ma.gurushealth.ru

Како е дијагнозата на пептичен улцер (чир) на желудникот?

чир дијагнозаНеодамна се промени идеи за причините кои го одредуваат зошто има чир, дијагноза, пак, ги менува условите за методи на истражување.

Затоа што во моментов се смета за главен предизвикувачот на болеста да биде бактеријата Helicobacter pylori, дијагнозата на пептичен улкус се случува врз основа на збирните податоци. Комплексот се состои од медицинска историја на жалбите на пациентот од појавата на првите симптоми и собирање на информации кои се однесуваат директно на начинот на живот на лицето. Медицинска историја се состои од следниве елементи:

 1. работно место;
 2. лоши навики;
 3. продолжена употреба на нестероидни анти-инфламаторни лекови;
 4. исхрана;
 5. генетска предиспозиција;
 6. исклучување на таквите болести и нарушувања како диспепсија, синдром на нервозно дебело црево, гастроезофагелна рефлуксна болест, камен на жолчка, проблеми со срцето.

Ако острење се сезонски во природата, локалната мукозна дефект, најверојатно, се пресели во хроничен процес со циклични движења. Во овој случај, простување може да биде долг и краток. Интеграл Дијагноза на гастрични улкуси помага додели соодветен третман и отстранување на причинско-последичната врска на патогенезата, кој беше претходник на формирање на ерозивни дефекти.;

Диференцијалната дијагноза на пептичен улцер

Дијагноза на пептичен улкусКако што покажува практиката, значителен дел од пациентите со чир на желудникот во минатото страдаат од гастритис или воспаление претрпе дуоденална слузница. Главната фаза во собирање на информации е да се разјаснат еволуцијата на симптомите на болеста од нејзиното прво знаци. Детална дијагноза на гастрични улкуси го прави возможно да се идентификуваат дефекти во рана фаза на развој и да се направи клиничка слика на причините кои доведоа до органот на патолошки нарушувања. Врз основа на податоците од историјата, шема за понатамошна методи на испитување за да се испорача прецизни диференцијалната дијагноза на пептичен улкус, гастроинтестинални заболувања бришење на идентични симптоми.

Видео: Стомачни Дијагноза и терапија на пептичен улкус болка

Во следната фаза, лекарот врши дијагностички игла инспекција. Тој ја споредува тежина во однос на составот на телото, како и во стомачен чир едно лице може намерно одбиваат да јадат, бидејќи на непријатноста што се случува по еден оброк. Врши дигитален преглед на абдоменот за присуство на болка или фоки во епигастрична регионот. Диференцијална дијагноза на гастричен улкус го прави возможно да се носат на разликите помеѓу сметководствените процеси како хроничен холециститис и панкреатитис. Овие болести имаат слична клиничка слика: горен квадрант болка, надуеност, запек или пролив по ингестијата на мрсна храна.

Главната карактеристика на болеста е ерозивни лезии, која е призната од страна на пептичен улкус. Дијагнозата во овој случај е потребно, исто така, да се направи разлика помеѓу секундарните ерозивен лезии Zollinger-Ellison синдром, или како последица на употребата на анти-инфламаторни лекови. И пред издавање на конечен заклучок - чир на желудникот, важно е да се елиминира симптомите на примарната улцерација на рак на дигестивниот органи. метод на мерење се состои од Хистолошки ерозивен материјал.

Методи за дијагноза на чир на желудникот

Дијагноза на чир на желудникотМногу пациенти се загрижени за тоа како да се дијагностицира на чир на желудникот за точни и објективни заклучоци во врска со природата на болеста? Експертите веруваат само paraclinical методи за испитување. На собраните историјата се состои од жалбите на пациентот, наследноста, природата на болката, повторување и повторување на допир состојба на ткива и органи на абдоминалниот ѕид, во прилог резултатите од инструментална дијагностички методи.

Во моментов, следниве инструментални и лабораториските испитувања на гастричен улкус:

 • Клинички анализа на крвта за присуство на бактеријата Helicobacter pylori. Патем, високо ниво на црвени крвни зрнца и хемоглобин е исто така често се забележани во стомачен чир.
 • Интрагастричната pH-metry - мерење на киселоста на животната средина на стомакот (прв пост, а потоа по тест оброк).
 • X-зраци на желудникот. Флуороскопски преглед е од најпознатите високо ефективни и ви овозможува да се открие точната локација на ерозивни лезии и да се утврди или да се отфрли сериозни компликации, како што перфорација на ѕидот на дигестивните органи и стеноза.
 • Ендоскопија. Со испитување на лекарот оценува состојбата на слузницата и луменот на хранопроводникот.
 • Микроскопски преглед на гастрична мукоза материјал добиен со земање примероци vivo примерок на ткиво.

На податоци за етиологијата и патогенезата на болеста е врз формулирањето дијагноза на гастричен улкус. Дијагностика и третман - се меѓусебно поврзани концепти, како и од страна на правилно инсталиран патогенезата зависи од натамошниот цел на терапевтски активности и прогноза излечи дефект.

Чир спречува да живеат?

Видео: чир третман Детално-ELIS. гастричен улкус

Европејците веќе долго време успешно се борат со чиреви, без употреба на лекови. Еве ние се каже за оваа алатка ...

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Helicobacter pylori заштитува од еозинофилен езофагитис?Helicobacter pylori заштитува од еозинофилен езофагитис?
На етиологија и патогенеза на чир на желудникотНа етиологија и патогенеза на чир на желудникот
Методи и стандарди за третман на чир на желудникотМетоди и стандарди за третман на чир на желудникот
Терапија, болести на дигестивниот системТерапија, болести на дигестивниот систем
Терапија, болести на дигестивниот системТерапија, болести на дигестивниот систем
Хроничен гастритис код МКБ 10 k29.5Хроничен гастритис код МКБ 10 k29.5
Формирање Физиологија на пептичен улкус. Методи за лекување на чирФормирање Физиологија на пептичен улкус. Методи за лекување на чир
Препораки за спроведување на дијагноза и третман на инфекција со Helicobacter pylori кај возрасни…Препораки за спроведување на дијагноза и третман на инфекција со Helicobacter pylori кај возрасни…
Пептичен улцер: нејзините симптоми и третманПептичен улцер: нејзините симптоми и третман
Helicobacter pylori и нејзината улога vvozniknovenii чир на желудникотHelicobacter pylori и нејзината улога vvozniknovenii чир на желудникот
» » » Како е дијагнозата на пептичен улцер (чир) на желудникот?