ma.GurusHealth.ru

Holitsistit-панкреатитис: симптоми, третманот, исхрана

Holitsistit-панкреатитХроничен панкреатитис може да се комплицира со лезија на жолчното кесе, поминува во посебен holitsistit болест панкреатитис. Тешкотии во дијагнозата на болеста е недостатокот на консензус, на кој терминот се користи болест. Така, некои лекари го комбинација од хроничен и акутен холецистит calculous или акалкулозен разгледа. Други, пак, се однесуваат на манифестации на болеста на билијарен панкреатит со болести на билијарниот тракт. Оваа недоследност негативно да влијаат на систематизација на податоци за болеста и изборот на најдобрите начини да се третираат, но ако ги собере на идејата за holitsistit панкреатитис, излегува дека комбинацијата од оваа болест значи кој било вид на воспаление на панкреасот воспаление на жолчното ќесе.

Клиничките симптоми на хроничниот панкреатит holitsistit е типичен напад на акутен холецистит зрачи со болка од десната hypochondrium на десната плешка и рамото, треска, позитивните симптоми Марфи, Ortner-Греков и леукоцитоза. Потоа панкреасот болест или жолчното кесе (во зависност од она што беше главната причина) се приклучи на друга болест орган. Пациентот, позитивен одговор на симптомите Мајо-Робсон, Kerte, Воскресението и дијастаза забележана во урината.

Најчести поплаки, кои се симптомите на оваа болест и кои пациентите се побара медицинска помош се:

 • Хард болка со ќерамиди карактер;
 • немир;
 • Проширени стомакот во епигастрична регионот;
 • Симптоми на панкреатитис-holitsistitБолни со продолжено повраќање;
 • Ikterichnost кожата и белката;
 • Кога се работи, и тешки случаи може да се прославува collaptoid државата.

Од овие симптоми може да укажуваат не само holitsistit хроничен панкреатит, но исто така и за други заболувања на црниот дроб, панкреасот и жолчката, тоа е многу важно точно да се дијагностицира болеста, и ако дијагнозата е потврдена, изберете го точниот третман. Со цел да се потврди прелиминарна дијагноза, задолжително користење на инструментални методи за дијагностицирање, како на пример радиологија, ендоскопија, ултразвук и endosonography. Holitsistit панкреатит има висока стапка на смртност, како и во зависност од неговата форма, може да се случи смрт во 55% од сите пријавени случаи. Дури и со соодветен третман, е комплицирана и тешка форма во постоперативниот период, стапката на смртност е 31%.

Исхрана во третманот на панкреатитис-holitsistit

Успехот на третманот holitsistit панкреатит во голема мера зависи од начинот на исхрана, бидејќи тоа е правилна исхрана придонесува за брзо опоравување на пациентот. Основните принципи на исхрана во оваа болест се:

 • чести и помали оброци во мали делови;
 • потрошувачката на храна во еден и во исто време;
 • исклучување од исхраната на топла и ладна храна;
 • користат варени и задушени производи;
 • исклучување од исхраната на зачинета, масни и пржена;
 • намалување на обемот на користени кафе и чај.

Овластени производи:

 • Црно-бел леб, тип тесто бисквити;
 • посно месо, риба, живина;
 • житни каша и од страна на јадења, особено леќата и овес;
 • зеленчук, житарици, млеко супи;
 • свеж и варен зеленчук, билки;
 • ниско-масни млечни производи, вклучувајќи сирење;
 • путер и зеленчук;
 • мед, шеќер, џем во мали количини.

Исхрана за панкреатитис, holitsistitЗабранети производи:

 • свежо печен леб и богата производи;
 • риба, живина, месо масти сорти;
 • конзервирана храна, кисели краставички, пушеле производи, кавијар;
 • богата супа со печурки, месо и риба;
 • рен, сенф, топла зачини;
 • алкохол, силен чај, кафе;
 • масти сладолед, крем и чоколадо.

Исхраната во третманот е направен индивидуално за секој пациент со одговор панкреатитис holitsistit дадено телото на одредени производи, храната треба да биде доволна калорична да обезбеди на телото со сите корисни елементи и витамини.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Nolpaza панкреатитNolpaza панкреатит
Фази на хроничен панкреатитФази на хроничен панкреатит
Емпием на жолчното ќесеЕмпием на жолчното ќесе
Ovesol панкреатитOvesol панкреатит
Симптоми и priznakiholetsistita панкреатитис и нивниот третман, што е разликата?Симптоми и priznakiholetsistita панкреатитис и нивниот третман, што е разликата?
Жалби панкреатитЖалби панкреатит
Панкреатитис код во МКБ 10Панкреатитис код во МКБ 10
Хронична повторливи панкреатитис, релапсХронична повторливи панкреатитис, релапс
Холециститис, холециститис, панкреатитис, пиелонефрит и панкреасотХолециститис, холециститис, панкреатитис, пиелонефрит и панкреасот
Билијарна (билијарна) хроничен и акутен панкреатит симптоми, третманот, исхрана, медицинска историјаБилијарна (билијарна) хроничен и акутен панкреатит симптоми, третманот, исхрана, медицинска историја
» » » Holitsistit-панкреатитис: симптоми, третманот, исхрана