ma.gurushealth.ru

Бравата механизам што се случува за време на неговата стомакот?

Видео: рицинус Чистење на дебелото црево

На механизам на запекДолги паузи помеѓу акти на дефекацијата или недоволно сува столче, кој станува систематски, докази за присуство на запек. Обликот на промени на столче, тоа се издвојува како мали густа пелети, и процесот на дефекација е тешко, можат да бидат придружени со болка и вагинално крварење. Кога водење запек здив станува смрдливи, јазикот е предмет на Блум, влошување на општата здравствена состојба. Основните причини, од најчестите долго доцнење во развојот на стол може да се споменат:
  1. Зголемена апсорпција на течноста од кој поминува низ ректумот на измет.
  2. Слабеење на мускулите на ректумот, не се обезбеди излез на измет од анусот кон надвор.
  3. Baseblock стол внатрешните пречки во цревата (тумор, ниеден).
  4. Нарушувања во преносот на нервните импулси.

Видео: антидијабетични лекови Метформин

Во зависност од факторите кои предизвикуваат проблеми со стол на различни начини, може да се објасни она што се случува во цревата со запек.

На механизам на запек

Што се случува за време на запек?Во дигестивниот тракт, постојат основни варење обработува влезните храна и течност извор на енергија да обезбедат нормално функционирање на човечкиот организам. Баласт супстанции кои не се обработени, преку ректумот во анусот. електрични импулси кои произлегуваат во стомакот периодично принудени да се намали мазните мускули, се движат на течна содржина. Во случај на намалување на стапката на повреда се забавува движењето на содржината.

Видео: Живот здрави! "Пијан" ракови. рак на дебелото црево. (2016/11/11)

Ова ја зголемува време за процесот на апсорпција на вода во луменот на цревата, со што се намалува неговата содржина во измет пониски дозволените стандарди. Таквите бравата механизам за нервниот нарушувања, заболувања на централниот нервен систем, некои болести на внатрешните органи. Спонтана реакција на стимулација од стомакот, билијарниот тракт предизвикува запек, кој вклучува нервните механизми. Проблеми со стол, предизвикани од болест на тироидната жлезда, надбубрежните жлезди и други болести на ендокрините жлезди, поради влијанието на хормоналниот механизам.

Механизам на развој на исхраната (храна), долго одложување на стол е дека отсуството на потребното количество на растителни влакна, влакна консумира во храна доведува до инхибиција на гастроинтестиналната функција мотор. Истиот механизам е забележан запек и недостатокот на физичка активност, седентарен начин на работа. Повреда на ритамот на дефекацијата придонесува за промени својот традиционален начин на живот, недостатокот на режими. Ако телото добива малку течност, тоа исто така може да започне на механизмот на запек.

Видео: храна во живо и улогата на гастроинтестиналниот органи

Што се случува во цревата со запек?Намалување на подвижност на цревата карактеристика на Атонични запек карактеризира со зголемен тонус на цревата мускулите. Грчеви кои се случуваат во исто време, да се спречи нормалното движење на столче, а таму се надуеност, болка. Овој механизам е карактеристично за дигестивни болести, карлицата и невропсихолошки напон повисок. Доцнењето во столицата може да се активира од страна на намалување на прагот на чувствителност на нервните завршетоци на ректумот, кои не се во можност да им помогнам на измет од анусот. Најчесто, еден таков механизам е означен запек кај постарите лица или оние чие тело е ослабен со долготрајна терапија или постоперативниот период.

Хемороиди, анални фисури, при дефекација се одвива со болка симптоми, предизвикува страв повторно да се доживее болка која предизвикува свесно сузбивање на поривот да се поништат. Да се ​​знае точно она што се случува за време на запек може да се одреди изборот на области третман за да се одговори на факторите кои предизвикуваат доцнење на стол.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Запек и чешање на анусотЗапек и чешање на анусот
Распределба за запекРаспределба за запек
Повреда на стол и црна столица со чир на желудникотПовреда на стол и црна столица со чир на желудникот
Болка во цревата со запек и поБолка во цревата со запек и по
Од она што запек и зошто?Од она што запек и зошто?
Изметот хемороиди, болка за време на дефекацијата по операцијата (отстранување)Изметот хемороиди, болка за време на дефекацијата по операцијата (отстранување)
Анализи за запекАнализи за запек
Зошто боли стомакот на дното на хемороиди?Зошто боли стомакот на дното на хемороиди?
Хроничен колитис со запекХроничен колитис со запек
Хроничен запек кај бебињата, децатаХроничен запек кај бебињата, децата
» » » Бравата механизам што се случува за време на неговата стомакот?