ma.gurushealth.ru

Оброци за дијареа (пролив) кај возрасни

Оброци за дијареаСигурно не постои човек барем еднаш во својот живот не страдаат од лошо варење на храната, која е секогаш придружено со течни столици. Секој кој има искуство со оваа болест, знае дека правилната исхрана треба да се организира за успешно лекување на болеста. Дијареа тоа е со цел да се заштитат телото на возрасен или дете од ризикот и подобрување на севкупната состојба на пациентот. Назначување исхрана во текот на дијареа е привилегија на професионален кои, со оглед на сите симптоми - дијареа, подуеност, гасови, боја и конзистентноста на столицата, препорачуваме соодветно лице маса.

Оброци за дијареа кај возрасни е доста голем граници со што стомакот е што работат во повеќето schazheniya. На повеќето строга диета, но тоа е најдобро да се глад, мора да се одвива во првите денови по појавата на дијареа. Но, ние треба да се запамети дека откажувањето од храна, во секој случај не може да се ограничи и да пијат, бидејќи тоа е неопходно за да се спречи развојот на дехидрација постојано одржување на рамнотежата на водата, бидејќи заедно со скршени стол, телото губи многу течности.

По акутната фаза на болеста, ќе се одржи во исхраната за дијареа може постепено се претвори кисело-млечни производи, крекери, galetnoe солени бисквити и свежо овошје. За да се вратите на вообичаените менито треба да биде не порано од 10 дена по појавата на болеста. Што може да се вклучат во исхраната на стомакот? Да се ​​јаде ги препорачуваме следните јадења и производи:

  • Дијареа хранливи потреби на пациентот да биде доволна количина на протеини, за да се спречи замор и замор. Тоа може да се добијат од тврдо варени јајца варени или посно месо (пилешко, зајачко месо, јунешко месо);
  • Во текот на дијареа, возрасен треба да се обрне внимание на храна која е богата со калиум, бидејќи овој микроелемент прилично лесно да се мијат надвор од телото со насолзени измет. Затоа, ако имате дијареа во исхраната е задолжително да се вклучат компири во нивните јами, овошни сокови и банани;
  • Тоа не треба да биде вознемирен стомак да се заборави за дотурање сол на оброци. На дневното мени мора да бидат присутни не само krekety но цврсто солени супи и чорби. Тоа е оваа храна ќе придонесе за спречување на дехидратација, и тоа ќе ви помогне да го одржуваме телото во водата;
  • Јадењето возрасни дијареа и треба таквите производи кои имаат висока содржина на пектин (вода растворливи влакна). Најдобриот олицетворение ќе биде јогурт, банана и јаболко пире.

И бидете сигурни дека да се има предвид дека течни столици храна со подобрување на режимот за пиење. За време на варење возрасни треба да пиете најмалку една чаша течност по секоја рунда на дијареа додека столицата не се врати во нормала.

Како и што да јадете ако имате дијареа?

моќ дијареаНазначен со дијареа исхрана помага да се врати на цревната микрофлора и продолжување на својата апсорптивната функција. Речиси секогаш, лекарите препорачуваат маса №4. Поради исхрана мени на неговиот состав, може да се намали во процесот на ферментација стомакот и смирување мукозните мембрани. Исто така, треба да се запомни дека за време на епизоди на дијареа во исхраната на пациентот треба да биде таква јадења кои лушпа или бари на пареа. Големи парчиња не треба да бидат присутни, сите храна треба да се чистат. Експертите даде некои совети за Изработка на најдобрите исхрана:

  • Употреба кај дијареа во хранење месо е дозволена, треба да се земе само посно. Тоа е најдобро да се готви ќофтиња од него, без додавање на зачини, но со ориз;
  • Па, ако исхраната на пациентот ќе биде присутна риба јадења, но тоа не е препорачливо да СРЈ тоа. Исто така, треба да се подготви без зачини и масло за неколку;
  • Неопходни во исхраната на пациентите со дијареа и житни култури супи, кој исто така ќе биде основа за посно месо или риба;
  • Се препорачува за пролив и каша. Најдобрите житни култури, во овој случај ќе биде ориз, леќата и овесна каша. Само не заборавајте дека еден пациент со дијареа, тие треба да бидат подготвени само на вода;
  • Млечни производи, исто така треба да бидат присутни во исхраната на возрасен маж со нарушување стомакот. Само треба да се прилагоди. Урда треба да се користи многу свежи и калциниран и јогурт - малку масти;
  • Зеленчук и овошје, освен банани, дијареа треба да се хранат варени или печени, како и во форма на пире.

За употреба во исхраната на леб на пациентот и постојат одредени индикации. Кифла и свежи печива строго не се препорачува. Јадете со дијареа треба да се суши само леб од брашно.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Многу течни столици, дијареа, обилноМногу течни столици, дијареа, обилно
Причините за појава на чести дијареа кај возрасниПричините за појава на чести дијареа кај возрасни
Црви, и дијареа кај детеЦрви, и дијареа кај дете
Хемороиди и пролив (дијареа, течни столици)Хемороиди и пролив (дијареа, течни столици)
Сува уста и дијареа (дијареа)Сува уста и дијареа (дијареа)
Може да се пие ако имате дијареа?Може да се пие ако имате дијареа?
Видови на дијареа (пролив) кај возрасниВидови на дијареа (пролив) кај возрасни
Пролив (дијареа, течни столици) во текот на ноќтаПролив (дијареа, течни столици) во текот на ноќта
Течни столици (дијареа) еднаш на денТечни столици (дијареа) еднаш на ден
Водата во дијареа и болки во стомакотВодата во дијареа и болки во стомакот
» » » Оброци за дијареа (пролив) кај возрасни