да го вклучите режимот на ден на ден утрински вежби и да си одат за долги прошетки. Ова ќе помогне да се задржи на цревата во добра форма, да се спречи појава на запек и, според тоа, на ѕидовите на иритација анусот тешко столче.

Чешање на анусот и опстипацијаСе спречи појавата на запек чешање на анусот и помогне на следниве правила:

  • По секоја евакуација треба темелно да се исчисти од областа на анусот мека крпа;
  • Тоалетна хартија не смее да содржи бои и мириси;
  • сите досадни производи треба да се исклучат од исхраната.

Само откако пациентот ќе се прилагоди исхрана и начин на живот, нормализирање на оваа столица, и да започне да се усогласат со потребните хигиенски мерки, тој ќе биде во можност да се ослободи од оваа непријатна појава како чешање на анусот, која се јавува поради проблеми со стол.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Болка во цревата со запек и поБолка во цревата со запек и по
Хемороиди и пролив (дијареа, течни столици)Хемороиди и пролив (дијареа, течни столици)
Пукнатини во анусот на детето, третман, причините, симптомите, прва помошПукнатини во анусот на детето, третман, причините, симптомите, прва помош
Ректално крварење причини и симптомиРектално крварење причини и симптоми
Хирургија анални фисуриХирургија анални фисури
Хроничен колитис со запекХроничен колитис со запек
Откако запек болка во анусот (анален отвор, анусот)Откако запек болка во анусот (анален отвор, анусот)
Симптоми на ректална колитисСимптоми на ректална колитис
Запек. Механизми на развој на запекЗапек. Механизми на развој на запек
Ректален пролапс состојба каде ректумот преку анусот Превртениот надворешно. Разграничување губење…Ректален пролапс состојба каде ректумот преку анусот Превртениот надворешно. Разграничување губење…