ma.GurusHealth.ru

Пример мени (маса) во хроничен панкреатит

мени во хронична pankriatiteМени хроничен панкреатит формулирани за да се обезбеди максимална заштита за целата територија на системот за варење и панкреасот, а особено. Сочинуваат маса, така што за поштеда режим исто време за подобрување на гастричната секреција на панкреасот и да се обидат да се елиминира развојот на болеста е поврзана со, метаболички нарушувања, а минимизирање на распаѓање и ферментација процеси во цревата.

Пример мени во хроничен панкреатит

Менито не е само земајќи ги во предвид фаза на болеста, но и присуство на истовремена болести и изолирани операција единица.

Така, примерен мени (маса) за еден ден во хроничен панкреатитис може да се појави како што следува:

појадок:

  • 55g готви зајачко месо и месо 280g ориз каша со млеко без шеќер;

ручек:

  • 100 гр урда и 120g од калциниран печени јаболка без шеќер или мед;

ручек:

  • 250g леќата супа на врвот, 55g 240g варена риба и варен зеленчук, третиот - 180g компот на сушено овошје;

ужина:

  • 110g варен месо patties во растително или сос од млеко;

вечера:

  • Печени телешко 85g, 130g сирење торта без шеќер и 180ml на слаб чај;

Во текот на ноќта:

  • 180g пијат млеко или јогурт.

Пример мени во хроничен панкреатитПреземање на храна треба да биде во редовни интервали не подолги од три часа и постојано топло. Не топла, а не студена, што е - во топло.

Сметководство за околу мени во хроничен панкреатит, се грижи за ограничување на потрошувачката на сол и доволно содржина во храната на магнезиум и железо. Лесно солени недоволно храна нема да се возбуди секреција на панкреасот и ќе има анти-воспалителни ефекти.

Неопходно е да се обиде да се исклучи од менито на сите производи кои можат да влијаат врз лачењето на панкреасот. Особено тоа се однесува стимулирање на секреција на панкреасот овие производи како лимонска киселина, оцет, кисело сокови од свежо овошје, колбаси, павлака, масти крем, печење чоколадо и какао, како и зачини. Исто така е неопходно да се разгледа на ширењето на компликации на хроничниот панкреатит што се дијабетес мелитус, така што се исклучени од дневното мени на околу 90% слатка консумира во секојдневниот живот за време на периоди на ремисија на болеста.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Исхрана козметика Нова ГодинаИсхрана козметика Нова Година
Мени дијареа кај возрасниМени дијареа кај возрасни
Храна за панкреатитис: исхрана, владата, мени,Храна за панкреатитис: исхрана, владата, мени,
Појадок со панкреатитисПојадок со панкреатитис
Појадок, ужина и вечера за пациентите со гастритисПојадок, ужина и вечера за пациентите со гастритис
Диети за губење на тежината и подобрување на здравјето на женитеДиети за губење на тежината и подобрување на здравјето на жените
Диета мени за хемороидиДиета мени за хемороиди
Режим и мени угостителски бременаРежим и мени угостителски бремена
Ефективна диета за жените после 30 годиниЕфективна диета за жените после 30 години
Пример мени и исхрана за гастритис за една неделаПример мени и исхрана за гастритис за една недела
» » » Пример мени (маса) во хроничен панкреатит