ma.gurushealth.ru

Мени, рецепти за акутен панкреатит, диета на егзацербација на панкреасот

Акутен панкреатит мениВо моменти на акутна егзацербација на хроничен и акутен панкреатит е главниот принцип на формирање примерен мени е изборот на рецепти кои ќе се обезбеди максимална удобност панкреасот, и нема да се стимулира активно нејзината работа.

Во раните денови на влошување на пациентот му е дозволено да се пие само не-газирани минерална вода алкална. Понатаму, во своето благосостојба и отсуство на болка, се додаваат не-калорична храна во менито. Основа на исхрана на табелата направи јадења од јаглени хидрати храна, претежно pureed мукозните конзистентност. Сите рецепти диети за пациентите со акутен панкреатит во текот на егзацербација не треба да содржи и сол. Храната се зема во мали порции шест до осум пати на ден. Во првите денови по брзо како рецепт погоден слаб чај со малку шеќер и 'рж крекери. Од третиот ден, со блага форма, во периоди на егзацербација во исхраната додадете ориз или леќата каша, се готви на ниски-масти млеко. Рецептот на овој житни за маса на пациентот е многу едноставна. Тоа треба да обичните млеко разредена со вода во сооднос 1: 1, како резултат на мешавина се вари и се додава мала количина на житарици, мешајќи постојано, додека дебела чорба готвење крем шопинг. Како и препишување на табелата на пациентите со акутен панкреатит соодветни протеини омлет, бари на пареа. Можете да го вклучите во менито на влошување на панкреатитис, особено акутна форма на лигави зеленчук супи.

На петтиот ден од третманот на акутна исхрана мени маса за пациентите со акутен панкреатит може да вклучуваат мала количина на суви бел леб и малку маснотии урда нанесуваат со млеко. Подгответе млеко кајмак може да биде од таков рецепт. Избришете ја потребната количина на кајмак преку парична казна сито, се додава во смесата малку млеко, ја извади на конзистентноста на полу-течност и уште една антена е подготвена за вашето мени. Како и рецепт за на маса од менито дозволено за панкреатит во егзацербација на петтиот или шестиот ден, можете да го користите житарици готвење од полномасно млеко.

Од втората недела, во отсуство на нови епизоди на егзацербација на акутна форми на панкреатитис, пациентот може да бидат вклучени во проценета маса исхрана мени посно месо или риба. Прво, користете рецепти на месо и риба пареа суфлеа, а потоа и на благосостојбата на пациентот може да биде дополнет со мени и маса или quenelle рецепт ќофтиња, бари на пареа. Само во оваа фаза во мени табела на пациентот, беше подложен на акутен напад на акутен панкреатит полека може да се воведе желе, кисело сок разреден со вода и малку несериозен јаболка.

Сите нови јадења за таков пациент администрира под строг надзор на лекар за неговата состојба. Нови рецепти може да се додаде во мени само ако нема негативни реакции на нив, кај пациент со акутен панкреатит во акутен.

Во никој случај, во менито за такви пациенти медицинските табелата не треба да вклучуваат производи со силна choleretic ефект, концентриран чорби, зеленчук, риба, месо и печурки, масни киселини и зачинета храна, зачини, 'рдокви и зелка, како и кафе и чоколадо . По слични производи кај пациенти со акутен панкреатит менито веднаш по егзацербација може да предизвика нов напад, како што имаат тежок товар на панкреасот.

Терапија на маса и строга селекција на рецепти за пациентите со акутни болести како акутен панкреатит, ќе има позитивно влијание на панкреасот и да помогне да целосно да се врати во својата нормална работа.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Морски панкреатитМорски панкреатит
Влошување на панкреатитис (на панкреасот) - Колку долго?Влошување на панкреатитис (на панкреасот) - Колку долго?
Егзацербација на хроничен панкреатитис: симптоми и знаци, фазаЕгзацербација на хроничен панкреатитис: симптоми и знаци, фаза
Терапија-заболување на панкреасотТерапија-заболување на панкреасот
Мукозните супи панкреатитМукозните супи панкреатит
Акутен панкреатит кај децата симптоми, третманот, исхранаАкутен панкреатит кај децата симптоми, третманот, исхрана
Школки со панкреатитисШколки со панкреатитис
Исхрана за gastroduodeniteИсхрана за gastroduodenite
Исхрана во хронична (XP) панкреатитис, правото рецепти терапевтски мениИсхрана во хронична (XP) панкреатитис, правото рецепти терапевтски мени
Исхрана за акутен панкреатитис, акутен мени по панкреасотИсхрана за акутен панкреатитис, акутен мени по панкреасот
» » » Мени, рецепти за акутен панкреатит, диета на егзацербација на панкреасот