ma.GurusHealth.ru

Антациди за чир на желудникот: Almagel, enterosgel, Maalox, алуминиум фосфат гел

Антациди во пептичен улцерНеодамна антациди во пептичен улкус болест стана составен дел од сеопфатна терапија со цел елиминирање на патологии на дигестивниот органи. Подготовките на оваа фармаколошки групи неутрализира со вишок на хлороводородна киселина апсорбира пепсин, намалување исечени пилорусот.

Антациди се од два вида - растворливи или апсорбира, нерастворливи и затоа не се апсорбира. Растворлив антациди обезбеди брз алкализација ефект, но има краток рок. Во моментов, експертите претпочитаат нерастворливи антациди чир на желудникот, кое е пропишана да се пие во текот на целиот курс на лекување. Тие имаат оклопна и апсорпција својства. Земете ги само меѓу дигестивниот период, односно по 1-2 часа после јадење.

Сега лекови антацид акции имаат следните квалификации:

  • висок адсорбирање активност и способноста да го неутрализира хлороводородна киселина;
  • отсуство на зголемена секреција на киселина по антацид откажување;
  • не предизвикуваат несакани ефекти на интестиналниот мотилитет;
  • минимално влијание врз епител мукозна поради недостаток на ентерална исхрана;
  • не предизвикуваат надуеност;
  • брза и продолжен ефект;
  • минималните барања за складирање метод лекови;
  • пријатен вкус, кој ја стимулира пациентот на третманот.

Almagel (Almagel) чир на желудникот

Almagell чирAlmagel се однесува на нерастворливи лекови. Ако набљудуваат дозата Almagell чир обезбедува траен ефект без нарушување на метаболизмот. За време на третманот што не се апсорбира и не се акумулира во мукозниот епител, со што се елиминира ризикот од нарушувања во клеточниот метаболизам. Подготовка неутрализира хлороводородна киселина од страна на адсорбирање и обвивна ефект врз дигестивниот ѕид орган. Одбивање на лекови не предизвикува средно висока киселост на гастричниот сок. Се присутни во составот на лековитата супстанција елиминира агресивни влијание на вознемирувања на дигестивниот ѕид орган. Терапевтски ефект се јавува во рок од неколку минути по администрација и трае 1,5-2 часа. Составот на дрога присутни Almagell бензокаин, што врши аналгетски ефект во болка во епигастрична регионот.

Enterosgel чир на желудникот

Enterosgel чир на желудникотEnterosgel - подготовка цврста кој ја апсорбира штетните материи и ги отстранува од телото. Овој тип на нерастворливи антацид. Што поминува низ цревата и апсорбира токсини, патогени бактерии и вируси. Главните терапевтски својства, поради што се доделува Enterosgel гастричен улкус, е способноста да се неутрализира агресивни супстанции кои ја оштетуваат мукозата епител. Клиничките податоци покажуваат способноста на подготовката за учество во угнетувањето на микроб Helicobacter pylori и, благодарение на обвивна ефект, да се спречи апсорпцијата на во ѕидот на распаѓање производи на чир на желудникот кои се спречи лузни дефекти.

Фармацевтскиот средство е сосема безбеден предвидени продолжената употреба. Хидрофобност Enterosgelya промовира не само уништување на патогените микроорганизми, но исто така, обезбедува услови за формирање на корисни микрофлора во цревата. На дрога е достапна во форма на хидрогел, кој е разредена во мала количина на вода за да се добие кашеста маса, и паста за орална администрација во оригиналната форма, која мора да се полее со вода. Za1-2 земе лек час пред јадење.

Maalox за третман на гастрични улкуси

Maalox чир на желудникотMaalox - е антацид со antipepticheskoy активност. На дрога се состои од магнезиум хидроксид и алуминиум, кои се содржани во избалансиран сооднос и се неутрализира со жолчна киселина.

Доделете Maalox за чир на желудникот само во третирање на заболувања за отстранување на болка и металоиди, која е предизвикана од страна на киселост на дигестивниот сок. Лекот обезбедува непосредна терапевтски ефект со обвивна, абсорбента и cytoprotective својства. Способноста да се зголеми на заштитните функции на мукозната епител и недостаток на принципот на несакани ефекти од долготрајната употреба - овие се главните придобивки на дрога, која ги исполнува барањата на модерната медицина.

Maalox антацид има две форми ослободување - перорална суспензија и таблети. Една доза од ефектот на лекот во цревата повеќе од три часа kupiruya шири болка, подригнување и елиминирање на патогени фактор за намалување на влијанието должи на ефектот на обложување.

Fosfalyugel чир на желудникот

Fosfalyugel чир на желудникотFosfalyugel оклопна и има adsorbing сопственост, обезбедува стабилна антацид ефект. На активната состојка е алуминиум фосфат поддржува во физиолошка pH вредност во рамките на дигестивниот сок и ја регулира секрецијата на хлороводородна киселина. Бидејќи капацитетот на адсорпција, дрога супстанција апсорбира токсични и патогени бактерии во рамките на гастроинтестиналниот тракт и ги отстранува од телото. Гел палта мукозниот епител на заштитна фолија околу цревата. Fosfalyugel нерастворлив дрога за гастрични alkalizes дигестивниот сок, ја зголемува заштитата на мукозата и го забрзува зараснувањето ерозивен дефекти.

Антациди донесена по 1-1.5 часа после јадење, во кесичката третиот пати на ден и секогаш пред спиење. На егзацербација на болеста со тешка болка, за слабеење на заплените на дрога пијат во истата доза, но на секои 2 часа. Третманот обично трае 2-4 недели.

Чир спречува да живеат?

Европејците веќе долго време успешно се борат со чиреви, без употреба на лекови. Еве ние се каже за оваа алатка ...

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Суспензии за гастритисСуспензии за гастритис
Голема медицинска енциклопедија IC nevronet. лековиГолема медицинска енциклопедија IC nevronet. лекови
Прва помош за gipermagneziemiiПрва помош за gipermagneziemii
Што лекови се користат во третманот на рефлуксен езофагитис?Што лекови се користат во третманот на рефлуксен езофагитис?
Кои средства пропишани за лекување на чир на желудникот?Кои средства пропишани за лекување на чир на желудникот?
Што лекови се третира дуоденален улкус: лекови,Што лекови се третира дуоденален улкус: лекови,
Almagell на gastroduodeniteAlmagell на gastroduodenite
Голема медицинска енциклопедија IC nevronet. лековиГолема медицинска енциклопедија IC nevronet. лекови
Примена Maalox гастритисПримена Maalox гастритис
Антациди симптоми и третман гастритисАнтациди симптоми и третман гастритис
» » » Антациди за чир на желудникот: Almagel, enterosgel, Maalox, алуминиум фосфат гел