ma.gurushealth.ru

Не може да има заклучување на датуми?

Запек по датумЛуѓето кои страдаат од такви деликатни проблеми како и одложување на еден стол, секогаш се заинтересирани за својствата на производи наменети за секојдневна исхрана, тие се фиксни или слаби. А заеднички прашање и како тоа може да биде од запек датуми? Тоа не е само вкусни, но исто така корисни деликатес сакан од многумина. За висока хранлива вредност, тие често се нарекува како "леб на пустината". Исто така во ова овошје содржи голема количина (80%), јаглени хидрати и влакна за да се забрза перисталтика и подобрување на работата на органите за варење. Таков состав на овошјето укажува на тоа дека запек од датумите да биде едноставно невозможно. Но, тоа е навистина? Да се ​​обидеме да го дознаам. Сметаат дека прво, што е употребата на суво овошје за дигестивниот систем:
  • Ние датуми, како и дека на други сушено овошје, има одличен лаксативно дејство. Благодарение на него, овие плодови се секогаш се користи во лекување на запек. Дури и во случај кога се очекува прејадување за време на празникот празникот, секогаш предизвикува задоцнување од стол, стои неколку натопете ги во врела вода, а во утринските часови да се напие лушпа. Оваа алатка брзо нормализира утробата;
  • Датумите на доспевање вклучени во нивниот состав никотинска киселина го подобрува дигестивниот функција. Тие се нормализира активност на гастроинтестиналниот тракт, што го спречува развојот не само на запек, но дијареа;
  • На постојана употреба на овие плодови го инхибира растот на патогени микро-организми и го подобрува цревната флора.

Видео: Како да се ослободи од запек?

И сега за другите "страна на проблемот." И покрај очигледните огромни придобивки датумот за одржување на телото да ги користите треба да се третира со голема претпазливост. Просечната дневна стапка на овошјето не треба да биде повеќе од 5 парчиња за возрасни и 1-2 за детето. Ако се занесуваат да ги јадат во големи количини, тие се резултат на високата содржина на диетални влакна ќе биде долго време да се вари, кој потоа предизвика појава на запек. Во овој случај, нема да го стори без лекови.

Не може да има заклучување на датуми?Исто така, пролив или запек од датуми, и покрај високата содржина на влакна, нормализирање на органите за варење, се случува кога се суши лошо оваа корисна за миење на овошје. Работата е во тоа што нивните лепило површината привлекува голем број на патогени микроорганизми кои предизвикуваат нарушување на дигестивниот тракт. Ако човек сака да се третираат донесе само корист, треба да се придржуваат на мерките кога тие се користат и секогаш темелно да се измие или впие во вода што врие.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Праски на панкреатитисПраски на панкреатитис
Хроничен колитис со запекХроничен колитис со запек
Може ли да режеш панкреатит?Може ли да режеш панкреатит?
Овошје во третман на колитисОвошје во третман на колитис
Смокви со панкреатитисСмокви со панкреатитис
Влакна во колитисВлакна во колитис
Може ли да суво грозје панкреатит?Може ли да суво грозје панкреатит?
Слабост, бела јазик, киселина и сува уста запекСлабост, бела јазик, киселина и сува уста запек
Имињата на добра таблети од запек за возрасниИмињата на добра таблети од запек за возрасни
Тоа би можело да се капс од млечни производи, млеко, јогурт?Тоа би можело да се капс од млечни производи, млеко, јогурт?
» » » Не може да има заклучување на датуми?