ma.gurushealth.ru

Млечна храна во дуоденален улкус: млеко, јогурт, сирење, урда

млечни производи дуоденален улкусулцерации започнува со воспаление, кое предизвикува негативни фактори (нездрав начин на живот, лоши навики, неуредна оброк). Секое отстапување во функционалноста на тенкото црево може да се развие во акутната фаза. Во овој случај, лекарите препишуваат медицински исхрана. Тоа е назначен за да се постигне функционална остатокот од дигестивниот органи. Во овој период, чир може лузна.

Еден од диететски составни елементи се млечни производи. Тие може да се користи во форма на кајмакот. Тоа не е дозволено користење на млечни производи.

Видео: Marwah Ohanian - до 50 години половина од нашата тежина до мртво ткиво!

Млеко со дуоденален улкус е корисно да се пие секој ден. Особено гастроентеролози препорачуваме за пиење екстра чаша млеко навечер пред спиење. Таа има обвивна, анти-бактериски и анти-инфламаторен ефект, позитивен ефект врз внатрешните цревната микрофлора.

кравјо млеко Таа содржи околу двесте најважните компоненти за човечкиот организам - 20 аминокиселини, 16 микроелементи, шеќер, ензими, имуно-модулирање материи, витамини Ц, Е, Б, А 100 гр. 3,3g производ содржи протеини, 3,5 g маст, 4,7 g јаглени хидрати, кои се корисни како чир 12 дуоденален чир.

јогурт со дуоденален улкускозјо млеко Исто така се препорачува да се користи во стомачен чир. Тоа е помалку масти и повеќе корисни. Производот не предизвикува алергии, па кога е прикажано хиперсензитивност на кравјо млеко. Се препорачува да се земе во било која возраст.

И мноштво на дама прст е едно прашање - дали е можно да се пие кефир дуоденален улкус? Во периоди на ремисија може да се користи не-мрсна, не-кисел и загреани јогурт. Се препорачува да се пие помеѓу оброци. Износот на јогурт не е ограничено, но тие не се насладуваат на стомакот е пожелно. Не можете да го пијат во постоперативниот период и за време на сезонски или хронична егзацербации. По операцијата, се исклучени од исхраната за околу 5-7 дена. За време на егзацербации може да вклучува ниско-масен јогурт и кисело само по намалување на болката.

Видео: Преглед на здрави производи

урда со дуоденален чир

Исто така, често се поставува прашањето за употребата на урда дуоденален улкус. Треба да се напомене дека сирење може да се користи за храна, но само во периоди на ремисија и недостатокот на болка. Таа мора да биде свежо и уништен. Дозволено да се разредува како резултат на текстура на ниски-масти павлака.

Нутриционистите препорачуваат следните принцип на подготовка на кајмак чир 12 дуоденален улкус:

  • Неопходно е да се вари млеко (1 литар) и оставете ја да се излади малку.
  • Со постојана агитација внимателно додадете производ една лажица од 10% раствор на калциум хлорид (купување може да биде во аптека без рецепт).
  • На згрутчената кајмак потребно е да се свитка преку двоен слој на cheesecloth.
  • Потоа, таа се додава пола лажичка шеќер и смачкана блендер или миксер.

Користете го како куќа што ви треба за појадок и вечера вечер.

сирење дуоденален чирГастроентеролози, исто така, се препорачува за медицински цели се користи козјо сирење. Таа не содржи киселини, масти и микронутриенти, што предизвика влошување на болеста. Тој придонесува за сатурација на телото со корисни материи, и да го покаже на луѓето кои се склони кон алергии.

Холандски и крем сирење дуоденален улкус и може да се користи, но во многу ограничени количини и помеѓу оброците. Целосно да се исклучат од исхраната на зачинета и кисело сирење.

Чир спречува да живеат?

Европејците веќе долго време успешно се борат со чиреви, без употреба на лекови. Еве ние се каже за оваа алатка ...

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Терапија, болести на дигестивниот системТерапија, болести на дигестивниот систем
Исхрана рецепти со ерозивен Bulba дуоденумотИсхрана рецепти со ерозивен Bulba дуоденумот
Млеко и млечни производи во текот на бременостаМлеко и млечни производи во текот на бременоста
Дали можам да пијам ферментирани печени млеко за гастритис?Дали можам да пијам ферментирани печени млеко за гастритис?
Може ли да borscht, кнедли, салати, житарици дуоденален улкус?Може ли да borscht, кнедли, салати, житарици дуоденален улкус?
Пијалоци дуоденален улкус: чај, кафе, сок и желеПијалоци дуоденален улкус: чај, кафе, сок и желе
А малку за млечни кујниА малку за млечни кујни
Кефир за гастритисКефир за гастритис
Дали можам да пијам млеко, ако имате дијареа?Дали можам да пијам млеко, ако имате дијареа?
Кои производи може да биде дуоденален улкус: чоколадо, ореви, леб?Кои производи може да биде дуоденален улкус: чоколадо, ореви, леб?
» » » Млечна храна во дуоденален улкус: млеко, јогурт, сирење, урда