ma.gurushealth.ru

Исхрана во хроничен панкреатит, егзацербација на рецепти, менија за лекување на симптомите

исхрана во хроничен панкреатитАко егзацербација на хроничен панкреатит ќе фати исклучи стража, и се стремиме да стори сé што е можно да се елиминира оваа болест, препорачаната исхрана експерти ќе биде многу добредојдена. Во хроничен панкреатит, пациентите мора да се придржуваат на специјална диета на панкреасот Не дозволувајте неуспеси во нивната работа.

Тоа ги исклучува оние исхрана во хроничен панкреатит? Несомнено, тоа е целосна апстиненција од риба, коска и риба супа. Мешунките исто така, треба да се исклучат од исхраната. Не може да има прашање во врска со печурки, лук, пиперка, кромид, оцет, зелка, ротквица и разни зачинета зачини и зачини. Не гответе ја храната на овчо месо, свинско или говедско месо масти. Ако сте љубител на слатки да се јаде, а потоа, како што е тажно, но ќе мора да ја напуштат и да заборавите за вкус на чоколадо, мед, бухти и колачи. Дури и сладолед е контраиндициран кај оваа болест. Како и за пијалаци, алкохолот е строго неопходно да се забрани. Квас и безалкохолни пијалаци се соочува со негативни последици и може да предизвика влошување.

Што може да се научи за препораките на влошување на хроничен панкреатит, фрустрирани и да одлучи дека секогаш ќе биде гладен и нема да биде во можност да се доживее задоволство на храна консумира. Сепак, ова е заблуда. Всушност, исхрана вклучува многу повеќе здрави и вкусни оброци, кои се целосно способни да ги задоволи сите желби и вкусови. Покрај тоа, се јаде многу здрава храна, ќе им помогне на вашиот панкреасот да работат без оптоварување, што значи дека вашето здравје ќе се подобри од ден на ден.

Сега е неопходно да се задржиме на една работа: дека вклучува исхрана во хроничен панкреатит во акутна?

Да почнеме со фактот дека вашата исхрана треба да биде вегетаријанец зеленчук супи, варено месо во форма на хамбургери, ќофтиња и сл, не е премногу мрсна риба, пилешко или зајак. Во однос на млечни производи, тоа ќе донесе кајмак корист со мал процент на масти или природни сирење.

Диетална храна исто така значи и присуство на житни култури во вашето мени, како Херкул, Пшенко, јачмен. Ве молиме имајте во предвид дека овие житни култури треба да биде што свариш со својата подготовка. Експертите на егзацербација на хроничен панкреатит се препорачува да се пире од компири, тикви, цвекло и тиквички. Од пијалаци се многу корисни компот на сушено овошје, mousses и желеа. Леб е подобро да се користи малку сушени на сува тава.

Важно е да се запамети дека лице кое страда од хроничен панкреатит не треба да прејадување. Диетална храна во хроничен панкреатит, особено во периоди на егзацербација бара дробни моќ. Што сакаш да кажеш Сплит оброци? Тоа е диетална храна во мали делови во редовни интервали. Не треба да има барем 5-6 пати во текот на денот.

Избегнувајте топла или ладна храна. Јадете собна температура. Во прилог на исхрана во вашата исхрана треба да содржи корисни пијалок - имено, минерални води. Тие имаат лековити својства, намалувањето на застојот во железо и жолчните канали. Минерални вода има во себе анти-воспалителни природа, која природно има корисен ефект на цревата и желудникот во човечки пациент.

Верувај ми, не постои ништо повредно од нашето здравје. Можеби исхрана нешто предрасуди и не дозволува да се целосно да уживаат во вкусот на вашите омилени јадења и слатки, но здрава панкреасот е многу повеќе вредни и важни од нашите желби. Покрај тоа, начинот на исхрана во хроничен панкреатит е прифатливо и хранлива. Главната работа е да бидете трпеливи и да се обиде да им помогне на панкреасот да функционира добро.

Исхрана за симптомите на хроничен панкреатит

Исхрана за време на егзацербација на хроничен панкреатитАко симптомите на егзацербација на хроничен панкреатит во прилог на лекови лекарот ви препише диета. Исклучени од исхраната на производи за кои се стимулира производството на панкреасот и секреција на панкреасот. Исхрана во третманот на оваа болест се состои од ниско-масен белковини кои треба да се варат или бари на пареа. Прифатени храна на секои 2-3 часа во течна и излитена, бидејќи солидна е доволно тешка за варење.

Кога симптомите во менито е вклучена во главниот белковини и масти и јаглехидрати се сведени на минимум. Тоа е важно да се следи потрошувачката на сол - вкупниот износ на ден не треба да надминува 6 грама. внес на калории на ден е 2500 калории.

Исхрана мени за третман на хроничен панкреатит

Првиот курс:

 • супи од листата на дозволени зеленчук житарици врз основа;
 • супи со млеко.

Главната курсеви:

 • варени јајца и omelets, како дел од неколку;
 • посно месо или риба варени;
 • малку маснотии сирење и млеко, како дел од оброк;
 • парен пудинзи, суфлеа, ќофтиња, patties на месо и риба;
 • Домашни пире од зеленчук.

десерт:

 • солени желе и желе;
 • печени јаболка;
 • супа колковите, задушени овошје, желе.

Пример мени за денот

Хроничен панкреатитис - мени исхрана7,00 - 7.30: варено говедско месо, ориз каша млеко, чај.

9.00 часот изутрина по - 9.30: пржени јајца за неколку печени јаболка пире, супа колковите.

12.00 - 12.30 часот изутрина по: супа од зеленчук, пареа котлети, тестенини, овошје и Бери желе, задушени овошје.

15.00 часот изутрина по - 15.30: сирење, чај.

18.00 часот изутрина по - 18.30 часот изутрина по: риба, пареа котлети, чај.

Тоа не може да се јаде во хроничен панкреатит?

 • остатоци, масти, свинско, патка и гуска, јагнешко месо;
 • пушеле, зачинета, пржена;
 • брза храна;
 • кромид, лук, грав, спанаќ, ротквици, печурки;
 • производи врз основа на тесто;
 • смокви, урми, грозје;
 • чоколада, џем, сладолед;
 • рибини јајца, солени риби;
 • колбаси, колбаси, колбаси.

Она што не може да биде во хроничен панкреатит?Усогласеност со исхраната препораки за третман на хроничен панкреатит ќе се намали симптомите на болеста. Треба да се напомене дека за наплата на панкреасот функција е бавен, па поштеда исхрана ќе треба да издржат еден месец и половина. Сепак, ние не смееме да заборавиме за умереност во храна и периоди на ремисија, така што нема да предизвика нова егзацербација. Во некои случаи, додавање на тешки за панкреасот производи се дозволени на менито, но главната исхрана треба да се стави на задачата за одржување на нормална работа.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Спречување на акутен панкреатитСпречување на акутен панкреатит
Може ли да Скара во панкреатит?Може ли да Скара во панкреатит?
Терапија-заболување на панкреасотТерапија-заболување на панкреасот
Медицинска историја на хроничен панкреатит егзацербација, терапија, хирургијаМедицинска историја на хроничен панкреатит егзацербација, терапија, хирургија
Уво (риба супа) панкреатитисУво (риба супа) панкреатитис
Исхрана на промени difffuznyh (дифузија) на панкреасотИсхрана на промени difffuznyh (дифузија) на панкреасот
Рецепти Говедско панкреатитРецепти Говедско панкреатит
Мемо панкреатитМемо панкреатит
Исхрана за gastroduodeniteИсхрана за gastroduodenite
Исхрана во хронична (XP) панкреатитис, правото рецепти терапевтски мениИсхрана во хронична (XP) панкреатитис, правото рецепти терапевтски мени
» » » Исхрана во хроничен панкреатит, егзацербација на рецепти, менија за лекување на симптомите