ma.gurushealth.ru

Синдроми на гастрични улкуси

чир синдромиВо прилог на карактеристични симптоми на пептичен улцер болест кај пациенти изолирани синдроми улкуси:
  • висцерална;
  • соматска;
  • висцерална-соматска.

Болки во стомакот најчесто се појавуваат на врвот на стомакот. Оваа функција е поради фактот што се зголемува секреторен функција на телото за време на воспаление. Кога болка синдроми поврзани со зголемена секреција на пациентите често се забележува и повраќање, која напади се случуваат во текот на ноќта. Со зголемување на моторна активност, постои уште една синдром - иритабилен стомакот. Пациентите се појави подригнување, гори епигастрична тежина, горушица. Јасен опис на болката на чирови предизвикани од грчеви и активно перисталтика. Тоа се случува кога интрагастрична зголемен притисок и иритирана стомакот ѕид за време на воспаление.

Ако улцерација не влијаат на подлабоките слоеви на забележани синдром просечниот интензитет, која се манифестира периодични досадна болка. Понекогаш мали болки може да оди незабележано. Како погодени од подлабоките слоеви на стомакот, пациентите забележуваат досадна речиси постојана болка која се чувствува во текот на стомакот.

Синдроми на гастричен улкус соматски манифест гледа болка. Заболениот орган одразува болка и предизвикува заштитна тензија на мускулите. Таквите патологија се случува кога сајт е воспаление на перитонеумот која има зголемен чувствителни инервација. Чир вклучени paravertebral мускули. Дури и по таков акутна олеснување на болката може да се истрае за долго време.

Болката може да се даде во градната коска, на левата страна и плешката. Поради тоа, пациентите можат да добијат кашлица со чир на желудникот. Во такви случаи, симптомите се многу слични на симптомите на миокарден инфаркт. Во овој случај, дополнителни тестови за да се исклучи патологија импресивен. Болеста може да се случи и во дресот на патолошки состојби, како што се болки во грбот, хернија на интервертебралните или spondilartroz. Но, за разлика од овие болести, болката е тесно поврзана со јадење и придружени со диспептични нарушувања.

Кашлица чир на желудникотСиндроми на гастрични улкуси можат да бидат постојани со значителна ерозија на телесниот ѕид. На преглед, лекарот одредува прецизни тензија на мускулите. На подлабоко чувство напната ѕид се определува од страна на болка во проекцијата на стомакот. Со цел да се спречи болести на срцето и нервниот систем, пациентите треба да добијат дополнителни методи на истражување.

Чир спречува да живеат?

Европејците веќе долго време успешно се борат со чиреви, без употреба на лекови. Еве ние се каже за оваа алатка ...

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Болки во стомакотБолки во стомакот
Фамотидин панкреатитФамотидин панкреатит
Терапија, болести на дигестивниот системТерапија, болести на дигестивниот систем
Висцерална болкаВисцерална болка
Гастроентеритис синдромиГастроентеритис синдроми
Болка во колитисБолка во колитис
Болка во стомакотБолка во стомакот
Гастричен улкус и дуоденални улкуси во текот на бременостаГастричен улкус и дуоденални улкуси во текот на бременоста
Симптоми на гастричен улкус: металоиди, гадење и повраќањеСимптоми на гастричен улкус: металоиди, гадење и повраќање
Прва помош за болки во стомакот. Потеклото на болки во стомакотПрва помош за болки во стомакот. Потеклото на болки во стомакот