ma.gurushealth.ru

Егзацербација на хроничен панкреатитис: симптоми и знаци, фаза

Влошување на хроничен панкреатитНормално, на акутната фаза на хроничен панкреатит се јавува кога пациентот скрши исхрана и консумираат масна или пржена храна, алкохол, свеж бел леб, зачинета или солено јадење, а тоа е, сите работи што тој апсолутно не може да и се карактеризира со симптоми како акутен зостер болка во областа епигастрична. Обично егзацербација не бара од почетокот на операцијата во третманот на хроничен панкреатит, но, исто така, работи на болеста не се препорачува, бидејќи тоа може да предизвика компликации кои ќе се меша со нормален процес на варење и асимилација на супстанции на телото.

Во акутната фаза на хроничниот панкреатит еден од главните фактори кои придонесуваат за обновување, е здрава храна. При изборот на исхрана се обиде да избере оние производи кои се во процесот на варењето на храната ќе се обезбедат повеќето нежна хемиски и механички ефекти врз простатата, со што се ослабува болни симптоми предизвикани од панкреасните ензими.

По појавата на пациенти со акутна фаза, со нагласена симптоми на болка препорачуваме состојба на комплетна одмор. Вознемирувај заболени панкреасот панкреатитис овозможи само минерална вода Borjomi вид на гасови, кои мора да бидат објавени во однапред, и самата вода да се загрее на собна температура. Исто така е можно да се користи незаситени топло лушпа од роза колковите и незасладена слаб чај.

Хроничен панкреатитис во фаза на егзацербацијаТоа беше само на третиот ден од акутен панкреатит, кога симптомите ќе се дојде до ништо, пациентите назначи поштеда исхрана, постепено се даваат пире течност каша, мукозните супи, желеа и зеленчук пиреа. Овие и други јадења треба да биде во течна или полутечна состојба, да биде добро пире и бари на пареа или варени. Јадења, кои може да се користи кај пациенти со хроничен панкреатит во акутната фаза, многу слично на начинот на исхрана на егзацербација на чир, панкреатитис, но не се препорачува да се јадат јајца, млеко, и ограничен прием.

По една недела од почетокот на акутната фаза на болеста на храна може да се конзумира, не само во рендан форма, но, исто така, во ситно сецкани.

До егзацербација на хроничен панкреатит самите не се манифестира со болни симптоми, важно е да се држиме не само во исхраната, туку да се наизменично периоди на работа со периоди на комплетен одмор, како стрес, емоции и возбуда лошо влијание врз работата на целиот дигестивен систем.

Симптомите на хроничниот панкреатит напад

  • болни сензации кои се локализирани на левата страна на ребрата или во горниот дел на стомакот. Често, тие се појави веднаш по ингестијата;
  • гасови;
  • ненадејно губење на тежината;
  • појавување на мукозата јазик блиски до неа плоча;
  • гадење и повраќање.

Опишани симптоми може да се појави како еден, и заедно, во зависност од карактеристиките на организмот и текот на болеста.

Сепак, дијагнозата на егзацербација на болеста исклучиво на горенаведените основи е невозможно. хроничен панкреатит напад како симптоми карактеристични за многу други болести. Затоа е потребно да се направи голем број на медицински истражувачки алатки, како што се: крв и измет, ултразвук, компјутеризирана томографија.

Што да се направи за време на егзацербација на хроничен панкреатит?

Напад на хроничен панкреатитСпоред експертите, ваквата состојба може да се случи во секое време. За нејзината појава не бара голем временски интервал. Како резултат на влошување, може да страдаат од различни виталните органи како што се бубрезите или срцето, бидејќи токсините и ензими излачува од панкреасот, може да се влезе во крвотокот. И во случај на крварење и смрт може да се случи на сите. Затоа, напад на хроничен панкреатит треба да биде да се запре веднаш.

За да го направите ова, прв од сите, треба да одбие да ја прифати секоја храна. Следете ги овие совети мора да биде за три дена. Пиењето е дозволено во минимални количини на не-газирани вода.

Исто така потребно е да се обезбедат остатокот на пациентот. Идеално, вие треба да се усогласат со одмор во кревет. За да се минимизира болка, се препорачува да се применуваат ладно шише со вода на панкреасот.

Како и за медицински третман, тоа треба да именува надлежниот лекар. Ја одложи посетата на специјалист не е потребно. Впрочем, хроничен панкреатит - подмолно заболување. Релјефот е обично се привремени. Сам по себе, напад, во секој случај нема да работи. И без соодветна медицинска нега, болеста наскоро повторно ќе ги направи се чувствува. И, со нова, уште поголема сила.

Колку долго рунда на хроничниот панкреатит?

Во секој случај, болеста може да трае егзацербација различен временски период. Во просек, на интервалот време е од три дена пред тоа.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Акутен и хроничен панкреатит кај кучиња: Симптоми, третманАкутен и хроничен панкреатит кај кучиња: Симптоми, третман
Хирургија панкреатитХирургија панкреатит
Терапија-заболување на панкреасотТерапија-заболување на панкреасот
Хроничен панкреатитис кај децата симптоми и третманХроничен панкреатитис кај децата симптоми и третман
Медицинска историја на хроничен панкреатит егзацербација, терапија, хирургијаМедицинска историја на хроничен панкреатит егзацербација, терапија, хирургија
Симптоми на панкреатитис holangiogennogoСимптоми на панкреатитис holangiogennogo
Опструктивни хроничен панкреатитОпструктивни хроничен панкреатит
На латентна форма за хроничен панкреатитНа латентна форма за хроничен панкреатит
Клиника и медицина хроничен панкреатитКлиника и медицина хроничен панкреатит
Синдроми на хроничен панкреатитСиндроми на хроничен панкреатит
» » » Егзацербација на хроничен панкреатитис: симптоми и знаци, фаза