ma.gurushealth.ru

Пептичен улкус болест кај деца, деца и адолесценти: Симптоми и лекување

Улкус кај децатаВо медицинската пракса, чиреви во деца на тинејџерска возраст, а особено кај доенчиња, е многу ретка. А со тоа и отежнувачки точка е акутна текот на болеста, затоа што тоа е во хронична фаза не помине.

Етиологија, пептичен улкус болест кај децата може да се развива во однос на позадината на негативни надворешни фактори и внатрешна патогени фактори. Надворешните фактори вклучуваат недостаток на исхрана и внатрешните околности на гастроинтестинални заболувања систем се поврзани со генетска предиспозиција за развој на дефекти дигестивниот систем мукозна епител. Повеќето експерти во областа на гастроентерологија сметаат дека епидемијата на новороденото дете исто така може да бидат поврзани со трауматски фактори, особено со оглед на болеста се јавува во релативно краток временски период.

Причините и условите под кои се во развој гастрични улкуси кај децата, укажуваат на тоа дека тоа е т.н. polietiologichesky синдром со хетерогени предиспонирачки фактори.

Најчестите причини за потеклото на болеста:

 • На генетски наследни висок секреција на хлороводородна киселина;
 • Дисмотилитет на дигестивниот систем. Зголемен или обратно намалена гастроинтестиналниот систем подвижност предизвикува стаза проголтана храна и, како последица на тоа, формирање на гнилостните микроби, или брз излез од содржината од желудникот, што негативно влијае на алкалност на хлороводородна киселина;
 • Гастритис и гастроентеритис - факторите поради кои брзо развивање на пептичен улкус кај децата;
 • Ситуации на емоционален и физички стрес. Стресот е секогаш негативен ефект врз заштитните функции на не само децата, туку и организмот на возрасните.

Симптоми и лекување на чир кај децата

Често симптомите на улкуси кај децата меша со симптоми на гастритис, бидејќи слични симптоми се присутни во мукозните епителни дефект:

 • металоиди;
 • епигастрична болка;
 • замолчени рефлекс после јадење.

Пептичен улкус болест кај децаКај децата, болката се чувствува во наутро на празен стомак, а по кратко време после јадење. Периодични непријатност негативно влијае на вашето дете во спиењето и апетитот, па кога ќе се појави чир на желудникот кај децата, симптомите може да се признати од страна на остар пад на телесната тежина и циклусот на нервен возбуда.

Во отсуство на истовремена патологии и гастроинтестиналниот систем компликации на болеста, децата се препишува само конзервативната терапија. Ако испитувањето откри акутна болна заминувањето од нормалниот слузница, тогаш тоа е можно и оперативно лекување на пептичен улкус болест кај деца, но тоа е во многу ретки случаи.

Терапија со лекови се карактеризира со правилата на индивидуален пристап кон дијагноза и препишување. Млади пациенти пропишува ограничување вежба и активност, како и задолжително развиените терапевтски исхрана.

Принципите на комплексни терапија на чир на желудникот кај адолесценти и деца

Гастричен улкус кај децатаВрз основа на етиологијата на гастричен улкус кај адолесцентите третирани со лекови кои се обезбеди отстранување на иритации. цел на состојба подготвени во зависност од локализација на дефекти мукозна епител, потврдување на присуството на H.pylori микроби својства и секреција на хлороводородна киселина.

Заеднички средства на анти-чир терапија:

 1. Антибиотик амоксицилин или полусинтетички тетрациклин - олеснување на животот на микроби Helicobacter pylori на;
 2. Vikalin, Almagel - намалување на киселоста на дигестивниот сок;
 3. Бром, Валеријан - нормализирање на емоционалната состојба;
 4. Motilium, Domrid - елиминирање на диспептични симптоми;
 5. Не-бањата - намалување цревни грчеви.

Покрај тоа, вашиот лекар може да препише комплекс физиотерапија.

Од чума кај новороденчето е редок исклучок, и пристап до исклучително темелно третман. Специјалисти спроведе радиолошки и хистолошки преглед за да се потврди присуството или отсуството на хиперсекреција, вродени аномалии на цревата, а потоа да одлучи на тактиката на терапевтска акција.

Чир спречува да живеат?

Европејците веќе долго време успешно се борат со чиреви, без употреба на лекови. Еве ние се каже за оваа алатка ...

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…Здравствени енциклопедија, болест, лекови, лекар, аптека, инфекција, извадоци, секс, гинекологија,…
Како е дијагнозата на пептичен улцер (чир) на желудникот?Како е дијагнозата на пептичен улцер (чир) на желудникот?
На етиологија и патогенеза на чир на желудникотНа етиологија и патогенеза на чир на желудникот
Крварење во акутни гастрични улкусиКрварење во акутни гастрични улкуси
Терапија, болести на дигестивниот системТерапија, болести на дигестивниот систем
Лекување на чир 12 дуоденален улкус: етиологија и патогенезаЛекување на чир 12 дуоденален улкус: етиологија и патогенеза
Синтеза на глукокортикоиди и промените на гастрична мукозаСинтеза на глукокортикоиди и промените на гастрична мукоза
Терапија, болести на дигестивниот системТерапија, болести на дигестивниот систем
Формирање Физиологија на пептичен улкус. Методи за лекување на чирФормирање Физиологија на пептичен улкус. Методи за лекување на чир
Дисфункција на хипофизата-надбубрежните систем во пептичен улцерДисфункција на хипофизата-надбубрежните систем во пептичен улцер
» » » Пептичен улкус болест кај деца, деца и адолесценти: Симптоми и лекување