ma.gurushealth.ru

Стрес (нерви), чир на желудникот

Видео: Болки во стомакот на нервните pochve.-the-counter здравјето од Vang

стрес улкусСтрес улкус - е функционална нарушување на шупливото тело. Болеста се карактеризира со повеќе површина дефекти на желудникот, кои се јавуваат во нервниот систем. Најчестите акутна повреда е локализиран помеѓу срцеви и пилорна.

Кога едно лице доживува стрес, воспалени чирови на позадината на активирање на хипоталамусот. Една мала област во средно област на мозокот го контролира системот на невроендокрини и е одговорен за саморегулација на телото на зачувување на внатрешната координирани одговори. Понатаму постои хиперсекреција на кортикостероиди хормони во кората на надбубрежните жлезди клетки, се вклучени во различни метаболички процеси. Вишокот на хормони го нарушува желудникот производство на слуз, имено, неговиот квантитет и квалитет. Недостаток на заштитна бариера под стрес предизвикува оштетување на мукозни епител и директно влијае на нејзината способност да се регенерира.

Компликации кои дава нервен чир на желудникот, исто така, се поврзани со оштетување на микроциркулацијата во мускулите слоеви на органите за варење. Ова предизвикува исхемија на гастричната слузница епител. Сортирање секреција на киселина од стрес придонесува за зголемување на производството на супстанции кои го стимулираат избор на гастрин хормон.

Патем, нервоза чир влијае на подвижноста на гастроинтестиналниот тракт, што го попречува транспорт на вари храната во дуоденумот. Во патогенезата на метаболизмот на болести кои се вклучени и протеини. Наспроти позадината на стрес дигестивни ензими имаат ниска активност и речиси доставени до органот потребни за рамнотежа на аминокиселини.

Симптоми на стрес ГИ улцерации

Стрес улкус симптомиКлинички знаци со кои може да се препознае стрес улкус гастроинтестиналниот тракт, неточни. Од една страна пациентот е болка, но од друга - може да биде драстична гастрични крварења. Сепак, само 10% од пациентите одат на лекар, а потоа, како по правило, само кога дефектот предизвика перфорација на ѕидот на дигестивните органи.

Видео: Народни лекови за чир на желудникот

Одредено време во нервниот систем на чир на желудникот се развива асимптоматски, маскиран како диспепсија. Најдобра опција во овој случај ќе биде инструмент за испитување и фекална индикација празнење на крв. Зголемена раздразливост значително го зголемува ризикот од појава или влошување на разни болести, овој број беше нервозен и чир, па ако на депресија влече, побарајте лекарски совет.

Третман на стрес улкус

Гастричен улкус нервозаСекој пациент мора да се запамети дека стресот ГИ улцерации бараат постојано одржување на неутрална pH на желудникот. A нормализира снабдувањето со крв мукозните епител може да биде од страна на содржината на кислород во сите ткива и органи. Затоа, задолжително назначување на шема на терапија на овој вид на патологија е вештачки сатурација на белите дробови со кислород.

Основа на третманот на чирови од различни патогенеза, вклучувајќи стрес, е потиснување на секреција на хлороводородна киселина. Единствениот начин да се постигне брзо воспаление лузни. За орална администрација, гастроентеролог доделува омепразол, но веднаш по хоспитализација Kontrolok парентерално.

Во моментов, лекарите се убедени дека поголемиот дел од случаите на гастроинтестинални виновен бактеријата Helicobacter pylori. Поради нервните напон заштитните функции се ослабени и инфективниот агенс може да се активира како позадина на неухранетост и поради нервен стрес. Тоа е исклучително важно да се утврди присуство на микроорганизми во шупливи органи или не. Ако позитивен резултат за искоренување на пропишани антибиотици, ако стомакот не е заразен, препишуваат лекови за да се подобри функцијата на моторните евакуација, витамин комплекс од групата Б и седативи.

Чир спречува да живеат?

Европејците веќе долго време успешно се борат со чиреви, без употреба на лекови. Еве ние се каже за оваа алатка ...

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Причини за дуоденален улкусПричини за дуоденален улкус
На функцијата на надбубрежната жлезда, размена uropepsinogena по операција на чир на желудникот и…На функцијата на надбубрежната жлезда, размена uropepsinogena по операција на чир на желудникот и…
На етиологија и патогенеза на чир на желудникотНа етиологија и патогенеза на чир на желудникот
Ендокриниот систем: клучни зборовиЕндокриниот систем: клучни зборови
Секреција во хранопроводникот. Физиологија на гастричната секрецијаСекреција во хранопроводникот. Физиологија на гастричната секреција
Хормонални регулирање на метаболизмот на мастите. дебелинатаХормонални регулирање на метаболизмот на мастите. дебелината
Apud-систем. Дифузна систем невроендокрини.Apud-систем. Дифузна систем невроендокрини.
Како хормони актКако хормони акт
Влијанието на хипоталамусот и хипофизата во стомакот. ACTH ефекти на стомакотВлијанието на хипоталамусот и хипофизата во стомакот. ACTH ефекти на стомакот
Хипофизата-надбубрежните систем со преканцерозна болести на желудникотХипофизата-надбубрежните систем со преканцерозна болести на желудникот