ma.gurushealth.ru

Слабост, бела јазик, киселина и сува уста запек

Сува уста, констипацијаДолгорочна запек, се јавуваат кај пациенти почесто, може да има симптоми - сува уста и појавата на дебела бела плакета јазик. Кои се причините за сува уста и опстипација бела јазик и можам да се ослободи од овие симптоми во краток рок? Ова прашање е од интерес за многумина, кои се соочуваат со овој проблем. Пред да започнете потрага по начини да се реши тоа, потребно е да се разберат причините кои предизвикуваат појавата на овие симптоми. Најчесто, експертите се напомене дека хроничните одложувања стол причина интоксикација. Како резултат на труење, предизвика распаѓање стагнација во измет стомакот, и да стане сува уста. Запек предизвикани од својот изглед може да има било причина. Бела како плоча, типични за овој патолошка дисфункција на органите за варење, тоа е секогаш во средината на јазикот. Исто така, општа слабост и киселина во устата карактеристика на запек кај хронична форма. Сите овие симптоми укажуваат на труење на организмот токсични супстанции што се емитираат од распаѓање измет.

Запек и бела јазикКако да се справат со новите при запек, сува уста и други негативни атрибути? Експертите советуваат да се ослободи од непријатни симптоми на прво место да ги нормализира функционирањето на гастроинтестиналниот тракт. По стол ќе стане редовна, а симптомите ќе исчезнат, што укажува на токсини труење на телото. За да прекинете со хроничен запек, придружени со сува, се препорачува да се базираат на следните чекори на терапија:

  • Прилагодете режим и исхрана. Со цел да не предизвика големи доцнења акти на дефекацијата, треба да се исклучат од употреба на овие храна кои предизвикуваат запек или се иритирачки за слузокожата на органите за варење;
  • Намалување на сува уста, и да придонесе за омекнување на столицата и засилување може пиење режим;
  • За чистење на телото од токсини депонирани на ѕидовите на цревата, како резултат на долгорочна запек, тоа е можно еднаш месечно да се спроведе чистење клизма. Ова исто така ќе придонесе за елиминирање на овој одложување функција придружни хронични стол како сува уста.

Единственото нешто да се запамети е отфрлањето на чести прием без препорака на специјалист медицински лаксативи. Непријатните симптоми поврзани со дигестивни проблеми, да ги користите за да се елиминира, најверојатно, нема да се случи, бидејќи неконтролирано техника обично предизвикува зголемување на негативните симптоми.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Распределба за запекРаспределба за запек
Дали температурата се зголемува со запек кај возрасни?Дали температурата се зголемува со запек кај возрасни?
Запек болка на десно, лево или во пределот на стомакотЗапек болка на десно, лево или во пределот на стомакот
Јазик за гастритисЈазик за гастритис
Белата дијареа јазикБелата дијареа јазик
Слабост во запекСлабост во запек
Сува уста и дијареа (дијареа)Сува уста и дијареа (дијареа)
Таблети (tabulettae obductae). Таблети, обложени бела, лиофилизирана екстракт на црниот дроб содржи…Таблети (tabulettae obductae). Таблети, обложени бела, лиофилизирана екстракт на црниот дроб содржи…
Јазик слој и во нејзината боја панкреатитис, заболување на панкреасотЈазик слој и во нејзината боја панкреатитис, заболување на панкреасот
Зелена дијареа со слузЗелена дијареа со слуз
» » » Слабост, бела јазик, киселина и сува уста запек