ma.gurushealth.ru

Бананите и друга храна кај дете со дијареа

Видео: Банана. Фигури од непцата Среќен Виножито Разбој. Како да ткаат. лекција №68

Банана дете со дијареаНахрани детето со дијареа треба да бидат многу внимателни, многу производи треба да се исклучат од исхраната, додека други, напротив, да доведе до намалување на товарот на гастроинтестиналниот тракт. Дали е можно да се даде на децата со дијареа банани, стомакот реагира на желе или јогурт? Овие прашања се однесуваат на сите родители. Од причина за заболувања можат да бидат назначени опасна вирусна или бактериска инфекција, своите деца не може да биде исхраната. Шема на исхраната на детето и исхрана може да биде само педијатар, па го нарекуваат во случај на дијареа е задолжително.

Многу често во акутната фаза на дијареа се јавува интоксикација на организмот што предизвикува упорни гадење и повраќање. Во тој момент, детето може да биде сосема отсутен апетит, па нахрани детето со сила не е потребно. Но, кога бебето ќе се подобри по прва помош, ќе мора постепено да му даде да пие желе. Во овој период, не може да даде вашето дете храна, кои се:

Видео: 🍴 Диета М-р во GW Месечен | Што може да се јаде на GW, новороденчињата Чолиќ и алергија 💜 LilyBoiko

  1. Производство лаксативно дејство.
  2. Стимулира лачењето на жолчката.
  3. Зголемување на цревната перисталтика.
  4. Предизвика ферментација процеси.

забрана дијареа вклучува сите јадења подготвени врз основа на полномасно млеко, јогурт, ферментирани печени млеко, како и печурки, зеленчук и сурова влакна, богати леб, масни месо, кисели краставички и пушеле колбаси. Па, како да се хранат вашето бебе, ако тој може да даде една банана со враќањето на апетит, или подобро да се одржи на porridges готви на вода?

Видео: опасни. Овошје и зеленчук од Кина

Производи со дијареа кај децаШто треба да биде исхраната за дете со дијареа? На првиот ден тој не треба да се направи нешто да се даде, со цел да се избегне појавата на знаци на дехидратација, треба да се даде ориз вода, а потоа нека вашето дете јаде мал број на варен зрна. На вториот ден од банани и јаболка да се даде не е достоен за тоа, болните тело е важно да се обезбеди нежен третман, но дека е потребно да се обезбеди снабдување на елементи во трагови и компоненти кои ќе се забрза нормализацијата на нормална дебелото црево активност.

Лекарите препорачуваат почнуваат да им даде на децата со дијареа не е банана и јогурт, и варени компири, бајат леб, по можност 'рж крекери. Му даде сила на дете со дијареа и следните производи: посно говедско или јагне, но гуска и патка до целосна забрана. Рибите треба да биде внимателен да го изберат најдобрите сорти малку маснотии со густа бело месо. Сите јадења се бари на пареа, служи на детето во исклучително топли и стара. Како што се препорачува пиење желе или слаб чај.

Видео: Јадење дете во 1 година. Што да се готви за бебето по една година? Марија

Ферментирано храна како јогурт или ферментирани печени млеко, дијареа кај деца под целосна забрана, но каша со заштитен ефект, како и постен супи - тоа е она што ви треба. На третиот ден е дозволено да се даде на бебето банани и јаболка, подобра од претходната се пече во рерна. И банани, јаболка и високо сварлива како овошје надомести загуба на калиум во дијареа, згора на тоа само во банани содржат влакна, растворливи во вода, во многу банани и инсулин, кој е одговорен за обновување на цревната микрофлора. Масти урда е дозволено, но само во мали количини и варени јајца.

Важно е да се обиде да развие дијареа, хранливи материи режим. Помош за сиромашните деца често е потребно, на секои три часа, мали оброци. Обемот на единечна доза поставени поединечно, насилно работи на храна за бебиња не е потребно, да јаде колку што тој сака, да се врати во нормала делови треба да се одвива постепено. Со подобрување на пациентот, исхраната се шири, а тука се и банани, и пилешки гради, но се воведат нови производи може да биде само под надзор на лекар.

Лепење на диета поштеда стои до исчезнување на дијареа и други знаци на болест.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Млечни алергија кај детеМлечни алергија кај дете
Што да се хранат дете со дијареа, која диета за дијареа?Што да се хранат дете со дијареа, која диета за дијареа?
Алергиски дијареа, дијареа со алергии кај децатаАлергиски дијареа, дијареа со алергии кај децата
Поспаност, дијареа и повраќање кај детеПоспаност, дијареа и повраќање кај дете
Висока температура и дијареа при никнување на забите кај децатаВисока температура и дијареа при никнување на забите кај децата
Колку време детето има дијареа?Колку време детето има дијареа?
Труење со дијареа, треска, повраќање кај детеТруење со дијареа, треска, повраќање кај дете
Дали е можно да умираат од дијареа (пролив)?Дали е можно да умираат од дијареа (пролив)?
Дијареа со слуз од бебетоДијареа со слуз од бебето
Суспензија од дијареа за деца и возрасниСуспензија од дијареа за деца и возрасни
» » » Бананите и друга храна кај дете со дијареа