ma.gurushealth.ru

Како на високо и ниско киселост во чир на желудникот?

Киселоста на чир на желудникотПептичен улцер - хронични повратна болест која е поврзана со повреда на интегритет на мукозните мембрани и влошување на функцијата на дигестивниот орган. Оваа болест има јавуваат многу теории. Еден од нив е поврзана со киселоста на желудникот.

Киселинност се мери во pH единици и има концентрација на хлороводородна киселина во луменот на желудникот или сок, е изолиран fundic жлезди на дигестивниот орган.

Нерамнотежа на физиолошки процеси, како што се производство на киселина и неутрализација води до голем број на гастроинтестинални нарушувања: гастритис, GERD (гастроезофагелна рефлуксна болест), чир на желудникот.

Зголемена киселост на желудникот - е вообичаена патологија се соочуваат луѓето во нивниот живот.

Прејадување, пушење, мрсна храна, стрес - главните фактори кои влијаат на зголемување на нивото на хлороводородна киселина. Елиминирање на annoyances на секојдневниот живот, тоа е лесно да се нормализира киселост, без прибегнување кон терапијата со лекови.

Ако концентрацијата на гастрична киселина долго време го надминува дозволеното ниво, мукозните ѕидови пропадне. Пациентот е постојано загрижени за печење зад градната коска (често по оброк), подригнување, гадење, надуеност, болка во епигастрична регионот, губење на апетит и тежина. Така се манифестира гастритис или чир на желудникот.

На зголемена киселост и намалени нивоа на хлороводородна киселина се одредуваат гастроентеролог уреди со покажувач на користење на лабораториски метод.Гастричен улкус со висока киселост

Ако зголемена киселост прави самата се чувствува светла симптоми, ниска киселост не се декларира. Ова е подмолна болест наречена гастричен улкус со ниска киселост, кои често се дегенерира во малигнен тумор.

Видео: Психоанализа болести (психосоматски): гастричната киселост

Ниска, понекогаш нула, нивото на киселост предизвикани од следниве фактори:

  • Генетската предиспозиција (блиски роднини страдаат оваа патологија);
  • Неурамнотежен исхрана и кршење на оброк;
  • Хроничен гастритис. Здрав човечкото тело синтетизира хлороводородна киселина од страна на париеталните клетки на еднаков интензитет. Gastritis дигестивниот телото произведува прекумерно количество на кисела супстанции, предизвикувајќи гастрична мукоза станува воспалени. Хронично воспаление доведува до патолошки промени - клетки умираат, нивото на pH вредноста се намалува.
  • рак на желудникот е, исто така, атрофира киселина за производство на клетки;

Лекарите објаснуваат дека, и покрај заедничкиот заблуда, чир на желудникот по пониска киселост, исто така, се дијагностицира.

Ова се случува најчесто кај постари пациенти со долгорочни хронични гастроентеролошки болести. Но, во овој случај, на коренот на улцерации не е поврзана со степенот на секреција.

Гастричен улкус со ниска киселостЗаштитна функција со недостаток на дигестивниот киселина во телото слабее. На стомакот продорен патогени, кршење на микрофлора на желудникот, предизвикувајќи воспаление. Helicobacter pylori бактерии, исто така, се активираат, предизвикувајќи патолошки улцеративен процес.

Несоодветна хлороводородна киселина активира ензими за варење, вклучувајќи пепсин. На храна, особено протеини, не се вари целосно, оставајќи во дигестивниот тракт на токсични производи дефект на телото, намалување на имунолошкиот систем, создавање на поволни услови за малигнитет. Чир на желудникот со ниска киселост (ahlorogidrii) често малигни.

Чир спречува да живеат?

Видео: Третман на печење зад градната коска, чиреви, ерозии, лузни, причините, ефектите од горушица

Европејците веќе долго време успешно се борат со чиреви, без употреба на лекови. Еве ние се каже за оваа алатка ...

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Голема медицинска енциклопедија IC nevronet. лековиГолема медицинска енциклопедија IC nevronet. лекови
Ерозивен гастритис со ниски киселост и povyshennoiЕрозивен гастритис со ниски киселост и povyshennoi
Гастритис со ниски киселостГастритис со ниски киселост
Секреција во хранопроводникот. Физиологија на гастричната секрецијаСекреција во хранопроводникот. Физиологија на гастричната секреција
Хроничен гастритис со ниски киселостХроничен гастритис со ниски киселост
Регулатива на излачувањето на гастрична киселина. Инхибицијата на излачувањето на гастрична…Регулатива на излачувањето на гастрична киселина. Инхибицијата на излачувањето на гастрична…
Терапија, болести на дигестивниот системТерапија, болести на дигестивниот систем
Fundic хроничен гастритисFundic хроничен гастритис
Стомакот хлороводородна киселина. Функции на хлороводородна киселина во стомакот.Стомакот хлороводородна киселина. Функции на хлороводородна киселина во стомакот.
Примена Maalox гастритисПримена Maalox гастритис
» » » Како на високо и ниско киселост во чир на желудникот?