ma.gurushealth.ru

Вежба и спорт на чир на желудникот

Вежба терапија во стомачен чирВежбање терапија во пептичен улкус на желудникот е важен дел од третманот, бидејќи на болка предизвикана од болеста и промени во рефлекс регулатива, предизвика патолошки рефлекси на пациентот, кој го деградира сите метаболички процеси во телото.

Покрај тоа, ако се сеќавате дека една од причините за оваа болест се смета за хроничен стрес, терапија на вежба во стомачен чир тоа е неопходно, бидејќи правилно избрани физичка активност во желудникот ќе го стимулира podbugornye центри на мозокот, кои не само што се забрза усвојувањето на витални процеси во телото, но и се одговорни за појавата на позитивни емоции.

Исто така, постојано вежбање гастричен улкус имаат директен корисен ефект на нервниот регулација на дигестивниот систем. Факт е дека прави различни вежби, пациентот постепено се зголемува снабдувањето со енергија, зголемување на бројот на тампон супстанции, телото е збогатена со калциум, калиум, витамини и ензими соединенија. Меѓутоа, за да го изберете вежби со чир на желудникот треба да биде внимателно и промислено, сите добри физикална терапија е опишано погоре се случува само кога умерено вежбање, но после интензивен тренинг гастроинтестинални активност е инхибирана обратно.

Контраиндикации за вежбање терапија во гастричен улкус

Освен фактот дека товарот не треба да биде ослабена, постојат голем број на контраиндикации за физички вежби:

 1. акутна период свежо чирови;
 2. болест комплицирана од крварење;
 3. декомпензирана стеноза;
 4. preperforativnoe состојба;
 5. масивни свежо paraprocess со пенетрација;
 6. тешка болка;
 7. Општи контраиндикации за стрес;
 8. изрази дијареални заболувања.

Цели на физикална терапија во стомачен чир

Главните цели на физикална терапија вклучуваат:

 1. нормализација на ментална тон;
 2. NA инхибиција и побудување порамнување;
 3. подобрување на редокс процеси, варење, циркулацијата на крвта и дишењето;
 4. контра стагнација, процесот на адхезија и други компликации;
 5. подобрување на ОДА;
 6. подобрување на proprioceptive сензитивност и мускулната сила.

Принципите на вежба за избор на желудникот

Пациентите само треба да се запамети пионер кампови за млади и секој ден започнува со утрински тренинг. Вежби во овој комплекс треба да биде не повеќе од 10, тие мора да бидат лесен-за-користење и перформанси од главните мускулни групи.

Главниот фокус на гимнастика треба да падне на вежби за дишење, на товар на стомачните мускули и учење на инженеринг доброволна контракција и релаксација на мускулите. Ова ќе го намали ексцитабилност на централниот нервен систем и рефлекс ќе ви помогне да се релаксира мазните мускули на стомакот. Сепак, во акутна и субакутна фаза на болеста, секоја вежба за стомачни мускули е елиминиран.

Спорт гастричен улкус

Што гимнастика и гимнастика за пациентот се корисни, ние сфатиле како да се заедно и помеѓу спортот и чир?

Разбирливо е дека професионални спортски - тоа е тешко исцрпувачки вежби и психолошки стрес, кој не е многу корисна за пациентот. Но, не е сè е толку лоша како што може да изгледа на прв поглед. Прво, многу зависи од спортот, и второ, од стадиумот на болеста.Вежба терапија во гастричен улкус Така, во акутната период со болничка здравствена заштита да се зборува за спорт смешно, субакутен - многу спортски може да предизвика влошување поради товарот на стомачните мускули, и емоционална болка за време на натпреварот. Но, по раната ќе заздрави стомакот, тоа е можно да се врати полека се врати во форма. Главната работа е дека обуката не се симне на исхрана препишани од вашиот лекар.

Чир спречува да живеат?

Европејците веќе долго време успешно се борат со чиреви, без употреба на лекови. Еве ние се каже за оваа алатка ...

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Може ли да игра спорт за гастритис?Може ли да игра спорт за гастритис?
Терапија, чир на желудникот и дуоденален улкусТерапија, чир на желудникот и дуоденален улкус
ICD 10 и пептичен улкус (чир) на желудникотICD 10 и пептичен улкус (чир) на желудникот
Перфорирана yazva- рапидно се појавува порака луменот на желудникот и дуоденумот со бесплатен…Перфорирана yazva- рапидно се појавува порака луменот на желудникот и дуоденумот со бесплатен…
Терапија, болести на дигестивниот системТерапија, болести на дигестивниот систем
Патологија на гастритисПатологија на гастритис
Терапија, болести на дигестивниот системТерапија, болести на дигестивниот систем
Гастричен улкус и дуоденални улкуси во текот на бременостаГастричен улкус и дуоденални улкуси во текот на бременоста
Дали треба физикална терапија за чир на желудникот?Дали треба физикална терапија за чир на желудникот?
Вежбање терапија во колитисВежбање терапија во колитис
» » » Вежба и спорт на чир на желудникот