ma.gurushealth.ru

Алергиски дијареа, дијареа со алергии кај децата

алергиски дијареаАлергиски дијареа - тоа е одговор на телото на дојдовен стимул со храна. Вообичаените дијареа се карактеризира со тоа што е обично поминува брзо, но ако сте алергични дијареа ќе трае толку долго како што телото добива стимул.

Алергиски дијареа почнува со ненадејна болка во стомакот, чести течни столици со слуз. Дијареата е симптом, појавата на која сакате да се однесуваат на Одделот за инфективни и помине на бактериолошко испитување на измет.

Причините на алергиски дијареа

алергиски дијареаДетето ги користи на различни храна, тоа е тешко да го следат надвор од куќата, ова го отежнува пребарувањето за причина за пролив. Колку порано идентификувани причина, толку подобро, бидејќи предизвикува дијареа брзо губење на течности, што се одразува негативно врз здравјето на бебето. Ако бебето е постара од седум години, тоа е потребно да се спроведе пребарување диета оброци се започне со ориз, а потоа постепено да се направи други производи, внимателно гледајќи го. Ако се појави болеста кај доенчињата, тоа е потребно да се стави на диета мајка. Пожелно е да се направи посебен дневник во кој треба да се определи кој производ се користи во она време. Па тоа ќе биде полесно да се идентификуваат она што телото реагира дијареа. Според статистичките податоци, најчеста причина за дијареа кај деца - млеко.

храна кои предизвикуваат алергиски дијареа:

 • морска храна;
 • кикирики и ореви;
 • пилешки протеини;
 • кајсии;
 • моркови;
 • житарици.

Видео: Прашање 4. ИСХРАНА НА МАЈКА и алергиски дете. доењето

Фактори кои предизвикуваат појава на дијареја со алергии кај децата:

 • истата болест од нивните родители;
 • enzimopatii;
 • користење на производи кои содржат надразнувачи за време на бременоста;
 • мешаници на вештачко хранење, наместо на мајчиното млеко;
 • неправилно или предвремено воведување на дополнителна храна на својот вовед во исхраната на детето;
 • нарушен режим на внесување на храна;
 • hypoacid гастритис;
 • хипокалцемија.

Сите од горенаведените фактори придонесуваат не само изгледот на алергиски дијареа, но, исто така, поддршка на други проблеми поврзани симптоми. Комбинација на фактори и причини кои водат до негативни ефекти.

Многу храна може да предизвика крос реакција. Ова значи дека алергиски дијареа предизвикана од производите слични едни на други во хемиската структура. Развој на дијареа во кикирики алергија може да предизвика уште повеќе соодветен одговор и грав. Ако се појави дијареа, јогурт, слична реакција да им даде на вашето тело и да го користите квас.

Видео: алергии, осип по телото, атопичен дерматитис, дијатеза кај децата атопичен дерматитис кај децата

Лекување и превенција на алергиски дијареа

Алергиски дијареа кај детеПрвиот чекор на лекување на болеста е да се елиминираат стимул на храна. Специфична терапија е постепено accustoming телото на алергени, што се случува кога се применува супкутано во поголем број.

Кога се во придружба од алергиска дијареа други непријатни симптоми треба да се даде на бебето лекови кои го блокираат хистаминот, на пример, Suprastin или лоратадин. Овие лекови се во таблетарна форма се достапни во аптеките без рецепт.

Не брзаат и да се прибегне кон лекови, најдоброто нешто што можете да направите - е да се отстранат штетните производ. Од деца за време на дијареа изгуби многу течност, а потоа тие мора да бидат otpaivat, а со тоа враќање на балансот на течности во телото.

Превентивни мерки:

 • согласност со исхраната;
 • исклучување или ограничување на производи кои имаат потенцијал да предизвика алергиска реакција;
 • почитување на исхрана за време на бременоста;
 • доењето за деца на возраст од 6 месеци;
 • контрола на хранење на детето;
 • Дијагноза реакција предизвикана од храна специјални тестови;
 • третман на гастроинтестинални заболувања.
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Причините за појава на чести дијареа кај возрасниПричините за појава на чести дијареа кај возрасни
Црви, и дијареа кај детеЦрви, и дијареа кај дете
Хемороиди и пролив (дијареа, течни столици)Хемороиди и пролив (дијареа, течни столици)
Наштети на бубрезите и дијареаНаштети на бубрезите и дијареа
Колку време детето има дијареа?Колку време детето има дијареа?
Колку дена од дијареа трае?Колку дена од дијареа трае?
Дијареа, дијареа кај ракДијареа, дијареа кај рак
А мешавина на дијареа (дијареа), кои произведуваат во столица?А мешавина на дијареа (дијареа), кои произведуваат во столица?
Дали е можно да умираат од дијареа (пролив)?Дали е можно да умираат од дијареа (пролив)?
Зелена дијареа со слузЗелена дијареа со слуз
» » » Алергиски дијареа, дијареа со алергии кај децата