ma.gurushealth.ru

Што плодови може да се јаде со дуоденален улкус?

овошје дуоденален улкус

Составот на исхрана е секогаш вклучена овошје дуоденален улкус. Тоа е добар извор организам сатурација потребната количина на витамини, кои се вклучени во метаболичките процеси во организмот и ги промовира своите балансиран операција. Исто така, овошје содржи супстанции (макро и микронутриенти), кои се во состојба да се справи со манифестација на симптоми.

Треба да се напомене дека не сите плодови додека дуоденален улкус може да се конзумира. Некои видови на провокативна ацидификација и внатрешна нерамнотежа на микрофлора на дигестивниот тракт. исхрана менито не е вклучено:

  • Агруми (грејпфрут, мандарина, портокал, ананас, киви). Тие предизвикуваат иритација и да придонесе за манифестација на ферментација процеси.
  • Дињи (дињи, лубеници). Придонесе за киселост.
  • Бобинки (грозје, цреши). Нивната употреба може да доведе до оштетување и воспаление на ѕидовите на дуоденумот 12 и да се зголеми киселоста.

банани дуоденален чир Менито треба да содржи свежи, слатка овошје и бобинки без хард кора. На пример, јаболка и круши да се прочисти е тогаш Решетки и употреба во форма на пире. Овие плодови имаат одлични екранировка ефект и да придонесе за омекнување ефект врз слузницата на микрофлора киселина. Persimmon со дуоденален kischki треба да се користи само во периодот на ремисија и суфле или желе.

Во прилог на јаболка, круши и persimmons dietitians препорачуваме да се користи во храна:

Видео: Што може да се јаде за стомачни

  • Слатка излупени слива, малина, јагода, јагода, црна рибизла. Тие се лесно се апсорбира од страна на телото и да придонесе за нормализирање на метаболизмот, како и минимизирање на влијанието на негативните фактори спречување мукозна лезија.
  • Калина. Оваа древна лек за чир, 12 дуоденален улкус. Рендан бобинки, мед се меша во еднакви пропорции. Сок од Viburnum е исто така корисни во форма на свежо исцедено.
  • Buckthorn. Употреба на морето buckthorn промовира регенерација на ткивото, заздравувањето на раните, кои се формираат на мукозните мембрани на гастроинтестиналниот тракт. Морето buckthorn нафта брзо се регенерира оштетените клетки.
  • Бананите дуоденален улкус Исто така е можно да се јаде само органски износ (не повеќе од три банани дневно). Тие не се составени од супстанции кои негативно може да влијае на текот на болеста.
  • Боровинки. Тоа го спречува воспалението чир 12 дуоденален улкус.
  • Шипинка. Тоа се користи за чистење на дебелото црево празнина од патогени организми, делува како антисептик.

Лимон дуоденален чир

Многу експерти препорачуваат да се вклучат во терапевтски мерки во лимон чир на дванаесетпалачното црево. Ова овошје треба да се користи со претпазливост и само за совет од специјалист, бидејќи тоа вклучува многу киселина, која во висока киселост може да предизвика остар релапс. Лимони помогне да се зајакне имунолошкиот систем, што е многу важно за секоја болест. Користете лимон чај и не-концентриран желе.

Чир спречува да живеат?

Европејците веќе долго време успешно се борат со чиреви, без употреба на лекови. Еве ние се каже за оваа алатка ...

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Причини за дуоденален улкусПричини за дуоденален улкус
Црна цреша и вишна со панкреатитисЦрна цреша и вишна со панкреатитис
Што лекови се индицирани за дуоденален улкус?Што лекови се индицирани за дуоденален улкус?
Терапија, болести на дигестивниот системТерапија, болести на дигестивниот систем
Лекување на чир 12 дуоденален улкус: етиологија и патогенезаЛекување на чир 12 дуоденален улкус: етиологија и патогенеза
Терапија, болести на дигестивниот системТерапија, болести на дигестивниот систем
Плодови со панкреатитисПлодови со панкреатитис
Исхрана за дуоденален улкус и гастритис BulbaИсхрана за дуоденален улкус и гастритис Bulba
Млечна храна во дуоденален улкус: млеко, јогурт, сирење, урдаМлечна храна во дуоденален улкус: млеко, јогурт, сирење, урда
Чир крварење дуоденален чир третманЧир крварење дуоденален чир третман
» » » Што плодови може да се јаде со дуоденален улкус?