ma.GurusHealth.ru

Форми на хроничен панкреатит

Видео: # панкреатитис. Тоа не се вари, експертите советуваат

форми на хроничен панкреатитВо современата медицинска класификација на хроничниот панкреатит, за спецификите на клиниката, болеста е поделена во пет форми:
  • Polisimptomnaya.
  • Болка.
  • Psevdoopuholevaya.
  • Латентни.
  • Диспептични.

Кога polisimptomnoy форма на хроничен панкреатит болка локализирана во областа на простатата и зрачи во областа на срцето, на левата хипохондрија, назад или зостер е карактер. Најчесто, болка се јавува поради силните емотивни чувства или болни нарушувања во исхраната, и може да биде придружена со кризи.

Кога болни форма на болка се постојана и интензивна. Субјективно, досадна болка, повремено засилен, но без јасно изразена релапси. Таквите постојана болка може да се укаже на почетокот на формирање на цисти во панкреасот.

Кога psevdoopuholevom како панкреатит често се гледа постојано зголемување на постојаните жолтица. Овие процеси се поврзани со промените во главата жлезда избувлива природа, која подоцна ќе доведе до развој на панкреасот склероза. Под дејство на ткиво склероза, шеф рак се зголемува и почнува да се притисне на заеднички жолчен канал, а со тоа поттикнување на изразување на жолтица. Паралелно болки манифестира нарушувања во варењето на храната, пролив и губење на тежината rastrojstva.

Латентни - се манифестира инсуфициенција егзокрините жлезди, што се манифестира со причина за смртта на доминантен дел од ацинусна ткиво. Болката не може да се изрази или носат досадна болка карактер. синдром на болка често се манифестира после јадење мрсна храна или прием. Пациенти со латентна туберкулоза често се забележува дијареа. Температура во ремисија нормално, со егзацербација - низок градус се или високи.

Дијареални форма на хронични заболувања панкреатитис карактеризира со симптоми на дигестивниот систем, како што се мачнина, надуеност, се изговара аверзија кон масна храна, повраќање, подригнување јаде храна или воздух, хиперсаливација.

Кога сериозна егзацербација на хроничен панкреатит, како резултат на тешките повреди на диета, сите форми на дијареа до polisimptomnoy може да се манифестираат од прекумерно потење, чести Тенок пулсот, хипотензија, тахикардија, цијаноза на усните и во состојба на шок.

Видео: теза ИС кутија

Болни форма на хроничен панкреатит

Дијареални форма на хроничен панкреатитЕдна опција патологија е болна форма на хроничен панкреатит. Тоа најчесто се гледа кај пациенти кои не имаат многу долга историја, и има голем број на карактеристични симптоми. Главната разлика од други клинички форми е присуство на речиси постојано и долготрајни болки.

Видео: панкреатитис

Најтипични локализација - горниот дел на стомакот зрачи кон назад, и болка се случи на тип на херпес зостер. Базалните клинички знаци може да биде различен и зависи од многу фактори. Најчесто пријавени пациенти непријатно, досадна и болка, со можната добивка на периодична основа провоцира моменти (релаксација во исхрана, вежбање, лоши навики).

Кога болни форма на хроничен панкреатит не се карактеризира со различни егзацербација и простување, тоа е, всушност, постојано тековен процес. Меѓу другите клинички знаци е да се обезбеди намалување на апетитот и со тоа намалување на тежината. Покрај тоа, пациентите пријавиле постојано гадење, надуеност, и тенденција да дијареа и подуеност. панкреасот структура печат може да се забележи од страна на клинички преглед.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Nolpaza панкреатитNolpaza панкреатит
Фази на хроничен панкреатитФази на хроничен панкреатит
Хроничен панкреатитис и бременостаХроничен панкреатитис и бременоста
Capitate панкреатитCapitate панкреатит
Терапија-заболување на панкреасотТерапија-заболување на панкреасот
Форми на панкреатитис лесни, тешки, болни и безболнаФорми на панкреатитис лесни, тешки, болни и безболна
Жалби панкреатитЖалби панкреатит
Опструктивни хроничен панкреатитОпструктивни хроничен панкреатит
Панкреатитис код во МКБ 10Панкреатитис код во МКБ 10
Хронична повторливи панкреатитис, релапсХронична повторливи панкреатитис, релапс