ma.gurushealth.ru

Што исхраната маса е потребна кога чир на желудникот?

диететски маса со чир на желудникот

Кога едно лице е дијагностициран чир на желудникот, тогаш тоа значи дека треба да се целосно да го промени не само вашиот поранешен начин на живот, но, исто така, строго се придржуваат до диететски режим. Тоа е за оваа намена е развиена сет мени, која се препорачува за чир на желудникот. Во табелата, кои нудат нутриционистите, содржи производ без масти, пуши, зачинета и кисела храна.

Главната цел на исхраната маса чир е да им обезбеди на пациентот човечкото тело хранлив комплекс, елементи во трагови, витамини и аминокиселини, кои не ја иритираат или да му наштети на слузокожата на органите за варење.

Храна се препорачува да се мали порции, до 6 пати на ден, а најдоцна во рок од седум часот навечер. Ова ќе го спречи појава на киселина рефлекс, и ќе придонесе за поттикнување на циркулацијата на крвта во стомакот.

Во ремисија на болеста се препорачува да се користат следните јадења:

  • утро. Овес, лесно наздравуваат на суво едно варено јајце, светлина салата од свеж зеленчук. Може да се пие зеленчук или овошје сокови од не-кисела овошје (малини, зелка, компир, тиква, Viburnum). Пред ручек, како посредна оброк, можете да го повторите појадок мени, или да се користи шпагети, ориз, пченичен тестенини.
  • ручек. Исхрана за гастрични маса за време на ручекот се состои од првиот курс - светлина супа. Во вториот препорачува готви пилешко месо без кожа, овес или пире од компири како гарнир, свежа салата и краставица. Може да се пие светлина чај и билни чаеви од колковите, камилица и анасон. Пред вечера може да се јаде храна од менито ручек.
  • вечера. Пире од компири, житарици или тестенини. Светлина салата од свеж зеленчук и морска храна подготвена на парна бања. Пиењето е дозволено обезмастено млеко, чај или овошен сок кисело.

Што маса на чир на желудникот е индициран за манифестација на егзацербации и чести рецидиви? Во овој случај, лекарите пропишани строга диета, која мора да се следи совршено. Табела за стомачни чиреви формирана врз основа на истражувањето. Тоа е поделено во два дела: Табела 1а и 1б маса. Јадењето е направено околу 8 пати на ден.

диететски маса со чирови

Табела со чирови на првиот дел (1а) се аплицира за 7 дена.

За појадок, консумираат меко варени јајца или омлет пареа, неколку spoonfuls на каша со путер и обезмастено млеко.

За ручек препорачуваме светлина ориз супа, пилешко или посно говедско месо, варен на парна бања. Може да се пие желе, сок или со малку маснотии млеко. Како средно пареа служи јадења и шпагети омлет, и минерална вода, сок од тиква, слаб чај.

Вечера се состои од овес или гриз, како и млеко или овошје желе. Таквата исхрана маса со пептичен улкус вклучува рефлекс инхибиција на дигестивен орган функции, за наплата на слузницата.

диететски маса за чир на желудникот

Додатоци во табела 1б - вториот дел на строга диета, која се применува во случај на влошување бледнее. Храната се готви само на парна бања. Во секојдневната исхрана вклучува оброци врз основа на млеко, како и риба и посно месо.

За појадок, користење на пареа котлети, пржени јајца, леќата или бланширан ориз каша. Препорачуваат пиење чај со млеко. Средно оброци се состојат од млечни јогурт, желе, бисквити nesdobnoe.

За ручек чир јаде супа со ориз или јачмен жито, ќофтиња или пилешко, пире од компири. Може да се пие млеко. До вечерта е дозволено да јадат варени меко варени јајца, како пијалоци - сокови (свежо исцедено кисело), ​​минерална вода.

За вечера може да се јаде риба, каша направен од леќата или овесни снегулки или никулци. Препорачуваат пиење млеко, желе (млеко или овошје), свеж сок, чај светлина.

Чир спречува да живеат?

Европејците веќе долго време успешно се борат со чиреви, без употреба на лекови. Еве ние се каже за оваа алатка ...

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Исхрана за колитисИсхрана за колитис
Може ли да има крем за гастритис?Може ли да има крем за гастритис?
Црниот дроб гастритисЦрниот дроб гастритис
Дали можам да пијам ферментирани печени млеко за гастритис?Дали можам да пијам ферментирани печени млеко за гастритис?
Исхрана и храна мени со реактивен панкреатитис и нејзиниот третманИсхрана и храна мени со реактивен панкреатитис и нејзиниот третман
Исхрана терапија на чир на желудникот: медицински маса №1, 2, 5 и препораки за исхранатаИсхрана терапија на чир на желудникот: медицински маса №1, 2, 5 и препораки за исхраната
Што да се готви супа исхрана за гастрични: супа, пилешко месо, грашок или зеленчук?Што да се готви супа исхрана за гастрични: супа, пилешко месо, грашок или зеленчук?
Лекување на чир на желудникот јајца: суровини пилешко и плашаЛекување на чир на желудникот јајца: суровини пилешко и плаша
Пилешки црн дроб и надвор од неа за гастритисПилешки црн дроб и надвор од неа за гастритис
Табела №5 на gastroduodeniteТабела №5 на gastroduodenite
» » » Што исхраната маса е потребна кога чир на желудникот?