ma.gurushealth.ru

Дали треба физикална терапија за чир на желудникот?

физикална терапија во стомачен чир

Физикална терапија за стомачни чирови помага за подобрување на исхраната на ткивата, нормализира секреторен активност, го стимулира регенерација, ја подобрува циркулацијата на крвта и ги ублажува воспалението. Но, ние треба да се запамети дека таквите постапки се контраиндицирани кај акутна егзацербација и компликации на болеста. Тие најдобро се врши во периоди на ремисија, по неговото назначување гастроентеролог.

Видео: Гастричен улкус

Физикална терапија за гастрични вклучува следново:

  • diadynamic струи. Примени за да се стабилизира тон на желудникот и да се подобри Регенерација на циркулацијата и ткива. Синдроми на болка предизвикана од воспаление на слузницата, ефикасно елиминирани поради угнетувањето на причините за нивното постоење.
  • ултразвук. Ефикасна постапка, која има анти-инфламаторен ефект, го олеснува болка како резултат на ткивото на белите дробови масажа. Ултразвук, исто така, го подобрува метаболизмот во ткивата, што придонесува за нормализирање на нивната функционалност.
  • ултра-висока фреквенција (Ултразвучен висока фреквенција) терапија. Ефект UHF-зраци придонесува до достасување агресивност на гастричниот сок и го намалува своето производство.
  • хипербарична терапија со кислород. Оваа терапија се користи за брза регенерација на ткивата и слузокожата на ѕидот на желудникот, дека го олеснува брзо зараснувањето чир формации.
  • физикална терапија за пептичен улкус термотерапијатермотерапија. Што се применува во областа на панкреасот, право subcostal област и долниот дел на грбот. Со помош на овој третман подобрува циркулацијата на крвта во ѕидовите на дигестивниот тракт, намален притисок во стомакот, инхибирана болно манифестации. Врши со примена на наведената површина од различни терапевтски агенси (ил, тресет и sapropel кал, восок, озокерит).
  • зимзелени бања. Има смирувачки ефект, тонот на нервниот систем на телото. За се користи за лекување на гастрични улкуси како радон бањи кои го подобруваат имунитетот, намалување на воспалението и обновување на ткивото.
  • микробранова терапија. Тоа се користи за диспептични абнормалности и тешка болка. Поврзани својства на овој третман е нормализација на гастричен мотилитет и производство на гастрична киселина, лузни чир формации, елиминирање на воспалителни процеси.
  • electrosleep. Овој тип на терапевтски мерки е пријатна делови на мозокот кои се одговорни за органите за варење.
  • CMT (Синусни модулирани струи). Со овој третман се нормализира циркулацијата на крвта, обезбедува максимална аналгетски ефект, го забрзува лекувањето на пациентот.
  • психотерапија. Овој метод на терапевтски ефекти е да се оди преку сложени процедури во насока на ублажување на симптомите на болеста, како и создавање на услови за да се отстранат причините за нивниот изглед. Тоа се остварува со полагање дестинација одморалиште.

Физикална терапија во гастричен улкус овозможува лицето да се значително подобрување на состојбата на телото. Тоа може да се користи како самостојна терапија или во комбинација со терапија со лекови.

Чир спречува да живеат?

Европејците веќе долго време успешно се борат со чиреви, без употреба на лекови. Еве ние се каже за оваа алатка ...

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Модерни и ефикасни методи на третман на гастрични улкусиМодерни и ефикасни методи на третман на гастрични улкуси
Терапевтски вежби и гимнастика за гастритисТерапевтски вежби и гимнастика за гастритис
Алое вера сок за чир на желудникотАлое вера сок за чир на желудникот
Кои средства пропишани за лекување на чир на желудникот?Кои средства пропишани за лекување на чир на желудникот?
Придобивките од вежба за гастритисПридобивките од вежба за гастритис
Физиотерапија (физикална терапија), панкреатитис и холециститисФизиотерапија (физикална терапија), панкреатитис и холециститис
Третман за гастритисТретман за гастритис
Современ третман на хемороидиСовремен третман на хемороиди
Вежбање терапија во колитисВежбање терапија во колитис
Физиотерапија програма сложени физички рехабилитација на пациенти со трауматски повреди на ракатаФизиотерапија програма сложени физички рехабилитација на пациенти со трауматски повреди на раката
» » » Дали треба физикална терапија за чир на желудникот?