ma.gurushealth.ru

Лекување на симптомите на акутен напад на панкреатит

Акутен напад на панкреатитАкутен напад на панкреатит е назначен од страна на панкреасот деструктивни промени и се развива спонтано. За да се одговори на прашањето за тоа како да се отсвират таков напад треба да се напомене дека третманот на оваа болест е можно само во услови на општа болница - на пациентот е подложен на итна хоспитализација. Вешто се отстрани таков напад и да се врати нормалното функционирање на панкреасот може да се доживее само гастроентеролог.

Само за да дознаам како да се запре ширењето на акутни воспалителни процеси во различни делови на панкреасот, треба да се напомене дека целосна реставрација на нормалните функции на дигестивниот систем на пациентот зависи од брзината и ефикасноста на третманот. Како по правило, нападот се карактеризира со силна болка на херпес зостер природата и симптоми на труење. Присуството на тешка болка, првенствено поради уништувањето на панкреасот, што е многу брзо конвертира во чекор на некроза (смрт ткиво на органот). Гадење, повраќање и други симптоми на труење се поврзани со силна тело интоксикација ензим во напад на акутен панкреатит.

Ако побарате на здравствениот работник, како да се отстрани манифестации податоци на панкреатитис и панкреасните воспаление, тој рече дека пред третманот во првиот, сите што треба да дознаам како да се отстрани болна шок за пациентот и да се намали на ензимот секреција на панкреасот. Следно, се врши директно, третман, вклучувајќи го и бројот на настани на конзервативната терапија, дополнети инфузија подготовки.

Во првите неколку дена, пред да ја отстраните целосно напад, пациент со акутен панкреатит пропишува пост и употребата на не-газирани минерална вода алкални природата. Како бледнее на воспаление и да го врати функциите на панкреасот пациенти со акутен панкреатит почнува да го диетална храна. Диета е обично за време на третман ефекти напад на акутен панкреатит, започнува со примање на мала количина на јаглени хидрати храна, полу-течна конзистентност. Понатаму, процесот на лечење се воведе во исхраната постепено протеини и масти.

Кога се разгледува како да се излечи како акутна состојба и да се врати на пациентот во нормален живот, важно е да се напомене дека исхрана е исто толку важно во лекувањето на оваа болест, како и терапијата со лекови. Исто така, согласно со строга диета се состои од храна, кои имаат минимално оптоварување на панкреасот продолжува за најмалку една година по нападот успеа целосно да се отстранат и лекување е завршена. Од тоа колку добро персоналот на болницата ги примени сите инструкции и протоколи, пред да ја отстраните таква состојба на пациентот и до степен на терапевтски постапки влијаат на животот и здравјето на пациентот.

Симптомите на напад на акутен панкреатит

Симптомите на напад на акутен панкреатитАкутен напад на панкреатит не може да се предвиди, не е возможно да се подготви за тоа. Тоа се случува одеднаш и трае обично за кратко време. Во некои случаи, може да се забележи неколку пати.

Ткивото на панкреасот е многу нервни завршетоци. Тие веднаш се вклучил во патолошки процес, така што првиот симптом на напад на акутен панкреатит е силен заокружување досадна болка во горниот дел на стомакот. Често болка зрачи кон назад, под ножот на рамо или назад. Во ретки случаи, болна шок. А карактеристика е зголемена болка при кашлање или длабока инспирација.

Во повеќето случаи, акутен панкреатит придружено со:

  • зголемување на температурата до 37 ° - 38 ° C, треска, висока температура;
  • дијареа, смрдлива столици со хаотичен храна, дехидрација;
  • повраќање, подригнување, hiccups;
  • намалување на крвниот притисок, вртоглавица, палпитации;
  • губење на тежината, хиповитаминоза. бели дамки се појавуваат на јазикот.

Кожа покривање на пациентот станува сива боја. Претставуваат принудени - седи, потпирајќи се напред.

Што да се прави и како да се отстрани акутен напад на панкреатитис?

Акутен напад на панкреатитис, што да правам?Кога симптомите на напад на акутен панкреатит во на прво место тоа е потребно да се јавите на лекар. Третманот на оваа болест се врши во болница, под надзор на специјалисти. Во првите неколку дена, пациентот треба да се следи три основни правила: глад, студ и тишина. Се применува на абдоминална регионот потопло мраз за болка и оток решителност. Забранета храна и пијалаци, освен алкалните газирани минерална вода или билни лушпа. Придржувајте се строго одмор во кревет.

Третманот обично се состои во отстранување на нападот болка. Ако болеста е дозволено само аналгетици и мускулни релаксанти. Преземањето на овие лекови се намали болката, но не ја елиминира причината. Назначи текот на лекувањето на акутен напад на панкреасот може да биде само стручњак во болница.

Во тешки случаи, во случај на некроза на панкреасот, може да биде потребно да се направи операција за отстранување на оштетеното ткиво.

По наплата, пациентот треба да следат начинот на исхрана за живот и да се откаже лоши навики.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Воспаление на панкреасот во дете, нападот на панкреатитис кај децатаВоспаление на панкреасот во дете, нападот на панкреатитис кај децата
Симптомите на напад на панкреатитис (на панкреасот), како да го отстраните од вцепенен?Симптомите на напад на панкреатитис (на панкреасот), како да го отстраните од вцепенен?
Панкреатитис - реанимацијаПанкреатитис - реанимација
Тери панкреатит, што е тоа?Тери панкреатит, што е тоа?
Панкреатитис низок и висок крвен притисок (панкреасот)Панкреатитис низок и висок крвен притисок (панкреасот)
Терапија-заболување на панкреасотТерапија-заболување на панкреасот
Тежок акутен панкреатитТежок акутен панкреатит
ЕКГ панкреатитЕКГ панкреатит
Каде да се третираат панкреатитис (панкреасот)?Каде да се третираат панкреатитис (панкреасот)?
Dalargin панкреатитDalargin панкреатит
» » » Лекување на симптомите на акутен напад на панкреатит