ma.GurusHealth.ru

Типични симптоми на акутен панкреатит, акутно воспаление на панкреасот

акутни симптоми панкреатитАкутен панкреатит - многу сериозна болест, која, ако не се лечи на време, може да доведе до смрт на пациентот. Овој тип генерално се карактеризира со чести напади манифестација, влошување на симптомите со присуство на воспалителни состојби во панкреасот. Ако не ја влоши ситуацијата на алкохол или штетни прехранбени напад може да го запре како одеднаш како што почнале. Обично егзацербација панкреатит не резултира со неповратен процес на промена на панкреасот, и се третира во болница.

Најчестите симптоми на акутен панкреатит - тоа е болка во стомакот, со враќањето во грб. Во зависност од големината на уништување на ткиво на панкреас, како болка може да биде природата на ќерамиди. Ако со текот на времето го пределот во којшто се манифестира со зголемување на болка, тоа е знак и симптом на фактот дека на панкреасот продолжува да се влошува, со развојот на акутна форми на панкреатитис.

Болка, може да бидат од различна природа, во зависност од степенот на развој на болеста. Првично, на знаци и симптоми на панкреасот или влошување на воспаление може да биде постојана болка или досадна сечење природа, која со текот на времето може да се засилуваат и да доведе пациентот дури и на болна шок.

Често болка е засилена кога пациентот лежи на грб, па пациентите со егзацербација на болеста преферираат да седат, малку наведната напред.

Друга карактеристика на акутна форми на панкреатитис може да се гадење, повраќање, како и комплетен недостаток на апетит кај пациент. Навистина, во кршење на нормално функционирање на панкреасот, нарушена и процесот на варење ензими може да влегува во крвта, предизвикува многу силна токсичност. Затоа, труење симптоми може да бидат симптоми на служат и овој тип на хроничен панкреатит или акутна процесот на панкреасот дисфункција.

Во напади на болеста често се забележани симптоми како што се сувост во устата, икање и регургитација. Исто така, може да се зголеми температурата на телото, намалување на притисокот, слабост, диспнеа и леплива изглед на пот, бледило на кожата. После тоа, на кожата на пациентот акутен панкреатит станува сива, и изострен неговите карактеристики, што укажува на натамошно влошување на воспалителниот процес.

Само егзацербација на панкреатитис случи синдроми SHCHetkina-Blumberg, Воскресение, Мајо-Робсон. Интензитетот податоци атрибути зависи од степенот и формата на заболување на панкреасот. Тоа е, исто така, карактеристичен симптом е Grnvalda и некои знаци на акутна перитонитис. Друга карактеристика на акутна форма на болеста е синдром Mondor и болка во епигастрична регионот, како и неколку други синдроми.

Често во акутен панкреатит е повеќе нагласена симптоми на труење, а не самата болест. Една недела подоцна, болката може да исчезне, но овој факт не е знак на обновување, но само предупредува дека нервните завршетоци во панкреасот конечно умрел и уништување продолжува.

Болеста се јавува во неколку фази. Типично, секоја фаза се карактеризира со нивните синдроми. Формирање некроза на панкреасот се случува во првата фаза на болеста (од 1 до 5 дена), така што врз развојот на било какви знаци на влошување се мора да се јавите на лекар, дури и ако не е премногу силно изразена болка синдром. Во овој случај тоа е подобро да згрешат. По сите, некои од симптоми и знаци на акутна панкреасот воспалителен процес е многу слична на егзацербација на други воспалителни болести, па сигурна дијагноза може да се направи само по сложен дијагностички процедури и лабораториски тестови, како и исклучоци од општата слика на лажни знаци и симптоми.

Како акутен панкреатит?

Како акутен панкреатит?Клиничка манифестација на болеста:

  • силна болка во пределот на левата hypochondrium, горниот дел на стомакот. Болката може да биде даден на работ на сечилото;
  • повраќање, кое не донесе олеснување на болка;
  • надуеност;
  • забрзан пулс;
  • треска;
  • обложени јазик бел слој;
  • дијареа;
  • со многу тешка болест може да биде отежнато дишење, низок крвен притисок, жолтица на кожата.

Повраќање и нејзиниот лик во акутен панкреатит

Повраќањето е секогаш присутен за време на егзацербација на панкреатитис. Таа е постојано мачени пациентот за неколку дена и не донесе никакви олеснување. Барајќи ја влоши состојбата на лицето и засилување болка, нивната фреквенција е независна од полнотата на желудникот. Преземање на неколку голтки вода, дури и со празен стомак, повраќање започнува повторно.

Карактер повраќање во акутен панкреатит често желудникот, жолчката со нечистотии, обемот на нејзините значителни маса.

Исхрана за симптоми на акутен панкреатит

Најчесто се добие воспаление на панкреасот започнува кога едно лице не е посветена на принципите на правилна исхрана и почнува да ја злоупотребува штетни храна. На карактеристичните симптоми на напад на болеста на пациентот е доделен на посебен режим на исхрана, согласно со која е важен фактор за брзо закрепнување.

Исхрана за симптоми на акутен панкреатит, треба да се состои од следниве препораки.

Акутен панкреатит - симптоми, исхранаВо првите три дена од почетокот на симптомите на акутна инфламација на панкреасот, тоа не е препорачливо да се земе било храна. Може да се пие минерална вода без гас во мали количини. Бидејќи третманот на оваа болест најчесто се протега во болница животната средина, во овој период, решенија се администрира интравенски за одржување на животот на организмот и да добиваат хранливи материи.

Од 4-ти до 10-тиот ден, постепено дозволено да се јаде гриз, овес, ориз житарици, зеленчук пире, месото не е мрсна варени, печени јаболка, риба, бари на пареа. Делови треба да се мали, чести оброци - 4-5 пати на ден. За вечера, можете да јадете малку маснотии урда, сливи или други лесни јадења.

Тоа е строго забрането да се јаде: пржени, солена, мрсна храна, маст, конзервирана тесто путер, алкохол, путер. Овие производи се во состојба да предизвика напад на панкреатитис.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Синдроми на акутен панкреатитСиндроми на акутен панкреатит
Влошување на панкреатитис (на панкреасот) - Колку долго?Влошување на панкреатитис (на панкреасот) - Колку долго?
Nolpaza панкреатитNolpaza панкреатит
Воспаление на панкреасот во дете, нападот на панкреатитис кај децатаВоспаление на панкреасот во дете, нападот на панкреатитис кај децата
Акутен и хроничен панкреатит кај кучиња: Симптоми, третманАкутен и хроничен панкреатит кај кучиња: Симптоми, третман
Хирургија панкреатитХирургија панкреатит
Терапија-заболување на панкреасотТерапија-заболување на панкреасот
ЕКГ панкреатитЕКГ панкреатит
Жалби панкреатитЖалби панкреатит
Dalargin панкреатитDalargin панкреатит
» » » Типични симптоми на акутен панкреатит, акутно воспаление на панкреасот