ma.GurusHealth.ru

Исхрана во акутен панкреатит по панкреасот егзацербации

Акутен панкреатит, хранаВо присуство на болести како акутен панкреатит, особено во моментите на неговото влошување, развивање на исхрана за пациентот треба да се посвети посебно внимание на создавање на максимална заштита на панкреасот. Впрочем, во акутен панкреатит е во трескав државата. Затоа, како по правило, на почетниот третман на пациентот категорично напојува со пушењето, може да го прифати не-газирани минерална вода, алкален тип (на пример, минерална вода), така што нема да врши премногу панкреасот. Водата треба да се земаат само во форма на топлина.

Неколку дена по почетокот на егзацербација на болеста, со умерен тип на заболување на панкреасот, внесување на храна може да биде малку се прошири и да се прошири на исхрана. Основа за такви пациенти снабдување на храна која содржи јаглехидрати чорба варен во вода, зеленчук супи (месо-бесплатно), пора компири и моркови. Исто како пациенти на власт во влошување на воспалението и нарушување на функционирањето на панкреасот може да се користи желе semiliquid конзистентност, како напиток има смирувачки ефект на панкреасот, е особено корисно овесна каша. Понатаму, во исхраната на пациентот акутен панкреатит во акутна период може да вклучува и желе, направени од не-кисели сокови, слаб чај со малку шеќер. Овие производи не се премногу силно предизвика активност на панкреасот.

Правилната исхрана е толку важно во лекувањето на панкреатитис и враќање на нормалното функционирање на панкреасот, како и лекови. Кога не се тешки форми на болеста од третиот ден, може да почнат да јадат постепено во режимот на штедење на енергија, а во недела пропишани стандардна диета №5, за пациентите со акутен панкреатит. Таквата исхрана има многу нежен акција на дигестивниот систем и панкреасот. Во овој добро балансирана исхрана содржина на протеини, масти и јаглехидрати во исхраната на третман на пациентот доживува, а исто така содржи термички третман на сите видови на производи. Потрошувачката на прехранбени производи не се опфатени со исхраната на пациентите со акутна форма на панкреатит, особено во периоди на егзацербација на болеста е строго забрането. Прво, во исхраната се користи јадења направени од pureed храна која повеќето поштеда ефект на панкреасот (pureed олицетворение исхрана) на. А потоа префрлен на пациентот не се нанесуваат мени.

Почитување на панкреасот, тоа е многу важно не само за третман на егзацербации, а по завршувањето на курсот на терапијата со лекови. Ограничувања во исхраната, за еден таков пациент може да трае од шест до дванаесет месеци, во зависност од тежината на акутно воспаление.

Прехрана по акутен панкреатит

Pianie по акутен панкреатитВо текот на првите две недели по почетокот на акутен панкреатит, треба да се подготви храна без сол. Тогаш тоа мора да биде присутна во готовиот јадења во износ од не повеќе од 6 грама. на ден. Истото важи и за путер и сончогледово масло. По еден период од две недели тие може да се користи и во износи до 10 мл., И како дел на готови јадења.

клинички мени исхрана се состои во начинот на кој беше доминантна протеинска храна, со мала количина на масти и минимална количина на јаглени хидрати. Енергетска вредност - 2500-2700 калории на ден. Сите варен храна треба да биде течна, полу-течна и pureed текстура, и служел во топло вид. Препорачливо е да се вари и се пече храна, забрането нивните СРЈ и чорба.Од глад поради акутен панкреатит е подобро да се започне со пареа и течна омлет житарици без масло, како пијалок - слаб чај лушпа и колковите. Една недела подоцна, може да се прошири на менито со додавање на мукозните супи на супа од зеленчук со крекери направен од пченично брашно. Како втор курс ќе одговараат на пареа котлети на посно месо или риба, месо пудинзи и суфлеа. Можете да ги користите syrkovoy тежината на маснотии јогурт, кефир.

Суровини зеленчук и овошје од менито е најдобро да се избегнуваат. Можете да ги јадат варени - во компоти, желе, желе, пире од компири и се пече. Шеќер е по можност заменет со мед.

Во клиничката исхрана мени по напад на панкреатитис, пожелно е да се откаже од зачинета, пржена, мрсна, пушеле месо, кисели краставички, marinades. Контраиндициран погодност храна. И строго забрането алкохол - дури и во мали дози може да предизвика влошување повтори. Тоа е пожелно да се користи масни свинско, говедско, месо, патка и гуска масти. Исто така е подобро да се исклучат тешки крем, павлака, млеко, слатки колачи и свеж леб.

Панкреасот полека се опоравува, па строга диета ќе треба да се задржи неколку месеци. Но, таа болна состојба по акутен напад не помина во хронична форма, поштеда исхрана треба да трае најмалку една година.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Спречување на акутен панкреатитСпречување на акутен панкреатит
Акутен и хроничен панкреатит кај кучиња: Симптоми, третманАкутен и хроничен панкреатит кај кучиња: Симптоми, третман
Хибискус панкреатитХибискус панкреатит
Исхрана и исхрана во панкреатит кај возрасниИсхрана и исхрана во панкреатит кај возрасни
Терапија-заболување на панкреасотТерапија-заболување на панкреасот
Што да се пие со панкреатитис - на пијалаци да панкреасотШто да се пие со панкреатитис - на пијалаци да панкреасот
Акутен панкреатит кај децата симптоми, третманот, исхранаАкутен панкреатит кај децата симптоми, третманот, исхрана
Вегетаријанска супи панкреатитис, рецептиВегетаријанска супи панкреатитис, рецепти
Исхрана за акутен панкреатитис, акутен мени по панкреасотИсхрана за акутен панкреатитис, акутен мени по панкреасот
Што ако влошува панкреатитис - што да пиете, како и што да се отстрани влошување на панкреасот?Што ако влошува панкреатитис - што да пиете, како и што да се отстрани влошување на панкреасот?
» » » Исхрана во акутен панкреатит по панкреасот егзацербации