ma.gurushealth.ru

Влошување на холециститис и панкреатитис (акутна форма)

Видео: Што е панкреатитис

акутен панкреатит, холециститисАкутен панкреатит - тешко воспаление на панкреасот, деструктивна природа, кој е полн со повеќе сериозни компликации на сите системи на човечкото тело.

Во некои случаи, панкреатитис може да предизвика акутен холецистит. Таквите заболување на панкреасот, како што се акутен холецистит и егзацербација се случува бидејќи на инфламаторниот процес во жолчен меур на пациентот. По жолчната кеса, како и на панкреасот е активно вклучени во процесот на варењето на храната. Затоа, било неправилности во дигестивниот систем влијае на овој орган во прв план.

Видео: акутен и хроничен панкреатит, влошување, предизвикува, третман. панкреасот панкреатитис

Како по правило, панкреатитис се карактеризира со силна болка која настанува во право hypochondrium и постепено проширување на горниот дел на перитонеумот, понекогаш дава во областа на вратот или срцето. Во развојот на акутен холецистит панкреасот болка, личи билијарна колика може да биде придружена со тешка повраќање со содржината на жолчката, гадење и други симптоми на труење. Во некои случаи, може да се забележи кај пациент со акутен панкреатит компликација како егзацербација на деструктивно воспаление на жолчното ќесе, тешка треска и зголемена телесна температура (до 40 ° C).

Обично, акутен холецистит и процесот на панкреатитис трае неколку дена, но во отсуство на соодветен третман може да биде многу долго (до неколку месеци) и да станат хронични.

Постојат два главни вида на нарушување на жолчното кесе: катаралната и гноен видот на болеста. На егзацербација на болеста катаралната природата на процесот на лекување на се случува доволно брзо. Но формата на гноен холециститис, егзацербација на многу опасни и тешко да се третираат, и лесно може да се префрлат на перитонитис поради перфорација на ѕидот на жолчното кесе.

Таквите компликација на панкреатитис, влошување на гноен или катаралната холециститис, е многу опасно за пациентот, а со тоа и бара навремено квалификуван медицински третман и итна медицинска помош во раните фази на развој на болеста. Во овој случај, важно е да се консултирате со вашиот лекар во првите симптоми, бидејќи на многу начини успешен третман зависи од брзината и ефикасноста на отстранување на егзацербација.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Влошување на панкреатитис (на панкреасот) - Колку долго?Влошување на панкреатитис (на панкреасот) - Колку долго?
Nolpaza панкреатитNolpaza панкреатит
Воспаление на панкреасот во дете, нападот на панкреатитис кај децатаВоспаление на панкреасот во дете, нападот на панкреатитис кај децата
Espumizan панкреатитEspumizan панкреатит
Capitate панкреатитCapitate панкреатит
Акутен хеморагичен панкреатитис: Причини, СимптомиАкутен хеморагичен панкреатитис: Причини, Симптоми
Терапија-заболување на панкреасотТерапија-заболување на панкреасот
Свинско со панкреатитисСвинско со панкреатитис
Симптоми и priznakiholetsistita панкреатитис и нивниот третман, што е разликата?Симптоми и priznakiholetsistita панкреатитис и нивниот третман, што е разликата?
Жалби панкреатитЖалби панкреатит
» » » Влошување на холециститис и панкреатитис (акутна форма)