ma.GurusHealth.ru

Едематозни панкреатитис, акутни и хронични форми

Едематозни акутен панкреатитЕдематозни панкреатитис ништо, но како форма на акутен панкреатит, карактеристика на која е формирање на едем околните ткиво на панкреас. Главната причина за едем жлезда е задржување на течности во неговите ткива предизвикани од дејството на вазоактивни предизвикува васкуларна спазам агенти.

Причина за едематозни форма на панкреатит различни дигестивни болести, како и нездрав начин на живот, во комбинација со прејадување и злоупотреба на алкохол.

Кога првите симптоми се манифестираат акутна болка во hypochondrium област, кој се протега на грбот и носи ќерамиди карактер. Исто така е можно рекурентно повраќање. Поретко, постои повреда на стол. Треба да се напомене дека болката во акутен панкреатит (се однесува на едематозни форма) помалку интензивна. Треска, како и компликации на срцето и белите дробови скоро и да не се почитува.

Кога хируршка интервенција во абдоминалната шуплина може да се открие и серозен панкреасот билијарна впива ткаенини. Исто така е можно откривање на хеморагична импрегнација на околните ткива. Сепак, површни ткиво на панкреас во едематозни форма на болеста се забележува траги од крв. самото железо има јасна lobed структура и зголемување во големина.

Во комплицирани акутен панкреатит, особено кога станува збор за едематозни форма, тоа не ја исклучува состојба на тешка интоксикација. Сепак, не е забележан на панкреасот шок.

Третман на акутен панкреатит (едематозни неговата форма) е спроведена конзервативно. Првите позитивни резултати се забележани за 3-4 ден од третманот. Во тоа време, како по правило, ја намалува болката и повраќање запира. Според статистичките податоци, за третман на едематозни форма на панкреатит се потребни две, а понекогаш и три недели. Во тоа време, на здравствената состојба на пациентите врати во нормала, симптомите исчезнуваат целосно.

Акутен панкреатит во форма на едем е најстариот блага форма на заболување на панкреасот. Главен услов за наплата е избран правилно третман кој не бара хируршка интервенција.

Со спречување едематозни панкреатитис однесува умерена нискокалорична храна и апстиненција од алкохол, особено во комбинација со мрсна храна.

Третман на едематозни панкреатитис

Третман на едематозни панкреатитисКако и со другите форми на болеста во едематозни панкреатитис првично доделен конзервативен третман овозможува да се стабилизира состојбата на пациентот. Нејзините методи вклучуваат:

 • Употребата на не-наркотични аналгетици (во посебни случаи - наркотични, трамадол, moradol).
 • antispasmodic лекови на употреба: папаверин, Buscopan, Nospanum итн
 • Во зависност од клиничката состојба - инфузиона терапија во одреден волумен (колоиди, кристалоидите).
 • Намена на антиоксиданси, како што токоферол, аскорбинска киселина, итн
 • Употребата на новокаина блокада и епидурална анестезија во тешка болка.
 • Воведување на H2-блокатори, антациди.
 • Гастрична лаважа.

Исхрана за едематозни панкреатитис

Пациентите кои страдаат од едематозни панкреатитис форма, со цел да се избегнат компликации и повторување на болеста, тоа е препорачливо да го следат начинот на исхрана, и тоа:

 • Отпишете се од мрсна храна.
 • Контрола на износот на јаглехидрати се консумира.
 • Честите фракционо храна (внес на храна треба да биде 4 до 6 пати на ден).
 • Исклучување од производи исхраната sokogonnym (овошје, зеленчук, сокови).
 • Отпишете се од акутни и пржена храна.
 • Апстинираат од алкохол во било која количина.
 • Не консумираат храна и пушеле колбас.
 • Исклучување на печење и 'ржан леб.

Медицинска историја на акутна и хронична едематозни панкреатитис

Сите жалби, симптомите, текот на болеста и методи на определени третмани пациентот медицинска установа наведени во медицинска евиденција - медицинска историја.

Видео: Otechny панкреатитис Ензимски calculous холециститис

Акутна едематозни панкреатитис - приказ на случајСпоред медицинска историја на едематозни панкреатитис, во повеќето случаи, за прием на пациентот открива симптоми како што се тешки или умерена болка во пределот на стомакот и левата hypochondrium, општа слабост и замор, може да биде главоболка со мачнина и постојано се манифестира со повраќање, тежина во стомакот . Причината на болеста може да стане алкохол или да се усогласат со диетата се доделени од претходно.

Во една студија на специјалист во стомакот на пациентот не е надуен и мека, болка во левиот горен квадрант и епигастрична болка, и тоа може да биде остра болка во лумбалниот предел. Функциите на други системи и органи не се повредени.

Кога соодветно се спроведува конзервативен третман што е наведено погоре, во режим на болница и диета состојба на пациентот се стабилизира.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Тоа се пренесува и дали панкреатит е заразна?Тоа се пренесува и дали панкреатит е заразна?
Калциум панкреатитКалциум панкреатит
Хирургија панкреатитХирургија панкреатит
Жалби панкреатитЖалби панкреатит
Dalargin панкреатитDalargin панкреатит
Панкреатитис код во МКБ 10Панкреатитис код во МКБ 10
Хронична повторливи панкреатитис, релапсХронична повторливи панкреатитис, релапс
Интензивни и инфузиона терапија на акутен панкреатитИнтензивни и инфузиона терапија на акутен панкреатит
Болки во стомакот и панкреатитис панкреасотБолки во стомакот и панкреатитис панкреасот
Повраќање, панкреатитис и рак на панкреасот, ликот, што да правам?Повраќање, панкреатитис и рак на панкреасот, ликот, што да правам?
» » » Едематозни панкреатитис, акутни и хронични форми